Kino Scala a Divadlo Bolka Polívky přerušily provoz kvůli narušené statice střechy

Brněnské Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala s okamžitou platností přerušily provoz, zatím do 24. února. Důvodem je narušená statika střechy. Posudek statika vznikl v souvislosti s rekonstrukcí divadla, kterou připravuje město Brno. Provoz Baru Scala a Univerzitního obchodu Scalanterie zůstává zachovaný. Nacházejí se v části objektu, které se poruchy nosné konstrukce netýkají.

Konstrukce železobetonových vazníků střechy nad sály divadla i kina Scala je v nevyhovujícím stavu, potřebuje stabilizaci a opravu, oznámila Masarykova univerzita, která ve stavebně propojeném komplexu provozuje kino.

Odborníci ze stavební fakulty nyní spolu se statikem zjišťují, zda lze po dílčích opatřeních udržet provoz obou kulturních zařízení do konce aktuální sezony. „Nájemci v této části objektu, tedy Divadlo Bolka Polívky a Masarykova univerzita, byli o vzniklé situaci informováni a bylo jim doporučeno, aby do doby, než budou opatření přijata, zastavili provoz pro veřejnost,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Zavřeno, dokud se problém nevyřeší

Do divadla se vchází z Jakubského náměstí, do kina s podzemním sálem z Moravského náměstí. Jde však o jeden stavebně propojený blok budov. Vlastnická práva ke stavbě drží podle katastru nemovitostí částečně město Brno, částečně akciová společnost Dům Scala.

Na zprávu z města zareagovali provozovatelé obou kulturních zařízení ihned. „Masarykova univerzita nemůže akceptovat sebemenší riziko ohrožení zdraví v prostorách, které užívá, proto se rozhodla provoz Univerzitního kina Scala pro veřejnost přerušit, a to až do vyřešení této záležitosti ze strany majitele objektu,“ řekl mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Divadlo vrátí vstupné

Hrát se zatím nebude ani v Polívkově divadle, zatím do 24. února. „Pevně doufáme, že se během této doby podaří nalézt řešení. Děkujeme divákům za pochopení a věříme, že v této pro nás výjimečné situaci jejich přízeň neztratíme,“ uvedla projektová ředitelka Simona Kostrhunová. Za všechna zrušená představení bude divadlo vracet divákům vstupné.

Dočasné přerušení provozu se dotkne také naplánovaných akcí pro veřejnost v kině, stejně jako kurzů filozofické fakulty v sále Scaly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pět hasičů skončilo po požáru sauny v nemocnici

Pět hasičů, kteří při úterním požáru sauny v Horní Plané na Českokrumlovsku utrpěli zranění, skončilo v nemocnici. Měli různé popáleniny nebo se nadýchali kouře, informovala mluvčí jihočeské záchranné služby Kristýna Vrkočová.
před 4 hhodinami

Policisté a strážníci budou na silvestra hlídat použití pyrotechniky

Policisté a městští strážníci budou během silvestrovských oslav dohlížet i na dodržování přísnějších pravidel pro používání zábavní pyrotechniky. Za porušení zákazu hrozí pokuty – na místě maximálně deset tisíc, ve správním řízení až sto tisíc korun. Některé radnice zpřísnění zavedené zákonem převedly do nových vyhlášek, ze zákazu ale mnohdy vyjmuly právě silvestr.
před 6 hhodinami

Dolní Lutyně kritizuje „šibeniční“ lhůtu k připomínkování změn územního plánu kvůli gigafactory

Obec Dolní Lutyně na Karvinsku a spolek Zachovejme Poolší považují za nepřiměřeně krátké lhůty, které Moravskoslezský kraj stanovil pro připomínkování změny územního plánu umožňující případnou výstavbu takzvané gigafactory. Podle obce je patnáctidenní termín, do něhož spadají i vánoční svátky, šibeniční. Krajský úřad ale tvrdí, že postupuje v souladu se zákonem.
před 17 hhodinami

Na přelomu roku bude sněžit, na horách má připadnout až 15 centimetrů sněhu

Během Silvestra a prvního dne nového roku má napadnout na severozápadě a severu Čech a v části Českomoravské vrchoviny kolem osmi centimetrů sněhu, na horách až patnáct centimetrů. Od středečního večera se mají zejména od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky. Od čtvrtečního dopoledne do pátečního odpoledne bude ve středních a západních Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku foukat vítr s nárazy kolem sedmdesáti kilometrů v hodině, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včera v 12:05

Oprava českobudějovické Slavie se prodraží. Město viní projektanty a zvažuje žalobu

Po víc než dvou letech se v centru Českých Budějovic znovu otevřel veřejnosti kulturní dům Slavie. Nově má pět pater – kromě společenského sálu a restaurace tam vznikl i divadelní sál. Rekonstrukce vyjde nejméně na 900 milionů korun, což je oproti původním odhadům zhruba o 200 milionů více. Podle vedení města za zdražení mohou chyby v projektu a radnice zvažuje soudní spor s projektanty.
29. 12. 2025Aktualizováno29. 12. 2025

Liberecká a českolipská nemocnice se sloučí

Akcionáři Krajské nemocnice Liberec (KNL) schválili sloučení s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa. K 1. lednu 2026 tak vznikne zdravotnické zařízení s více než 1600 lůžky a 4700 zaměstnanci. Bude patřit k desítce největších nemocnic v Česku. Českolipská nemocnice spojením zanikne a její majetek přejde na KNL. Informoval o tom hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který na valné hromadě zastupoval Liberecký kraj jako majoritního akcionáře.
29. 12. 2025Aktualizováno29. 12. 2025

Němci odvezou všechen nelegální odpad z Brna. Datum bude známo začátkem roku

Termín odvozu dalších asi 280 tun nelegálního odpadu z Brna-Horních Heršpic bude znám začátkem příštího roku, oznámilo na síti X ministerstvo životního prostředí. Německo si tak z místa nakonec odveze veškerý uložený odpad. Celkem jde o 317 tun plastů, laminátů a dalšího materiálu z demontáží letadel či větrných turbín. Z nelegální skládky odvezla najatá firma prvních 35 tun před Vánoci, o větší části odpadu ale nebylo jasno.
29. 12. 2025Aktualizováno29. 12. 2025

Státní zástupce obžaloval tři muže z útoků na bezdomovce v obchodním centru

Státní zástupce obžaloval tři muže, kteří podle kriminalistů bezdůvodně napadli a týrali bezdomovce v obchodním domě v Praze 1. Dva z nich pracovali jako ostraha obchodního centra. Žalobce trojici viní z ublížení na zdraví, vydírání, loupeže a nebezpečného vyhrožování, jeden z mužů je navíc stíhaný i kvůli projevu sympatií k nacistickému hnutí. Všem hrozí až deset let vězení.
29. 12. 2025
Načítání...