Na Svatém Kopečku byly uloženy ostatky papeže Jana Pavla II.

Olomouc – V bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce byly uloženy ostatky papeže Jana Pavla II. Šlo o kapku jeho krve v malé ampuli, která byla vložena do pozlacené schránky na stěnu baziliky. Připomněla se tím papežova návštěva Olomouce a Svatého Kopečku před dvaceti lety.

Akce přilákala velké množství lidí, bazilika byla při slavnostní mši zcela zaplněná. Na Svatém Kopečku se dnes také uskutečnila pouť rodin. Mši sloužil polský kardinál Stanislaw Dziwisz, někdejší osobní sekretář papeže, který Jana Pavla II. při jeho tehdejší návštěvě doprovázel.  

„Krev znamená lásku, oběť. On sem přijel před dvaceti lety a teď nechť navždy zůstane v této svatyni na Moravě. Když byl zde, modlil se za vás a vyprošoval milost pro vaši vlast. I teď, když už je u Pána, cítíme jeho přímluvu,“ uvedl Dziwisz.   

Kardinál také zavzpomínal, jak byl Jan Pavel II. před dvaceti lety nadšen množstvím lidí, kteří se shromáždili před bazilikou. Často údajně vzpomínal na větu, kterou tehdy lidé volali. „Ve Vatikánu se pak všichni učili větu: Svatý Kopeček je plný tvých oveček.“   

Papež navštívil Svatý Kopeček před dvaceti lety (zdroj: ČT24)

Papež by měl podle slov Dziwisze radost i z plné baziliky při dnešní mši. „Zejména kolik je zde dětí. Toto setkání je darem pro Svatého otce, vzpomínáme ho v modlitbě a věříme, že je v modlitbě s námi,“ dodal kardinál.   

Ostatky Jana Pavla II. byly donedávna uchovávány na krakovském arcibiskupství, před nějakou dobou je díky Dziwiszovi získala svatokopecká farnost. Bazilika na Svatém Kopečku je jedním z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě. Jan Pavel II. ji navštívil v květnu 1995 a setkal se tam s bezmála desítkou tisíc mladých katolíků. Ještě předtím prohlásil na olomouckém letišti za svaté Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka.