V Chrudimi mají loutky vlastní bazén

Chrudim - Ve Vietnamu patří loutkové divadlo na vodě mezi nejoblíbenější kulturní tradice, v Česku ale tento pro nás exotický způsob hraní diváci příliš neznají. O to překvapivější pro ně může být aktuální výstava v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi.

Představit podrobněji tento fenomén českým návštěvníkům se chrudimské muzeum rozhodlo i proto, že vietnamská menšina patří v Česku k poměrně početné - podle odhadů u nás žije přes sto tisíc Vietnamců.

Tradice vodního divadla sahá až do 11. století, vznikla v deltě Rudé řeky. V okolí hlavního města Hanoje, které tu leží, se hrají dodnes téměř v každé vesnici. Vietnamské národní divadlo má vodní představení na programu dvakrát denně sedm dní v týdnu. Profesionální herci tráví oblečeni do rybářských kombinéz a neoprenů ve vodě i šedesát hodin týdně.

K výrobě loutek se obvykle používá dřevo fíkovníku, které je lehké. Jejich ovládání ale není jednoduchá záležitost, některé loutky jsou až dva metry dlouhé. Vyzkoušet si manipulaci s nimi si mohou i návštěvníci chrudimské výstavy, jejíž součástí je zmenšený model vodního divadla. Většinu exponátů získalo muzeum při badatelské cestě do Vietnamu, některé originály jsou více než 150 let staré. Divadlo zrozené z vody je v Chrudimi k vidění až do září příštího roku.

2 minuty
Chrudim vystavuje vietnamské vodní divadlo
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Národní divadlo Brno uspělo na světových operních cenách

Národní divadlo Brno proměnilo obě nominace na ocenění The International Opera Awards. V konkurenci přehlídek a operních domů zvítězilo v kategorii nejlepší festival za Janáček Brno 2024 a mezi novými produkcemi bodovala inscenace opery Leoše Janáčka Výlety páně Broučkovy. Delegace z Brna v čele s ředitelem Martinem Glaserem ocenění převzala v pátek v Athénách v sídle Řecké národní opery.
před 14 hhodinami

Běda obrazu, který na výstavě Evy Švankmajerové potřebuje vysvětlit

V pražském Centru DOX je k vidění tvorba přední výtvarnice českého surrealistického hnutí Evy Švankmajerové. Výstava Běda obrazu představuje její malby, kresby, ale i návrhy plakátů a filmové dekorace. Výrazně se na ní podílel manžel zesnulé umělkyně, výtvarník a filmař Jan Švankmajer.
před 17 hhodinami

Českou cenu za architekturu získal dětský hospic Dům pro Julii

Českou cenu za architekturu letos získal dětský hospic Dům pro Julii. Jeho autory jsou Tomáš Págo, Milan Joja a Karel Kubza z ateliéru Čtyřstěn architekti a krajinářský architekt Marek Holán. Vítěze ve čtvrtek vyhlásili zástupci České komory architektů, která soutěž pořádá. Společně s hlavním vítězem porota ocenila i pět realizací titulem Finalista a další dvě Cenou Aleny Šrámkové a čestným uznáním. Šest projektů získalo cenu partnerů.
13. 11. 2025

Je to skladba od AI, nebo ne? Rozdíl nepoznalo v průzkumu 97 procent lidí

Pro posluchače je téměř nemožné rozlišit mezi hudebními skladbami plně vygenerovanými pomocí umělé inteligence od hudby vytvořené lidmi. Vyplývá to z průzkumu, který pro francouzskou streamovací platformu Deezer provedla sociologická agentura Ipsos. Vyšel v době, kdy se na vrchol žebříčku Billboard v USA poprvé dostala country skladba generovaná AI.
13. 11. 2025

Děti čtou, říká literární publicistka. Katalog jim pomůže vybrat nejlepší knihy

Zorientovat se v nadprodukci knih pro děti a mládež pomáhá nedospělým čtenářům, jejich rodičům i učitelům každoroční katalog Nejlepší knihy dětem. Zaměřuje se na tuzemskou tvorbu. Aktuální výběr vyzdvihuje na čtyřicet titulů vydaných v letech 2024 a 2025.
13. 11. 2025

Zemřel filmový dokumentarista, režisér a pedagog Rudolf Adler

Ve věku 84 let zemřel v pondělí v Hradci Králové filmový dokumentarista, režisér a pedagog Rudolf Adler. Učil na Katedře dokumentární tvorby FAMU, byl také autorem rozhlasových her a odborných studií o dokumentárním filmu. Věnoval se především filmům se sociální a etnografickou tematikou a dokumentárním portrétům.
13. 11. 2025

Alžírsko propustilo vězněného spisovatele Boualema Sansala, je v Berlíně

Alžírsko omilostnilo a propustilo vězněného francouzsko-alžírského spisovatele Boualema Sansala, a to na žádost německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, napsala agentura AFP. Sansal byl v červenci odsouzen k pěti letům vězení, protože se podle soudu provinil výroky, které údajně poškozují územní celistvost země. Spisovatel přicestoval do Berlína, potvrdila agentuře AFP mluvčí německého prezidenta Cerstin Gammelinová.
12. 11. 2025Aktualizováno12. 11. 2025

Rodinný Bubák bojuje v kinech se strachem

Do tuzemských kin vstoupí 13. listopadu nový český rodinný snímek. Lehce strašidelná komedie Bubák kombinuje hrané scény s animací. Vznikla v režii Tomáše Pavlíčka a Kateřiny Karhánkové v koprodukci České televize.
12. 11. 2025
Načítání...