Brno má opět tři pravidelné letecké linky. K Londýnu a Milánu přibyl Berlín

2 minuty
Nová letecká linka Brno–Berlín
Zdroj: ČT24

Společnost Ryanair zahájila novou pravidelnou linku z Brna do Berlína. Z brněnského letiště je v současné době možné cestovat ještě do Londýna a Milána. Jihomoravský kraj také jedná s dalšími leteckými společnostmi o obnovení linky do Mnichova.

Podle jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka (ANO) je berlínská linka solidní náhradou za mnichovskou, aby lidé mohli létat z Německa dále. „Věřím, že se podaří dojednat i vznik dalších linek nejen pro podnikatele, ale i turisty nebo studenty,“ uvedl hejtman.

Linka do Berlína poletí vždy v úterý a v sobotu v odpoledních hodinách. Počet odletů z Brna během týdne se tak mimo turistickou sezonu zvýší na dvanáct. „Byli bychom rádi, abychom na berlínské lince ročně odbavili pětadvacet tisíc cestujících, což je zhruba pět procent všech, kteří letištěm projdou. Cena letenky se pohybuje od dvou set padesáti do patnácti set korun,“ řekl vedoucí přepravního provozu Radek Lang.

Šimek: Letišti by slušelo deset linek

Letiště ročně odbavuje kolem půl milionu lidí. Do Londýna se létá denně, do Milána, respektive Bergama třikrát týdně. V letní sezoně z Brna létají také charterové lety do turistických destinací.

Hejtman Šimek věří, že se podaří obnovit i linku do Mnichova. „Kraj intenzivně jedná s Letištěm Brno a leteckými společnostmi, aby se podařilo obnovit linku do Mnichova,“ řekl. Podle něj by moravské metropoli slušelo deset linek, aby byla zajištěna návaznost na lety do dalších koutů světa.

Některé aerolinky krachují, další mají problém s letadly

Kontraktační setkání samospráv s dopravci se uskuteční 8. až 10. dubna v Hannoveru. „Uvidíme, jak to bude vypadat. Myslím, že mohou do Brna létat jak klasické aerolinky, tak nízkonákladové společnosti. Záleží, jak jim vycházejí byznys plány. Nicméně jednání jsou nyní složitá. Některé aerolinky krachují a další mají problémy s uzemněním letadel Boeing MAX,“ vysvětlil Bohumil Šimek. Reagoval tak mimo jiné na zákaz letů všech letadel Boeing typu 737 MAX. Firma je nepouští do provozu poté, co v březnu a loni v říjnu dva letouny tohoto typu havarovaly.

Přestože z Brna létají jen tři pravidelné linky, je na tom stále ze všech regionálních letišť v Česku nejlépe. Třetí největší české letiště v Ostravě se potýká naopak s útlumem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
před 13 mminutami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 1 hhodinou

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 2 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 3 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 5 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 19 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 23 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 23 hhodinami
Načítání...