Zlatý věk Adiny Mandlové

Praha – Oblíbené prvorepublikové herečce a boleslavské rodačce Adině Mandlové se rozhodlo Muzeum Mladoboleslavska věnovat aktuální výstavu. Do 14. března si návštěvníci mohou prohlédnout originální filmové plakáty, fotografie, prospekty nebo i šaty, ve kterých půvabná herečka, od jejíhož narození uplyne 28. ledna sto let, hrála. Atmosféru „zlatého věku filmových hvězd“, jak zní podtitul výstavy, dokreslí i ukázky dobové módy, interiéru a životního stylu.

Dobové předměty zapůjčily ze svých sbírek pražské Uměleckoprůmyslové a Národní muzeum, ostatní exponáty ve většině případů pocházejí ze sbírky majitele pražského Filmového muzea Milana Wolfa. Připomínají známé i méně známé filmy, v nichž Adina Mandlová účinkovala. „Kuriozitou je plakát na jediný film, který natočila v němčině pod pseudonymem Lil Adina,“ doplnil ředitel Muzea Mladoboleslavska Luděk Beneš.

Čeští diváci si ji ale pamatují především z úspěšných komedií Mravnost nade vše, Cech panen kutnohorských, Ducháček to zařídí, Katakomby nebo Přítelkyně pana ministra. Nejslavnější z nich je zřejmě Fričův Kristián, v němž Mandlová vytvořila nezapomenutelnou dvojici s Oldřichem Novým. Své herecké schopnosti prokázala ale i v psychologických snímcích Kouzelný dům, Pacientka dr. Hegla či Šťastnou cestu.

Nahrávám video

Kromě plakátů a fotografií je na výstavě k vidění i stará filmová technika, dobová obuv a šaty. Nejvzácnějším kusem jsou ty, v nichž si Adina Mandlová zahrála poprvé v Divadle na Vinohradech. „Znovu je použila Veronika Žilková, když hrála hlavní roli ve hře Adina,“ připomněl Beneš.

Zavřete oči, odcházím

Poprvé si Mandlové všiml v roce 1932 režisér Josef Medeotti-Boháč, který ji obsadil do filmu Děvčátko, neříkej ne. Z filmu do filmu šla poté, co se seznámila s hercem Hugem Haasem. Natočila jich téměř padesát. Na výstavě nejsou ale opomenuty ani méně šťastné chvíle hereččina osobního života – obvinění z kolaborace v roce 1945 a doživotní vyloučení z řad českých umělců.

„Věděla, s kým se seznámit a s kým jít na večírek, aby to přineslo nějaké výhody, ale nikdy toho nezneužila. Celá řada odborníků pátrala i v nacistických archivech, zda opravdu někdy někomu neublížila – a není tomu tak. Dokonce orodovala za několik osobností,“ říká o Mandlové moderátor a publicista Aleš Cibulka, který je autorem životopisu její herecké kolegyně Nataši Gollové.

Adina Mandlová řešila po válce těžkou životní situaci emigrací, v níž strávila téměř celý zbytek života. Do vlasti se vrátila v roce 1991, tentýž rok v létě zemřela na tuberkulózu v příbramské nemocnici.

  • Adina Mandlová zdroj: Muzeum Mladoboleslavska http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1364/136366.jpg
  • Ať žije nebožtík zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1364/136364.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřela první dáma americké country a filantropka Dolly Partonová

Ve věku 80 let zemřela americká zpěvačka, autorka písní, herečka a filantropka Dolly Partonová, uvedly v úterý večer světové agentury s odvoláním na rodinu umělkyně. Partonová byla považována za legendu a první dámu americké country. Neméně zásadní je ale vliv této umělkyně na poli filantropie a ženské emancipace v hudbě.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ministerstvo ukončuje připomínky ke kulturní politice. Nikdo nás nepřizval, říkají umělci

Ministerstvo kultury v úterý uzavírá připomínky odborné veřejnosti k návrhu nové státní kulturní politiky do roku 2030. Někteří zástupci umělecké sféry si stěžují, že je k tvorbě materiálu nikdo nepřizval. A že dokument neotevírá zásadní témata, třeba situaci pracovníků na volné noze. Podle ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy) ale dokument stanovuje věcné priority resortu a garantovat finance předem nemůže.
před 7 hhodinami

Lupiči v evropských muzeích přitvrzují. Víc násilí a zlata, méně nenápadnosti

Evropská policejní agentura Europol si všímá narůstající násilnosti pachatelů, kteří se vydají pro lup do evropských muzeí. Tento trend dává do souvislosti s nástupem nových zločineckých sítí. Ty cílí na konkrétní cenné artefakty, přičemž překupníky s uměním nahrazují příležitostné skupiny rekrutované prostřednictvím sociálních sítí.
před 10 hhodinami

Red Leather má pod kloboukem upřímné písně o temnotě a naději

Hrál na ulicích Los Angeles, obličej skrývá pod kloboukem s třásněmi a poslední čtyři roky míří mezi hudební elitu. Americký hudebník z Nevady Red Leather koncertoval v srpnu v Praze. V hudbě kombinuje country s rockovými melodiemi a v textech vypráví o zkušenostech se závislostmi.
před 16 hhodinami

VideoDo Síně slávy Národního divadla vstoupil tenorista Štefan Margita

Do Síně slávy Národního divadla (ND) u příležitosti zahájení 144. sezony při tradičním setkání se zaměstnanci vstoupil operní pěvec Štefan Margita. Jeho uvedení do Síně slávy ND je podle vedení divadla vyvrcholením jedné z nejuznávanějších operních uměleckých drah v historii české první scény. Svou cestu zde zahájil již v roce 1984 jako Lenskij v Evženu Oněginovi a koktavý Vašek v Prodané nevěstě. Národní divadlo zároveň ocenilo umělce a umělkyně do 35 let. Generální ředitel udělil cenu baletce Naně Nakagawové, pěvci Danielu Matouškovi, tanečníkovi Matyáši Rambovi a herci Zdeňku Piškulovi.
24. 8. 2026

Máša, medvěd a sankce. Seriál vadí nejen Ukrajině kvůli ruské propagandě

Ukrajina zařadila na svůj sankční seznam tvůrce a distributory ruského animovaného seriálu pro děti Máša a medvěd. Příběhy, které nasbíraly miliardy zhlédnutí po celém světě, včetně Česka, považuje za propagandu.
24. 8. 2026

Kvíz k Hradozámecké noci: Posviťte si na své znalosti

V sobotu 22. srpna se uskuteční Hradozámecká noc. Na sto čtyřicet památek, státních i soukromých, po celé republice zůstane otevřeno i po setmění, mnohé připravily navíc speciální program. Včetně třinácti, které jsme zařadili do kvízu o českých hradech a zámcích. Ověřte si v něm, jestli – pokud jde o znalosti – také netápete ve tmě.
22. 8. 2026

V Indii vzniká muzeum připomínající polské uprchlíky za druhé světové války

V indickém městě Valivade vzniká muzeum věnované tisícům polských uprchlíků, kteří během druhé světové války nalezli útočiště v Indii. Jeho otevření je plánováno na letošní podzim, uvedl polský deník Dziennik Gazeta Prawna.
21. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.