Azylové domy v jižních Čechách hlásí plný stav

Českobudějovicko - Silné mrazy plní azylové domy. Na jihu Čech hlásí většina z nich plno. Lidé bez domova tak musí za teplem jinam. Noc tráví například ve vagonech odstavených na nádražích nebo v parovodních jímkách. Noční teploty klesají až na -17 °C, policisté sem na kontroly jezdí téměř denně.

Zástupce Českých drah v Jihočeském kraji Jiří Kafka potvrdil, že bezdomovci často přespávají ve vagonech. Tisková mluvčí Městské policie České Budějovice Kateřina Schusterová popsala, že když policisté takto objeví člověka bez domova, kontaktují sociální pracovníky, například azylový dům sv. Pavla v Českých Budějovicích, který s těmito lidmi pracuje.

Místo tu však nenajdou všichni, někteří pak nabízenou pomoc odmítají. Ještě před několika lety využívali prostory u parovodních šachet. Provozovatel zařízení na všechna podobná místa ve městě nainstaloval kovové mříže. Většina azylových domů na jihu Čech ale hlásí plný stav. „Jsme připraveni mít denní centrum otevřené i přes noc, aby lidé, na které se nedostane lůžko, v teple přečkali tyto mrazy,“ nechal se slyšet Václav Kučera z azylového domu sv. Pavla.

Reportáž Jiřího Bydžovského (zdroj: ČT24)