Italové byli za první války vyhnáni do Čech, dnes se rádi vracejí

Chyňava - Před sedmadevadesáti lety vystěhoval rakousko-uherský monarcha tisíce Italů z jejich domovů nedaleko fronty první světové války až do vzdálených Čech a na Moravu. Teď se sem vrátili potomci tehdejších vysídlenců. Autobus ze severoitalského Ledra s nimi dorazil do Chyňavy na Berounsku.

Poprvé sem Italové přijeli nuceně před devadesáti sedmi lety. Když v roce 1915 Itálie vstoupila do války, musely stovky tisíc lidí v někdejším pohraničí na severu Itálie z rozhodnutí rakousko-uherského císařství své domovy opustit. Na jaře roku 1915 bylo z italských obcí do Čech a na Moravu dopraveno jedenáct tisíc lidí. Do Chyňavy tehdy přijela stovka Italů. „Ta historie nebyla vůbec známá. Já jsem se to dozvěděl, až když se slavilo výročí konce první světové války,“ podotkl starosta Chyňavy Václav Kšíř.

Na mši, která je věnována hlavně památce Italů, kteří v Čechách za první světové války zemřeli, nechybí potomci italských rodin a také lidé z českých obcí, které se o rodiny staraly. Už dnes odpoledne v pražské Valdštejnské zahradě společně vystoupily amatérský italský sbor z Ledra a český z Berounska. Sbory doprovází právě i dnešní mši. Ani tou však vzpomínání na osudové jaro roku 1915 nekončí. Od zítřka budou v Italském kulturním insitutu v Praze vůbec poprvé vystaveny historické fotografie, které si italští vystěhovali z Česka přivezli.

Z údolí Ledra do Čech přišly tři tisíce lidí

Chyňavským historickou vzpomínku oživili před pěti lety italští historici, kteří přijeli obec navštívit. „Místní lidé začali otevírat staré truhlice a začali pátrat v archivech svých prarodičů,“ dodala předsedkyně Spolku přátel Ledra Jaroslava Otipková. Většina italských rodin se po válce vrátila domů. Kromě Chyňavy tehdy Italové žili v desítkách dalších českých a moravských obcích. Jen z údolí Ledra jich na českém území našly dočasný domov přes tři tisíce.

2 minuty
Reportáž Lenky Drmotové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

„Zkusil jsem na ni mluvit, nereagovala.“ Svědci popsali záchranu dívek na jihu Čech

Nejasnosti dál panují kolem víkendové záchrany dvou tonoucích dívek ve věku kolem patnácti let v Českých Budějovicích. Klíčový otazník je nad způsobem, jak se ocitly ve vodě. Zda uklouzly na namrzlé cestě, nebo šly po ledě a nevšimly si vysekaného otvoru pro otužilce, nebo k neštěstí došlo úplně jinak. Jedna z dívek zemřela, druhou se podařilo zachránit. Česká televize hovořila ve středu s profesionálním vojákem, který byl na místě jako první, událost popsali i zasahující policisté.
před 1 hhodinou

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 9 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 13 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 15 hhodinami
Načítání...