V Ústí se bude tančit v Café Aussig

Ústí nad Labem - Severočeské divadlo opery a baletu dnes uvede světovou premiéru tanečního představení Café Aussig. Jde o představení inspirované divadelní hrou Jean-Claudea Penchenata Tančírna. Podle mluvčí divadla Aleny Vaicové během něho diváci stejně jako v Tančírně budou sledovat příběhy jednotlivých stálých hostů kavárny a jejich reakce na společenské, politické a kulturní změny či vývoj techniky odehrávající se přímo v Ústí nad Labem.

Představení divadlo nastudovalo u příležitosti 100 let od svého založení. Děj diváka provede obdobím od rakouského mocnářství přes vznik republiky, okupaci německou Říší, osvobození Rudou armádou a nástup komunismu až po sametovou revoluci a současnost.

Autorkou představení je choreografka Alena Pešková. „Nesnažila jsem se tu o žádný dokument ve smyslu, co se v Ústí událo v průběhu století, to nikoliv. Jedná se tu opravdu o individuální příběhy hostů naší imaginární kavárny, které se ovšem odehrávají na pozadí událostí v Ústí,“ uvedla. V inscenaci zazní jak klasická hudba Antonína Dvořáka a Richarda Wagnera, tak i moderní hudba mnoha autorů a interpretů, třeba Jiřího Voskovce a Jana Wericha, The Plastic People of the Universe a Karla Gotta, reprodukovaná z nahrávky.

Reportáž Jana Stuchlíka (zdroj: ČT24)

Herci jsou z poetiky představení nadšeni, tvůrci doufají, že stejně potěšeni budou i diváci. Café Aussig vypráví historii pomocí sdělných symbolů a velmi populární hudebně-taneční formou. Přesah představení je evidentní a obecně platný.

Vydáno pod