Metro se uzavře, čtyřdenní výluka začne již ve čtvrtek

Praha – Čtyřdenní výluka začne zítra na lince A pražského metra. Podzemní dráha nepojede po celý prodloužený víkend v úseku Můstek–Dejvická, mezi Můstkem a stanicí Náměstí Míru bude provoz metra omezen a veden jednokolejně. Cestující tak budou odkázáni na povrchovou dopravu. Komplikovanější bude i cestování na letiště, k autobusové lince 119 se cestující metrem nedostanou.

Jako náhrada za metro budou sloužit hlavně tramvaje. Půjde především o zvláštní linku X-A, která bude zavedena z Divoké Šárky přes Dejvickou na Malostranskou, odkud udělá smyčku přes Nové a Staré Město a opět se vrátí z Malostranské do Divoké Šárky. Úplnou náhradu vyloučeného metra však poskytnout nemůže, protože například přes Můstek žádná tramvajová trať nevede.

Trasa linky X-A:

Divoká Šárka–Dejvická–Vítězné náměstí–Hradčanská–Malostranská–Staroměstská–Národní třída–Václavské náměstí (přestup z metra A)–Náměstí Republiky–Malostranská–Hradčanská–Vítězné náměstí–Dejvická–Divoká Šárka

Kromě linky X-A poslouží jako náhrada vyloučeného metra ještě tramvajová linka 25, která během svátků a víkendu nebude končit na Špejcharu. Namísto toho pojede z Hradčanské na Malostranskou a dále udělá okruh přes Staré a Nové Město – ve stejné trase, ale opačném směru než X-A. „Linky budou mít interval, který není pro víkend standardní, bude posílen. U linky X-A to bude 5 až 10 minut, u linky číslo 25 to bude 10 minut,“ upřesnila mluvčí dopravního podniku Tereza Krásenská.

Mimořádná trasa linky 25:

Vypich–Hradčanská–Malostranská–Náměstí Republiky–Václavské náměstí (přestup na metro A)–Národní třída–Staroměstská–Malostranská–Hradčanská–Vypich

Protože linka X-A pojede do Divoké Šárky, bude linka 8 odkloněna a pojede z Vítězného náměstí do Podbaby. Linka 36 bude zrušena. Všechny potřebné informace se cestující dozvědí od informátorů, kteří budou k dispozici ve významných stanicích metra v centru i v těch uzavřených.

Výluka metra a náhradní linky. Oranžově trasa náhradních linek X-A a 25.
Zdroj: ČT24

Mezi Hradčanskou a Dejvickou bude možné místo metra využít prodloužené autobusové linky 107, 119 a 147, ovšem linka 119 přesto bude k cestování na letiště hůře použitelná než obvykle. Dopravní podnik proto doporučuje k cestě na letiště využít linku 100, která jezdí od metra B ze Zličína.

Během výluky proběhne oprava výhybky u stanice Náměstí Míru, současně se bude pracovat na Dejvické na napojení nového úseku do Motola. „Oprava výhybky ve stanici Náměstí Míru je záměrně naplánována na dva dny státního svátku a na víkend tak, aby se to dotklo co nejmenšího počtu cestujících,“ podotkla mluvčí dopravního podniku Tereza Krásenská. Výluka metra v centru je ovšem pouhou rozcvičkou na říjnový prodloužený víkend, kdy bude linka A vyloučena úplně.

Rozhovor s Terezou Krásenskou (zdroj: ČT24)
Vydáno pod