Daruj kontejner - daruješ domov

Praha - Před Úřadem vlády v Praze protestovala desítka Romů a ochránců lidských práv proti sestěhovávání romských občanů na okraje měst a obcí. Podle nich se samosprávy zbavují sociálně slabých rodin tím, že je přestěhují do ghett. Vláda tento problém podle romských aktivistů neřeší.

Protestní akce měla název Daruj kontejner - daruješ domov. Kontejner na odpadky představoval nové bydlení Romů a Romy symbolizoval jako odpad, kterého se radnice zbavují.

Protest vyvolala akce vsetínské radnice. Před třemi týdny sestěhovala na okraj města do obytných kontejnerů 36 romských rodin. S tím nesouhlasí jak přestěhovaní lidé, tak protestující aktivisté. „Nesouhlasím především s tím, jak nakládá s lidma,“ dodává důrazně Martina Horvátová. Podle další aktivistky Kateřiny Hrubé by se ze vsetínského případu mohl stát pro další radnice nebezpečný precedens. Nelíbí se jí především spojení akce s předvolební kampaní.

Vsetínské radnice ale tvrdí, že dům, ve kterém Romové bydleli, byl v havarijním stavu a musí se zbourat. Většina vystěhovaných rodin byli nepřizpůsobiví občané. Podle starosty Jiřího Čuňka však nelze situaci interpretovat jednostranně jako vystěhování: „My jsme museli připravit místo, kam je vystěhujeme.“

Vláda před časem přijala koncepci, podle které už v Česku nemají vznikat romská ghetta, protože jsou příčinou další izolace Romů. 30 milionů korun na výstavbu kontejnerů na okraji města dal ale vsetínské radnici právě stát. Starosta Čunek na tom nevidí nic špatného, radnice podle něj vyhověla všem požadavkům. „My jsme splnili všechna kritéria, která byty první kategorie splnit mají,“ dodává.

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, který je současně také předsedou Rady vlády pro romskou komunitu, se jedná o ojedinělou situaci: „Tento krok pouze vyřešil krátkodobý problém, který souvisel s hygienou, hlučností a nefunkčností jednoho konkrétního domu, ale rozhodně neřeší problém soužití romské komunity.“

Podle odborné analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo, existují v Česku přes tři stovky chudinských romských čtvrtí a ghett. Podle odhadů v nich žije přes 80 tisíc lidí a Romů v nich neustále přibývá.

Vydáno pod