Facebook sdílel data uživatelů s čínskými výrobci smartphonů

Události ČT: Další skandál Facebooku (zdroj: ČT24)

Americká internetová společnost Facebook potvrdila, že sdílela data uživatelů své sociální sítě s několika čínskými výrobci chytrých telefonů, včetně společnosti Huawei. Tu představitelé amerických zpravodajských služeb v minulosti označili za hrozbu pro národní bezpečnost.

Viceprezident společnosti Facebook pro mobilní partnerství Francisco Varela podle agentury AP uvedl, že čínské podniky Huawei, Lenovo, Oppo a TCL patří k řadě výrobců telefonů, kteří získali přístup k datům uživatelů Facebooku „kontrolovaným“ způsobem, jejž firma schválila.

Facebook rovněž oznámil, že dohodu o sdílení dat se společností Huawei tento týden ukončí. Pracuje také na ukončení spolupráce s firmami Lenovo, Oppo a TCL, uvedla agentura Reuters.

List The New York Times již dříve informoval, že společnost Facebook uzavřela dohody o sdílení dat s nejméně 60 výrobci telefonů. Společnost ovšem tvrdí, že přístup k datům uživatelů podléhal přísné kontrole. Konkrétně mělo jít o partnerství s výrobci včetně Apple, Samsungu a Microsoftu z dob, kdy obchody s aplikacemi ještě neexistovaly.

Facebook
Zdroj: ČT24

Přístup k nejen osobním datům

Facebook na svém blogu uvedl, že výrobcům umožnil přístup pouze k softwaru, aby mohli vytvářet verze této sociální sítě, které budou fungovat na různých telefonech nebo operačních systémech. Podle NYT měli producenti přístup k některým osobním údajům uživatelů a dokonce i k údajům jejich přátel, bez jejich souhlasu.

Podle amerického poslance Davida Cicillina zpráva NYT nastoluje v Kongresu otázky týkající se svědectví šéfa Facebooku Marka Zuckerburga. „Nepochybně to vypadá, že Zuckerberg Kongresu lže o tom, že uživatelé mají úplnou kontrolu nad tím, kdo vidí jejich data na Facebooku,“ napsal Cicillin na Twitteru.

Facebook a způsob, jak nakládá s daty svých uživatelů, je pod kontrolou zákonodárců, regulátorů a uživatelů po celém světě. Terčem kritiky se stal letos na jaře po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa. Řadu „grilování“ zákonodárci ve Spojených státech a Evropě Mark Zuckerberg zatím přežil.