Liberecký kraj posílí autobusové spoje mezi Jabloncem a Prahou

Liberecký kraj přidá se změnou jízdních řádů od neděle 3. září další spoje na vytížené autobusové lince 900 z Jablonce nad Nisou do Prahy. O dva páry autobusů víc bude jezdit ve všedních dnech, jeden pár přidá BusLine, který na trase jezdí v neděli. Posílením provozu reaguje kraj na rostoucí zájem o tuto linku.

Dva nové spoje budou z Jablonce odjíždět v pracovní dny v ráno a v neděli odpoledne, tento spoj bude vyjíždět z Tanvaldu. Z Prahy se budou spoje navíc vracet v pracovní dny o půl osmé a v pět večer a v neděli také v pět večer, ten bude pokračovat až do Tanvaldu. Linka 900 vznikla sloučením regionálních linek mezi Jabloncem, Tanvaldem, Harrachovem a Rokytnicí nad Jizerou a expresní linky Jablonec–Praha, jejíž provoz byl výrazně omezen po koronavirové pandemii. Sloučení spojů tak podle náměstka hejtmana pro dopravu Jana Svitáka (Starostové pro Liberecký kraj) umožnilo spojení Jablonce s Prahou zachovat.

„Mezi Jabloncem nad Nisou a Prahou je linka i nadále v provozu jako expresní. Bonusem propojení je přímé spojení Jablonecka s horskými středisky, ale také rychlejší spojení z hor do Prahy,“ uvedl Otto Pospíšil, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji. 

Všechny jízdenky se dají nově vyřídit on-line

Na trase jede zhruba každé dvě hodiny autobus z Rokytnice nad Jizerou do Prahy a linka je podle Pospíšila posílena o vložené spoje Jablonec–Praha tak, aby spojení druhého největšího města v kraji s Prahou bylo zajištěno každou hodinu. „Z pohledu efektivity se nám toto propojení velmi osvědčilo, ale pochopitelně musíme reagovat na zájem cestujících a obsazenost. Nyní linku posilujeme o nové spoje. S dopravcem BusLine již jednáme o pořízení dalších velkokapacitních patnáctimetrových vozidel na linky do Prahy,“ dodal Pospíšil.

Nejde o jedinou změnu v regionální dopravě v Libereckém kraji, už od pátku 1. září nebude k cestování autobusy a vlaky v kraji potřeba krajská Opuscard, využít mohou cestující mobilní aplikaci IDOLKA, ale například také bankovní kartu, In Kartu Českých drah nebo pražskou Lítačku. Lidé nemusí chodit na přepážku, vše včetně nákupu týdenních či měsíčních jízdenek mohou nově vyřídit on-line prostřednictvím mobilní aplikace a e-shopu. Všechny jednotlivé jízdenky budou přestupní, opatřené QR kódem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech se může večer tvořit ledovka, varovali meteorologové

Na severu Čech se může v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě. Během noci na neděli riziko mrznoucích srážek pomine.
před 4 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 6 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 7 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 8 hhodinami

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 8 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 18 hhodinami

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
před 18 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 19 hhodinami
Načítání...