Firma začala odvážet hromadu zeminy, která pohřbila biotop vzácných rostlin a živočichů u Čikova

Nahrávám video

Kamiony začaly odvážet stavební suť ze stavby D1 z obecních pozemků v Čikově na Třebíčsku. Tisíce tun materiálu tam vyvezla firma COLAS po dohodě s obcí. Zemina pohřbila vzácné rostliny i živočichy. Kromě příkazu plochu vyčistit už firma dostala pokutu od ministerstva životního prostředí ve výši 800 tisíc korun.

Před měsíci tam materiál navážela, teď nákladní auta stovky tun zeminy se zbytky asfaltu a betonu vozí zase pryč. Firma COLAS k Čikovu materiál navezla z přestavby dálnice D1. Zasypala tak obecní pozemky, místnímu úřadu to však nevadilo. „My bychom tu plochu pak porovnali, oseli trávou a vysázeli nějaké stromy,“ řekl starosta Čikova Jan Požár (nestr.).

Proti navážce se postavili ochránci přírody, postupně i ministerstvo životního prostředí a krajský úřad. Hora materiálu totiž pohřbila důležitý biotop vzácných živočichů. „Navážka by měla být odstraněna co nejdříve. Každá časová prodleva může zvyšovat ohrožení této lokality. Jako nejzazší termín pro odstranění byl stanoven 30. červen tohoto roku,“ řekla mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Termín firma nestihla, kraj má možnost udělit jí další pokuty. Starosta se teď bojí hlavně o stav silnic. Desítky tun těžké kamiony ale neprojíždí jen Čikovem. „Zemina se sveze zhruba dvanáct kilometrů od Čikova, končí v Krevlickém Dvoře u Velké Bíteše,“ řekl redaktor České televize Jakub Vácha.

V areálu se chovají husy nebo koně, podle spolumajitele firmy je skládka zeminy v pozadí už řadu let povolená. Všechen materiál z Čikova se tam ale nejspíš nevejde. Zeminu je podle nařízení krajského úřadu nutné vybrat až na skálu. Kamiony tak budou muset zamířit i jinam. Zástupci firmy COLAS se už dřív k případu odmítli vyjadřovat.

Kam vozí firma stavební suť z Čikova
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoSucho oslabuje lesy, ty pak podléhají škůdcům. Požáry budou v budoucnu častější

Nedostatek vláhy, vítr, dřevokazný hmyz nebo houby jsou největšími hrozbami pro lesy v Česku. Stav porostů se zlepšuje například v tom, že klesá objem smrkového dříví napadeného kůrovcem. Při letošním suchém a teplém jaru se však lesníci škůdců znovu obávají. Kvůli suchu teď hasiči Národního parku Šumava, kde je vysoké riziko požáru, posilují hlídky. Situaci zhoršují turisté, kteří i přes zákaz rozdělávají oheň v přírodě. Vědci v souvislosti se změnou klimatu upozorňují, že je potřeba se na častější požáry v přírodě připravit, ale také se jim snažit předcházet pestřejší skladbou porostů nebo prací s návštěvníky lesů.
před 55 mminutami

V Praze lidé kvůli cenám častěji shánějí menší byty. Zájem o nové a větší klesá

Poptávka po nových bytech v Praze meziročně klesla, podle developerů dokonce skoro o třetinu. Nejmenší zájem je kvůli vysoké ceně o velké byty. Developeři proto v nových projektech nabízejí především garsonky a dvougarsonky.
před 1 hhodinou

VideoPolitické spektrum: Moravské zemské hnutí, Česká párty, Mourek

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 23. května přijali Pavel Trčala (Moravské zemské hnutí), Václav Musílek (Česká párty) a Petr Špringr (Mourek). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 17 hhodinami

Učitelů byl nedostatek, poslali nás všechny učit, vzpomíná vědkyně

Hydrobioložka Zdeňka Žáková prožila dětství poznamenané druhou světovou válkou. Ještě než se po studiích na brněnské přírodovědecké fakultě mohla věnovat vědecké práci, musela nastoupit na místo učitelky ve Zdounkách u Kroměříže. Později našla zaměstnání v brněnském výzkumném ústavu vodohospodářském, kde se věnovala přírodnímu čištění odpadních vod. Své vzpomínky zachytila v rodinné kronice.
před 18 hhodinami

Mladík obviněný z vraždy dívky v Pardubicích je ve vazbě

Soud v Ústí nad Orlicí v sobotu poslal do vazby mladíka, který je obviněný z vraždy dívky u střední školy v Pardubicích. Hrozí mu až deset let vězení, řekl soudce Jiří Procházka. Obviněný u soudu vypovídal, ale jeho vyjádření není veřejné, dodal. Na vazební jednání dohlíželi i těžkooděnci se samopaly.
před 18 hhodinami

Pouť do Brna připomněla odsun Němců. Někteří smíření nechtějí, řekl Vystrčil

Lidé na Brněnsku se v sobotu vydali z Pohořelic do Brna na pochod dlouhý asi třicet kilometrů, zvaný Pouť smíření. Letos byla připomínka pochodu smrti Němců vyhnaných z Brna na konci května 1945 mimořádná tím, že se v tomto druhém největším českém městě souběžně konají Sudetoněmecké dny. V jejich 76leté tradici je to poprvé, kdy se nepořádají v Německu, ale v Česku. Účastníci se však setkali i s odporem, který na akci nepřímo kritizoval předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Památník pochodu smrti dokonce někdo pomaloval hákovými kříži.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Plzeňská zoo slaví sto let. Chystá rozšíření i vysněný pavilon pro slony

Plzeňská zoologická zahrada slaví sto let od svého založení. Druhá nejdéle fungující zoo v Česku drží prvenství v počtu chovaných zvířat i druhů. Jubilejní sezonu doprovodí řada akcí i vydání historické knihy. Zoo plánuje rozšíření areálu a přiblížila se k realizaci dlouho připravovaného pavilonu pro slony indické.
před 22 hhodinami

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
22. 5. 2026Aktualizováno22. 5. 2026
Načítání...