LDN na Červeném kopci v Brně končí. Budova chátrá už několik let

Nevyhovující pokoje, špatná tepelná izolace i nedostatek soukromí jsou důvody, proč končí léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) na Červeném kopci v Brně. Chátrá už několik let a z nevyhovujícího prostředí je potřeba všechny klienty přesunout. První z nich se přestěhují v březnu příštího roku do areálu Nemocnice Milosrdných bratří.

Jednou z pacientek léčících se v LDN na Červeném kopci je i Dana Veselá. „Líbí se mi tady, líbí se mi nádherný park a zahrada. Nelíbí se mi ale, že soboty, neděle a noční jsou oslabeny a sestřičky slouží jen po jedné, což se mi zdá na 29 lidí velmi málo,“ popsala svůj pobyt v léčebně Veselá. Spolu s ostatními možná prožije i plánované stěhování pacientů do areálu Nemocnice Milosrdných bratří v Polní ulici. 

Stávající budovy LDN totiž po dlouhodobém fungování dosluhují. „Areál na Červeném kopci je za hranicí životnosti,“ shrnul ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal. Objekt je ve špatném stavu nejen po technické stránce, ale nevyhovují ani jeho prostory. „Budovy jsou z 19. století, nejsou zateplené, pokoje jsou šesti až sedmilůžkové, což nezajišťuje potřebnou intimitu a soukromí,“ vyjmenoval ředitel.

Kapacita léčebny se nesníží

Celková rekonstrukce prostor by byla příliš nákladná a nevyplatila by se, proto se pacienti přestěhují do jiných prostor v rámci nemocničního areálu. Dohromady má LDN Nemocnice Milosrdných bratří 243 lůžek, z nichž 73 je nyní na Červeném kopci.

„Zásada je, že nechceme kapacitu snížit ani o jedno lůžko,“ upozornil ředitel. Díky stěhování se zjednoduší i provoz léčebny. Nyní se totiž nachází asi 1,5 kilometru od nemocnice a problematický je například dovoz stravy, prádla i doprovod seniorů na akutní vyšetření.

Na přesun LDN se pracovníci Nemocnice Milosrdných bratří připravují už delší dobu. Co ale bude s areálem, až jej opustí zdravotničtí pracovníci i pacienti, jisté ještě není. Budovy patří městu, a to bude muset zvážit, co s nimi dál bude.

O lůžka v LDN je velký zájem

Na jižní Moravě je kolem šesti set lůžek pro dlouhodobě nemocné. Podle průzkumu České televize jsou vytížené z víc než 90 procent. Větší rozšiřování kapacit se přesto nechystá – z oslovených zařízení o něm uvažuje jen nemocnice v Tišnově, která momentálně jedná se zdravotní pojišťovnou.

Stejný zájem je i ve Zlínském kraji, kde největší počet lůžek pro dlouhodobou péči – 146 – je v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Žádná z nemocnic v tuto chvíli neřeší případné navýšení kapacity. Celkem je pro pacienty v kraji k dispozici přes 700 lůžek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Tachograf bude muset být vedle kamionů i v některých dodávkách

Od 1. července budou muset být dodávky na zahraničních trasách vybaveny digitálním tachografem. Nařízení vycházející z evropského Balíčku mobility podle sdružení dopravců ČESMAD Bohemia ovlivní stovky firem. Povinnost dodržovat přestávky stejně jako řidiči nákladních aut by sice měla zvýšit bezpečnost, přinese ale také vyšší náklady. Běžných řidičů ani vnitrostátní přepravy se změna nedotkne.
před 1 hhodinou

Vyšetřování požáru v pardubické zbrojovce pokračuje. Ta sčítá škody

Policie i tajné služby dál pátrají po pachatelích pátečního požáru průmyslové haly společnosti LPP Holding v Pardubicích. Vyšetřují ho jako podezření z teroristického útoku a pracují se čtyřmi verzemi, podrobnosti zatím zveřejnit nechtějí. Hala je podle firmy zničená, strhnout bude velmi pravděpodobně nutné i druhý zasažený objekt. Přesný rozsah škod se zjišťuje, mají jít do stamilionů. Česká televize natáčela přímo na místě.
před 11 hhodinami

VideoŠkoda na chovu zasaženém ptačí chřipkou v Kosičkách je kolem 300 milionů korun

Hasiči ve Starém Bydžově zasahovali kvůli ptačí chřipce v chovu kachen. V oblasti jde podle nich o sedmé ohnisko, veškerou drůbež musí utratit. Rizika nákazy se Chlumecko nezbavilo, uhynulá drůbež byla k nalezení u obce Písek, poprvé přitom už v lednu. Největší škodu kvůli infekci letos v oblasti utrpěli farmáři z Kosiček, a to kolem 300 milionů. Nemoc do jedné z pěti zasažených hal pronikla z blízké kachní farmy Pereny. Nosnic v Kosičkách ztratili 236 tisíc a denně přicházejí na tržbách z vajec o miliony. Chov budou zkoušet obnovit v srpnu.
před 12 hhodinami

Rekonstrukce tramvajové trati v Plzni komplikuje dopravu, práce nabírají zpoždění

V Plzni začala dopravně nejnáročnější fáze rekonstrukce tramvajové trati ze Skvrňan do centra města. Nově je výrazně omezen provoz na frekventované křižovatce u Nového divadla. Stavební práce, které Plzeň vyjdou na necelých 140 milionů korun, začaly loni v říjnu. Vedení města doufá, že se je stavební firmě podaří dokončit do květnových Slavností svobody.
před 13 hhodinami

VideoNová pražská nemocnice má vzniknout v Letňanech či Vysočanech

Vládní zmocněnec pro výstavbu nové pražské nemocnice Pavel Scholz chce mít do roka hotový investiční záměr projektu. Stát nyní vybírá vhodné pozemky, mezi zvažovanými lokalitami jsou Letňany a Vysočany. Nové zařízení má v budoucnu převzít akutní péči od tří stávajících zdravotnických zařízení, v jejichž areálech by tak vznikly kapacity pro následnou a dlouhodobou péči.
před 23 hhodinami

Zbrojovka po požáru v Pardubicích očekává škody ve stamilionech

Zbrojařská společnost LPP Holding předpokládá, že škody po pátečním požáru v její hale a administrativní budově v Pardubicích budou ve stamilionech korun. Televizi Nova to v neděli řekla a ČTK potvrdila mluvčí firmy Martina Tauberová. Policie požár prověřuje pro podezření na teroristický útok. Pracuje se čtyřmi verzemi vzniku požáru, u všech s podezřením na úmyslné zavinění. Ohledání místa ukončili policisté v neděli ráno.
22. 3. 2026Aktualizováno22. 3. 2026

Za bezpečnost odpovídá i stát, tepal Červíček výrok Babiše. Vondráček se premiéra zastal

Nedělní debata moderovaná Martinem Řezníčkem se věnovala především požáru haly LPP Holdingu v Pardubicích. Senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) kritizoval výrok premiéra Andreje Babiše (ANO), podle něhož si mají firmy zajišťovat bezpečnost především samy, zatímco předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) premiéra hájil a mluvil o nutnosti spolupráce. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib označil Babišův výrok za nehorázný. Vládní zmocněnec Filip Turek (za Motoristy) odmítl, že by kabinet v oblasti bezpečnosti něco zásadního zanedbal. Hosté diskuse se věnovali také tomu, kdo má Česko zastupovat na červnovém summitu NATO.
22. 3. 2026Aktualizováno22. 3. 2026

VideoHosté Nedělní debaty mluvili o demokracii a občanské společnosti

Na sobotní demonstraci Milionu chvilek proti určitým krokům vlády se dle organizátorů v Praze na Letné sešly statisíce lidí. Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře je to signál pro vládu, ale i zpráva pro opozici. Občany vybídl, aby podporovali politické strany nebo do nich i vstoupili. „Každý si musí najít svůj způsob občanské iniciativy,“ míní Minář. Bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář se proti rétorice Milionu chvilek vymezil. „Nemám pocit, že je unášen stát,“ podotkl Mlynář s tím, že ačkoli se mu řada vládních kroků nelíbí, „důvod jít demonstrovat neviděl“. Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek s Mlynářem souhlasí v tom, že podstata demokracie ohrožena není, demonstraci však vnímá jako kultivovaný dialog s vládou. „S oponentem se má hledat kompromis,“ myslí si Pánek. Nedělní debatu ČT moderoval Martin Řezníček.
22. 3. 2026
Načítání...