Ne zda, ale kdy. Veterináři v Libereckém kraji čekají návrat prasečího moru do republiky

Případ nákazy afrického moru prasat se objevil pouze zhruba dvacet kilometrů za českými hranicemi, nákaza se blíží z Polska a Německa. Ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Roman Šebesta v pondělí při jednání s myslivci a starosty obcí řekl, že otázkou není, zda se k nám africký mor prasat dostane, ale spíše kdy. Nejblíže k místu nákazy jsou oblasti Frýdlantska a Hrádecka na Liberecku.

Podle Šebesty byla v Německu prolomena pomyslná bariéra tvořená dálnicí A4, minimálně tři případy nákaz jsou jižně od ní, dva v Německu a jeden v Polsku. „Samozřejmě se otevírá velký prostor, který je dostupný směrem k naší republice. Pro prasata není problém migrovat za potravou třeba dvacet kilometrů a měnit své teritorium za jiné, které jim poskytuje dostatečné množství potravy,“ uvedl Šebesta.

Myslivci z Frýdlantska na pondělním jednání uvedli, že zhruba polovina divokých prasat v jejich oblasti přichází z Polska za potravou. Obdobná migrace je i mezi Českem a Německem. I proto považuje Šebesta zavlečení této nákazy na české území téměř za jisté.

Veterináři už informují o případných opatřeních

Pokud se do republiky nákaza skutečně dostane, bude to podle Šebesty znamenat omezení pohybu pro lidí, ekonomické ztráty u myslivců, chovatelů i v potravinářském průmyslu. Na základě pondělních požadavků zástupců obcí a myslivců začne jejich prostřednictvím veterinární správa distribuovat už nyní letáky a informace o opatřeních, která se budou muset přijmout v případě potvrzení nákazy.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není podle dosavadních poznatků virus nebezpečný.

V Německu by se mělo lovit intenzivněji, říkají veterináři

Kvůli zjištění nákazy v Německu platí od loňského 16. listopadu nařízení veterinární správy ohledně intenzivního odlovu divočáků podél hranice od Šluknovského výběžku přes Frýdlantský až k Harrachovu. Myslivci podle Šebesty zastřelili v této oblasti za 11 měsíců 2079 divokých prasat a nalezeno bylo dalších 47 uhynulých a sražených kusů.

Podle Šebesty oproti době před vydáním mimořádného nařízení ale není navýšení v počtu zastřelených prasat příliš velké. „Jedná se o desítky nebo stovky kusů oproti době klidové,“ dodal. Myslivci v pondělí argumentovali tím, že je to i kvůli přítomnosti vlka, který nutí zvěř ke zvýšenému pohybu. „Nevydrží den, dva na místě,“ řekl jeden z myslivců.