Šumperk bluesuje stejně jako New Orleans

Praha / Šumperk - Začíná osmnáctý ročník největší středoevropské přehlídky bluesové hudby Blues Alive. Hlavní hvězdou festivalu, který trvá do 16. listopadu, je kytarista a zpěvák Walter Wolfman Washington, jeden z největších současných představitelů neworleanské větve blues, rhythm'n'blues a funky.

Letos sedmdesátiletý muzikant léta vedl kapelu slavného zpěváka Johnnyho Adamse, v 70. letech založil kapelu The Roadmasters, se kterou koncertuje dodnes. V neworleanských cenách Big Easy letos Washington získal ocenění za celoživotní hudební přínos a tamější primátor dokonce vyhlásil 30. duben Dnem Waltera Wolfmana Washingtona.

„O Washingtona jsme se snažili ze všech umělců, které ještě chceme do Šumperka přivézt, asi nejdéle. Až letos se nám podařilo sladit termíny. Jsme rádi, že si tento 'dluh' budeme moci odškrtnout,“ říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. Kytarista uzavře program v sobotu 16. listopadu, o dva dny dříve vystoupí také v Kongresovém centru Zlín.

Oba hlavní večerní koncerty (15. a 16. listopadu - Dům kultury) proběhnou ve znamení foukací harmoniky. Poprvé se v Šumperku představí all stars projekt The Golden State – Lone Star Revue, kde kromě brilantních amerických kytaristů, Ansona Funderburgha a Little Charlieho Batyho, hraje vynikající harmonikář ze západního pobřeží USA Mark Hummel.

Stejný nástroj mistrně ovládají i hvězdy sobotního večera - Rick Estrin a britský Paul Lamb, kterého doprovodí rakouská formace The Roosevelt Houserockers, se kterou se poznal při své minulé návštěvě Šumperka. „Je pro nás ctí, že na našem festivalu vznikají podobné dlouhodobé projekty,“ doplňuje Vladimír Rybička. Další zajímavostí je, že Rick Estrin přijede s kapelou The Nightcats, jejíž šéfování převzal po Little Charliem Batym, který před několika lety odešel. „Naším přáním je zdržet Little Charlieho Batyho v Šumperku do soboty a zorganizovat třeba alespoň na jednu píseň společný jam session bývalých dlouholetých spoluhráčů,“ doplňuje dramaturg Ondřej Bezr.

Blues Alive 2013 v Šumperku - Mark Hummel
Zdroj: ČT24/Blues Alive

K dalším zajímavým jménům hlavních večerů patří například exotická mexická kytaristka a zpěvačka Tere Estrada, londýnská „pouliční“ skupina Heymoonshaker, která kombinuje kytaru a beatbox, Przytula & Kruk z Polska nebo Justin Lavash Duo z Velké Británie a ČR.

První den Blues Alive (14. listopadu) nabídne blues ze zemí Visegrádské čtyřky. Vystoupí například naše Druhá tráva, Los Agentos z Polska, Mystery Gang z Maďarska a „mimo čtyřku“ americký kytarista a producent Steve Walsh.

Blues Alive 2013 v Šumperku - Druhá tráva
Zdroj: ČT24/Blues Alive

Blues na nejrůznější způsob bude slyšet v Šumperku nejen večer. V pátek odpoledne zahraje v Klášterním kostele slovenský Orchester Ivana Tomoviča, v sobotu proběhne v Domě kultury tematické odpoledne nazvané Blues s netradičními nástroji, kdy vystoupí například Broken Harp, Michal Müller nebo Jana Štromská a Diana Winklerová. Muzika nově ovládne H-Club, kde zahrají německo-francouzští Tex Napalm and Dimi Dero a čeští Kill The Dandies. Do časných ranních hodin pak potrvají jam sessions ve foyer Domu kultury a v Pivnici Holba.

Události v kultuře o Blues Alive (zdroj: ČT24)