Kvůli chybám v tendru možná hasiči přijdou o dotaci na nové cisterny

Hradec Králové – Krajské Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska chybovalo při zhruba padesátimilionovém nákupu hasičské techniky. Od antimonopolního úřadu už proto dostalo pokutu 400 tisíc korun a navíc hrozí, že kvůli chybě přijdou hasiči o evropskou dotaci. Sdružení hasičů se podle svého krajského starosty Jiřího Orsáka proti pokutě k soudu odvolávat nebude. „Podle našeho názoru jsme nechybovali, ale rozhodnutí akceptujeme. Na 11 cisteren máme úvěr 57 milionů korun a každé oddálení řešení případu nás stojí peníze,“ podotkl Orsák.

Hasiči podle ÚOHS chybně stanovili způsob hodnocení nabídek podle jednoho z kritérií, kterým byla záruční doba. Uvedené kritérium údajně nevyjadřovalo vztah užitné hodnoty a ceny, což mělo vliv na výběr nejvhodnější nabídky. Hasičům hrozila pokuta až 2,5 milionu korun, protože bylo porušení zákona kvalifikováno jako závažné. Při stanovení výše pokuty ÚOHS přihlédl k ekonomické situaci zadavatele a ke skutečnosti, že zákon o veřejných zakázkách porušili hasiči poprvé. Sdružení dostalo pokutu také od ministerstva pro místní rozvoj, které mu zkrátilo dotaci o čtvrtinu. Proti této pokutě se hasiči odvolali.   

Nové stříkačky nahradily zastaralou techniku dobrovolných hasičů a zvýšily bezpečnost jak na české, tak polské straně hranic. V Česku nová auta získali například hasiči v Deštném v Orlických horách, Opočně, Slatině nad Zdobnicí, Českém Meziříčí, Novém Hrádku či v Broumově. 

Reportáž Vlastimila Weinera (zdroj: ČT24)

Za bankovní úvěr ručí Královéhradecký kraj

Dotaci z evropského operačního programu na splacení úvěru chtělo sdružení získat do konce letošního června, kdy byla splatnost úvěru. Kvůli šetření případu antimonopolním úřadem však hasiči dotaci dosud nedostali, u banky se jim alespoň podařilo vyjednat prodloužení splatnosti úvěru o čtvrt roku.   

„Čekáme, jak nyní o dotaci rozhodne ministerstvo pro místní rozvoj. Kvůli nálezu ÚOHS zřejmě nedostaneme dotaci v plné výši,“ uvedl Orsák. Za úvěr hasičům ručí Královéhradecký kraj. „Věříme, že hasiči dotaci dostanou. V opačném případě to kraj bude muset řešit,“ uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Připomněl, že bez záruky kraje by hasiči techniku nakoupit nemohli, protože by nezískali úvěr na předfinancování projektu.