Smrt obchodního cestujícího je příležitostí pro Miroslava Donutila

Nahrávám video
Divadlo ABC uvádí Smrt obchodního cestujícího s Miroslavem Donutilem
Zdroj: ČT24

Miroslav Donutil se po třech letech vrací na pražské jeviště. V Divadle ABC ho čeká Smrt obchodního cestujícího. V inscenaci slavného dramatu Arthura Millera se potkal s herečkou Zuzanou Kronerovou.

S pražskými scénami se Miroslav Donutil rozloučil v roce 2016 derniérou hry Sluha dvou pánů. V roli popleteného Truffaldina bavil diváky víc než dvaadvacet let. Jeho nejnovější divadelní postava si příliš legrace neužije. Willy Lohman je totiž stárnoucí a vyhořelý obchodník. „Ta hra by mohla být blízká i dnešnímu divákovi,“ odhaduje Donutil, „protože je o nenaplněném snu.“

Smrt obchodního cestujícího měla na Broadwayi premiéru před sedmdesáti lety. K nejslavnějším českým uvedením patří to z roku 1959 v Národním divadle s Karlem Högerem. V Divadle ABC si bilanční drama, které účtuje s jedním lidským životem, nevybrali náhodou.

(Ne)splněné sny

„Naše společnost také svým způsobem v letošním roce bilancuje. Můj sen, a myslím, že i velké části naší společnosti, měl před třiceti lety nějaké kontury. Do jaké míry se tyto iluze a naděje naplnily, si musí každý odpovědět sám. Část mé odpovědi je v této inscenaci,“ vysvětluje režisér a umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal.

Aktuální téma v Millerově scénáři vnímá i Zuzana Kronerová. „Mám pocit, že v obou našich republikách staré nebo starší lidi, kteří by měli co říct a mohli odevzdat své zkušenosti, prostě odhodí jako nepotřebnou věc. To je tragédie i tohoto příběhu,“ upřesnila. Obchodní cestující Willy celý život poctivě pracuje, přesto končí jako začátečník. Bez platu a vlastní důstojnosti, v rozpadajícím se domě s hypotékou a ledničkou na splátky. Jeho americký sen se nenaplní.

Kromě Zuzany Kronerové hraje Miroslav Donutil v divadelní novince také třeba s Viktorem Dvořákem, Jiřím Štréblem nebo svým synem Martinem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chceme-li změnit realitu v Unii, musíme upozorňovat na negativa, říká režisér Made in EU

Stefan Komandarev patří mezi výrazné bulharské filmaře. Jeho díla ocenil festival v Talinnu, před třemi lety získal hlavní cenu v Karlových Varech a jeho nejnovější film měl světovou premiéru v Benátkách. Právě novinku Made in EU teď promítají i česká kina. Snímek měl premiéru na festivalu lidskoprávní kinematografie Jeden svět. Režisér, scenárista a producent ho na přehlídce uvedl osobně.
před 2 hhodinami

Ceny kritiky ovládlo Divadlo Na zábradlí, inscenací roku jsou ale Krkavci

Tři ceny divadelní kritiky za rok 2025 míří do pražského Divadla Na zábradlí, a to za herecké výkony Miloslava Königa a Magdalény Sidonové a pro divadlo roku. Nejlepší loňská inscenace Krkavci se rovněž hrála v Praze, ovšem v Dejvickém divadle.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Poslední výstřel zasáhne výběrem z české a polské fantastiky

Současně v Česku a Polsku vychází kniha Poslední výstřel. Antologii fantastických povídek připravila dvě výrazná jména žánrové literatury – Leoš Kyša a Jakub Ćwiek. Uvedení knihy podpořil Polský institut v Praze.
včera v 10:02

Vikingy v Městském divadle Brno čeká rodinné dobrodružství

Městské divadlo Brno připravilo autorský muzikál ViK!NG. Diváci v dobrodružné komedii navštíví bájný svět vikingů. S přípravou tohoto rodinného představení začali tvůrci už v roce 2022. Trojice autorů se sešla už dříve při psaní historického muzikálu Devět křížů.
21. 3. 2026

Zemřel Chuck Norris

Zemřel americký herec Chuck Norris, kterého proslavily role v akčních filmech. Píší to média s odkazem na prohlášení rodiny. Norris byl ve čtvrtek hospitalizován na Havaji. Hlavnímu představiteli seriálu Walker, Texas Ranger bylo 86 let.
20. 3. 2026Aktualizováno20. 3. 2026

„Tanec na kostech mrtvých.“ Ruská kultura kryje v Mariupolu zločin okupantů

Tento týden jsou to čtyři roky od ruského bombardování divadla v Mariupolu, v němž se ukrývali ukrajinští civilisté. Útok nepřežily stovky lidí, přesný počet obětí zřejmě nikdy nebude znám. Okupanti důkazy svého zločinu zničili a na místě postavili nové divadlo, jehož okázalé – a pouze zdánlivé – otevření doprovázela prohlášení o „nezničitelné ruské kultuře“. Ukrajinci mluví o „tanci na kostech mrtvých“ a experti o důkazu, že ruská kultura je součástí okupační politiky.
20. 3. 2026

Video„Už bych rád zase něco řekl.“ Ondřej Ruml má nové album

Ondřej Ruml po patnácti letech vydává autorské album, kde se podílel na většině hudby a textů. „Nazrál ve mně čas, že už bych rád zase něco řekl, ale chtěl bych se věnovat do hloubky svým pocitům a vjemům,“ vysvětlil pro ČT24. Nahrávku s desítkou písní nazval Vždycky to tu bylo. „To je to, na čem se shodneme napříč generacemi, vyznáními a náboženstvími,“ vysvětlil. Název platí i pro to, jak Ruml vnímá nahrávání desek. „V dnešní době se říká, že alba se moc nevydávají, že se mají vydávat spíš singly, ale já si myslím, že album má ten hlavní smysl v tom, že to je jako kniha. Nějak začíná, pokračuje a končí. Zpěvák či interpret tím vydává pohled do svého světa,“ říká.
20. 3. 2026

Herce Vala Kilmera „hluboko z hrobu“ oživí AI

Herec Val Kilmer zemřel před téměř rokem, přesto se objeví v chystaném filmu As Deep as the Grave (Hluboké jako hrob). Umožní to generativní umělá inteligence. Podle agentury AP se jedná o jedno z dosud nejodvážnějších využití AI ve filmové tvorbě.
20. 3. 2026
Načítání...