Evakuace obcí u vrbětického areálu skončila

Vlachovice (Zlínsko) – Cesta do Haluzic a Lipové již je volná. V sobotu ji přehradila policie, která také obě obce evakuovala kvůli obavám z možného dalšího výbuchu v nedalekém vrbětickém muničním areálu. V neděli po poledni policisté evakuaci ukončili. Odpoledne skončil také zákaz vstupu do areálu bývalých Vlárských strojíren.

Evakuace okolí muničního areálu ve Vrběticích skončila. Nebyla první – obyvatelé obcí Haluzice a Lipová na Zlínsku se v pátek sotva vrátili domů po předchozí evakuaci, když se dozvěděli, že v sobotu ráno musí zase pryč kvůli kritické situaci v jednom z vrbětických skladů, kde v předchozích dnech a měsících již dva objekty explodovaly. Domovy museli opustit také lidé z Vlachovic a Vrbětic a z oblasti bohuslavického nádraží, evakuace se dotkla i areálu bývalých Vlárských strojíren, kde však nikdo trvale nežije. Většina z dvou tisíc evakuovaných se večer mohla vrátit, 400 lidí z Haluzic a Lipové ale čekalo až do nedělního poledne, když úspěšně skončila kontrola dalšího skladu. Objekt totiž byl poškozený. „Prohlédli střechu porušené budovy a zjistili, že její poškození způsobil úlomek stavebního materiálu po výbuchu budovy číslo 12,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Ve Vrběticích a Vlachovicích se ráno již život vrátil k normálu – nejprve lidé zaplnili kostel, poté také samoobsluhu. „Počítali jsme s tím, že bude více lidí, než bývá v neděli obvyklé,“ poznamenala majitelka obchodu Zdeňka Ščuglíková. V Lipové a Haluzicích bylo v té době ještě téměř mrtvo – s výjimkou opuštěných zvířat. O několik hodin později již psi nadšeně obíhali své paní či pány a slepice se vrhly na čerstvě nasypané zrní. Současně ale místní lidé dobře vědí, že krize ještě neskončila – hned vedle jejich domů hlídkuje vojenská policie. Když nedaleko začal ohňostroj, všichni se obávali, že vybuchl další sklad.

Nahrávám video
Evakuace skončila, obavy trvají
Zdroj: ČT24

Lidé se zlobí, očekávají kompenzaci

Lidé, kteří kvůli výbuchům ve státním muničním skladu museli opakovaně opouštět domovy, jsou roztrpčeni. Na předvánočním jarmeku ve Valašských Kloboukách potom uspořádali protestní akci a podepisovali petici. Nyní očekávají, že se jim stát a nájemce skladů za trpělivost odvděčí. „Já bych je spíše chtěl požádat o jakousi pomoc nebo dar. Máme před svátky a panuje tady neklid, takže bych rád, aby nám to kompenzovali – stát i všichni kompetentní,“ řekl starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák. O kompenzace bude žádat stát také Lipová. Její obyvatelé jsou podle starosty Miroslava Paly rádi, že se mohou vrátit domů. Na druhou stranu ale mají obavy, zda se evakuace nebude znovu opakovat. „To už by byla katastrofa,“ řekl Pala.

Na okrajích obcí stále hlídkuje policie, všichni se obávají dalších explozí
Zdroj: ČT24

Lidé by podle starosty měli dostat náhrady za uhynulé domácí zvířectvo, které museli při spěšné evakuaci nechat doma. V okolních lesích také kvůli muničnímu skladu nelze nyní hospodařit, takže vznikají značné ztráty. Zároveň klesá hodnota majetku obyvatel, jejichž počet se díky rozvoji obce a investicím do stavebních parcel zvyšoval. „Dnes je to znehodnocené tak, že se k nám lidi hrnout nebudou. Každý si to raději rozmyslí,“ upozornil Miroslav Pala. Rozvoj plánovaly také Haluzice, nyní jim nejspíše zbudou oči pro pláč. „Musíme předělat stavební plány,“ podotkl haluzický místostarosta František Marecký.

Význam evakuace přitom zpochybnil expert na střelivo a výbušniny Jiří Hanák. Upozornil, že každý sklad má vytyčený perimetr, kde nikdo nežije. „Perimetr je spočítán pro každý sklad dopředu. Tlaková vlna by se neměla rozšiřovat do okolí. Evakuace je bezpečnostní, je preventivní, ale není dramaticky nutná. Lidé v ohrožení života nejsou,“ poukázal, ačkoli celkově postup bezpečnostních složek schvaluje.

Vybuchlý muniční sklad
Zdroj: ČT24/Policie ČR

V sobotu pyrotechnici vyprostili granát ze střechy

Sobotní evakuace nastala kvůli nálezu dělostřeleckého granátu zaklíněného ve střeše skladu č. 11 ve vrbětickém areálu. Dostal se tam ve středu, když vybuchl sousední sklad č. 12. Pyrotechnikům se nakonec podařilo granát bezpečně odstranit. Šlo přitom o operaci, která podle policie nemá v českých podmínkách obdoby. „Tato operace je podle mého názoru srovnatelná pouze s činností v období války,“ zdůraznil ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček.

Bezprostředně po středeční explozi museli lidé z přilehlých obcí také opustit domovy, v azylu zůstávali až do pátku.

Pyrotechnici odstraňovali dělostřelecký granát ze střechy skladu
Zdroj: ČT24/ČT24/Policie ČR

Ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček uvedl, že středeční i říjnový výbuch policisté vyšetřují jako úmyslný trestný čin obecného ohrožení. K přehodnocení vyšetřování kriminalisty přivedlo zjištění, že oba vybuchlé sklady si od armády pronajímala stejná firma - ostravská Imex Group. Pachateli hrozí osm až 15 let vězení.

Bezpečnostní rada státu včera rozhodla, že objekty bude nově hlídat 450 vojáků namísto dosavadní stovky. Plánovaný odvoz munice se potom kvůli poslednímu výbuchu odkládá. Měla začít příští sobotu, ovšem další kontrola areálu je naplánována až na konec týdne. Pyrotechnici chtějí počkat, až uplyne sedmidenní lhůta od posledního neřízeného výbuchu.

Co bylo ve skladech číslo 12 a 16?

Sklad číslo 12

  • výbuch 3. prosince
  • uloženo 12,8 tuny munice - především dělostřelecké granáty a miny

Sklad číslo 16

  • výbuch 16. října
  • uloženo cca 57 tun munice - letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Mrazivá rána vydrží do konce týdne, po víkendu se oteplí

Chladná a na mnoha místech i mrazivá rána vydrží v Česku do konce týdne. V pátek bude na horách v Čechách sněžit, přes den teploty vystoupají k deseti stupňům Celsia. O víkendu se budou maximální denní teploty pohybovat kolem patnácti stupňů, v příštím týdnu se oteplí k dvaceti stupňům, vyplývá z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Soud podruhé projedná propuštění nejdéle vězněného Čecha

Okresní soud v Mostě se bude opět zabývat návrhem na propuštění nejdéle vězněného Čecha Zdeňka Navrátila, dříve Vocáska. Spis se prvoinstančnímu soudu vrátil z odvolacího soudu v Ústí nad Labem. Navrátil, který si odpykává trest za dvě vraždy, za mřížemi dosud strávil téměř 39 let. Jednání začne v deset hodin dopoledne, v soudní síni se očekává velký zájem médií.
před 7 hhodinami

Policie zadržela sedm lidí kvůli podezření na podvod s evropskými dotacemi

Policisté zadrželi sedm lidí kvůli podezření na neoprávněně získanou evropskou dotaci na inovační centrum pro začínající vědecké firmy a projekty. Mezi zadrženými jsou dva lidé z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a úředník ze stavebního úřadu. Podezřelí se pokusili neoprávněně získat 13,5 milionu eur (asi 340 milionů korun), informoval úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). MPO poskytuje policii maximální součinnost, věc nelze nyní komentovat, uvedla mluvčí úřadu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

ŘSD zahájilo stavbu posledního úseku D11

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu posledního chybějícího úseku dálnice D11 z Jaroměře na Náchodsku do Trutnova. Silnice za 9,09 miliardy korun bez DPH o délce 19,6 kilometru je největší letošní investicí ŘSD. Hotová by měla být na podzim 2029. D11 naváže na polskou S3.
před 18 hhodinami

Radnice Prahy 15 je po požáru vytopená a bez proudu

Několik jednotek hasičů ráno zasahovalo u hořící střechy na sídle úřadu Městské části Prahy 15 v Horních Měcholupech na jihovýchodě hlavního města. Před 8:00 hasiči oznámili, že se jim požár podařilo zdolat. Hašení vytopilo sedm pater kanceláří v jedné polovině budovy. Voda se dostala do rozvodů elektřiny, takže je budova bez proudu, bez připojení k internetu a systémům magistrátu i státní správy. Úřad je do odvolání uzavřen.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Chátrající armádní areály se mění. Kasárna nahrazují školy, byty i domovy

V Benešově začala demolice bývalých Táborských kasáren z konce 19. století. Areál, který sloužil armádě více než sto let, má ustoupit výstavbě školy. Nejde o jedinou proměnu vojenského objektu – kasárna v Česku postupně mizí a nahrazují je budovy jiného účelu podle potřeb měst. Například v Pardubicích vyroste na místě bývalých kasáren škola, v Mostě domov pro lidi s duševním onemocněním a v Opavě se budovy kasáren rekonstruují na byty.
včera v 10:38

VideoTuristu v Krkonoších zranil uvolněný kámen. Správa parku opatření nechystá

Správa Krkonošského národního parku nechystá žádná opatření v souvislosti s neobvyklou nehodou, při které v sobotu zranil turistu na horské cestě uvolněný kámen. Kus skály se uvolnil v prudkém svahu a kutálel se asi dvě stě metrů. Skupinka turistů ho sice zaregistrovala, avšak kámen na poslední chvíli změnil dráhu a jednu z osob zasáhl. Společníci zraněného volali nouzovou linku a ihned se rozběhla záchranná akce. Na místo vyletěl vrtulník, který ovšem kvůli terénu nemohl přistát a ke zraněnému se museli lékař se záchranářem spustit. Zaměstnanci parku mají v popisu práce sledovat u cest třeba stromy náchylné k pádům či právě kameny. Pokud jsou nebezpečné, zařídí se náprava. Této události se ale podle správy parku nedalo zabránit.
7. 4. 2026

Opravy uzavřely most Kosmonautů v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích se na několik měsíců mění dopravní situace. Začala půlroční uzavírka mostu Kosmonautů, po němž denně projedou tisíce aut. S rekonstrukcí mostu souvisí řada uzavírek nebo změn směru jízdy především v centru města a jeho okolí. Ty v úterý ráno výrazně komplikovaly dopravu. Cesta autem nebo autobusem do práce a do školy trvala lidem o desítky minut déle.
7. 4. 2026Aktualizováno7. 4. 2026
Načítání...