Romantice věrný Louis Garrel přijel na Febiofest. Vzpomínal na Miloše Formana

2 minuty
Hostem Feibofestu je Louis Garrel
Zdroj: ČT24

Filmový festival Febiofest uvedl v české premiéře francouzský snímek Věrní nevěrní. Tuzemskému publiku ho v Praze osobně představil jeho režisér a zároveň představitel hlavní role Louis Garrel. Do českých kin vstoupí romantická komedie 4. dubna.

V rodné Francii má Garrel nálepku nejromantičtějšího herce. Potvrdil ji i svým posledním snímkem, v němž hlavní hrdina musí volit mezi dvěma ženami. Příběh napsal se sedmaosmdesátiletým Jeanem-Claudem Carrièrem. Scenáristou, který spolupracoval i s Milošem Formanem, s nímž se potkal u filmů Goyovy přízraky, Valmont a Taking Off. 

S Formanem se dělil o scenáristu i film

„Když jsem Jeanu-Claudovi řekl, že jedu do Prahy, zavzpomínal na květen 1968, kdy neměli s Milošem Formanem v Paříži klid na práci kvůli protestům studentů. Rozhodli se proto jet do Prahy, což se nakonec ukázalo také jako problém,“ prozradil Garrel.  

S Formanem, od jehož smrti uplyne v dubnu rok, ho spojuje nejen společný scenárista, ale i film. V roce 2011 si oba zahráli ve francouzské muzikálové komedii Milovaní, která se natáčela i v Praze. „Myslím, že tu roli vzal jen proto, že hrál manžela Catherine Deneuveové,“ odhaduje Garrel. Při natáčení se nicméně se slavným režisérem na place osobně nepotkal.

V Praze přiznal, že rád střídá práci před a za kamerou. Nejvýhodnější je podle něho režírovat sám sebe, což se mu poštěstilo už v jeho celovečerním režijním debutu Dva přátelé. Příběh o milostném trojúhelníku a těžké zkoušce mužského přátelství letošní Febiofest také promítá, stejně jako drama Snílci. Do filmu odehrávajícího se na pozadí studentských nepokojů v roce 1968 ho obsadil významný italský režisér Bernardo Bertolucci. 

Už 26. ročník Febiofestu potrvá v Praze do 29. března, poté se program přesune do regionů. Z filmových hostů ho navštíví ještě například dánský filmař Bille August, který na závěr převezme cenu Kristián. Tu měl obdržet i americký herec Peter Fonda, ze zdravotních důvodů ale na festival nakonec nemohl dorazit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Pod stromek lidé rádi koupili i dražší knihu

Kniha stále patří k oblíbeným vánočním dárkům, lidé pod stromeček navíc spíše koupí dražší tituly. Největší objem tržeb je tradičně právě před Vánocemi. S tím počítají zejména menší knihkupci, pro něž adventní prodeje znamenají výrazný příjem, který pomůže vynahradit menší prodeje během zbytku roku. I velcí prodejci samozřejmě zaznamenávají příliv zákazníků.
před 11 hhodinami

Forman by dětský film netočil, říká autor knihy o československé tvorbě pro děti

Páni kluci, Lucie, postrach ulice nebo Pod jezevčí skalou. Československé filmy pro děti se dodnes reprízují nejen ve svátečním období. Nová monografie s názvem Jednou nebudeme malí ale odhaluje i neznámou historii této části kinematografie. Přes divácký úspěch se tvorba pro mladé potýkala s nezájmem samotných filmařů.
před 13 hhodinami

Slovenské národní divadlo propustí pět herců, píše Denník N

Slovenské národní divadlo (SND) propustí pět herců včetně Táni Pauhofové, známé také účinkováním v české filmové produkci. Uvedl to slovenský Denník N s odvoláním na své zdroje. Oficiálním důvodem výpovědí je konsolidace, herci však mluví o snaze vedení rozbít nepohodlný soubor.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Kniha architektů představuje desítky inspirativních novostaveb

Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař vydávají ve spolupráci s Petrem Pištěkem pátý díl své knižní edice s šestašedesáti nejzajímavějšími rodinnými domy v Česku – představují v ní inspirativní novostavby i nové trendy. Edici o stavbách vydávají od roku 2012. Jejich vývoj však sledují už čtvrt století – za tu dobu jich zviditelnili přes čtyři stovky.
před 16 hhodinami

Zemřela francouzská filmová legenda Brigitte Bardotová

Zemřela francouzská herečka a filmová ikona Brigitte Bardotová. Bylo jí 91 let, uvedla v neděli dopoledne agentura AFP s odkazem na Nadaci Brigitte Bardotové. V nedávné době se herečka zotavovala po pobytu v nemocnici. Bardotová zahájila svou hereckou kariéru na začátku 50. let a věnovala se jí přes dvacet let. Podle agentury AFP hrála ve zhruba pěti desítkách snímků. V posledních letech se téměř výhradně věnovala ochraně práv zvířat a péči o ně.
28. 12. 2025Aktualizováno28. 12. 2025

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
27. 12. 2025

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
24. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025
Načítání...