Chotíkovští v referendu podpořili spalovnu odpadů

Chotíkov - Obyvatelé Chotíkova na Plzeňsku v pátečním referendu podpořili stavbu spalovny komunálního odpadu, kterou zde chce vybudovat Plzeňská teplárenská. Platných hlasů v referendu bylo 603, z nich 312 bylo pro spalovnu. „Zúčastnil se až překvapivě velký počet voličů. Výsledek je nyní závazný pro zastupitelstvo,“ zdůraznil starosta obce Vítězslav Blažek. V obci je 788 oprávněných voličů. Aby bylo referendum platné, muselo přijít 35 procent z nich.

„Dohoda otvírá firmě cestu k tomu, že může začít pracovat na studii EIA, na projektu, ke kterému se také budeme vyjadřovat. Není to tedy dohoda o výstavbě, ale o tom, že obec nebude dělat teplárně obstrukce při přípravě dokumentace,“ uvedl Blažek. Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela odhadl, že přípravy samotného projektu spalovny budou trvat asi dva roky. Spalovna by pak mohla začít fungovat zhruba za pět let.

Odpůrci dohody ale zřejmě budou ve snahách o kontrolu výstavby pokračovat. „Referendum dopadlo tak, jak dopadlo. Ale ukázalo, že skoro polovina obyvatel má výhrady. Podle mě obec promarnila svou vyjednávací pozici, když přistoupila na podmínky Plzeňské teplárenské. Dohoda stojí v tuto chvíli na vodě, není jasné, jak velká spalovna bude, jestli tu bude i třídírna, jaká technologie bude použita,“ stěžuje si zmocněnec odpůrců výstavby Zdeněk Kliment.

Reportáž Miroslavy Vildové (zdroj: ČT24)

Spalovna by měla vyrůst na skládce na území Chotíkova a sousedního Města Touškov. Oběma radnicím slíbila teplárna v případě stavby desítky milionů. Podle dohody, kterou v pondělí Chotíkov s teplárnou podepsal, by měla obec od teplárny získávat od příštího roku 1,7 milionu korun ročně do vydání stavebního povolení. Poté by dostala 59 milionů korun na investice, další statisíce na pořádání kulturních a sportovních akcí a každoročně 14 milionů jako poplatky za nakládání s odpady. Do obecní kasy by investor odváděl 70 korun za každou zpracovanou tunu odpadu. Zhruba podobně by na tom bylo i sousední Město Touškov.

Jenomže advokátka Nadja Clare Hrušovská varuje, že je smlouva s Plzeňskou teplárenskou špatně napsaná a neobsahuje žádné vymahatelné sankce. „Když jsme teď prohráli bitvu, neznamená to, že prohrajeme válku,“ zdůrazňuje advokátka. Kateřina Moučková ze Sdružení Chotíkov pak dodává, že se odpůrci spalovny na příštím zasedání domluví na dalším postupu.

Spalovna by měla vyrůst na rekultivované skládce za obcí a má splňovat všechny ekologické a emisní limity. Studie proveditelnosti doporučila roštovou spalovnu s roční kapacitou 60 až 100 tisíc tun odpadu, částka na její výstavbu by se měla pohybovat kolem 2,5 miliardy korun.

Plzeňská teplárenská chce v Chotíkově vybudovat spalovnu.
Zdroj: ČT24