Pokradeš, ale nezabiješ. Jánošík Revisited v Brně morálně neobstojí

Nahrávám video
Jánošík Revisited v Brně
Zdroj: ČT24

Národní divadlo Brno se rozhodlo nově pojmout drama o jednom z nejslavnějších slovenských zbojníků. V inscenaci Jánošík Revisited vychází současný šéf činohry Martin Františák z více než sto let staré hry od Jiřího Mahena, někdejšího dramatika brněnské scény. Idylický mýtus aktualizoval a zbojníky oblékl jako současné rebely.

Původní Jánošík měl premiéru v roce 1910 v pražském Národním s Eduardem Vojanem v titulní roli. Dvacet let poté se ale sám Jiří Mahen přiznal, že by drama rád napsal a jinak – „daleko prostší, bez písniček a bez barev“. Zůstalo nicméně jen u úvah.  

Podle současných brněnských tvůrců idylická legenda o Jánošíkovi poněkud bledne pod tíhou zkušeností československé společnosti s nacistickou a komunistickou totalitou. Neunesl je ani Jiří Mahen, který dva měsíce po okupaci Československa Hitlerem v roce 1939 spáchal sebevraždu. 

Nové pojetí tak chce diváky přivést k otázkám, zda lze Jánošíka vnímat jako jednoznačného hrdinu, nebo jestli byl obyčejný zloděj a zabiják. A také k zamyšlení nad obecnějšími tématy: cenou za svobodu a etikou vzpoury.

Méně mýtu, více Kusturici

I v novince zbojnická parta s Jánošíkem v čele okrádá šlechtu a bohaté pány. Jako bývalý student kněžského semináře má ale Jánošík zbojnické mantinely nastaveny trochu jinak než ostatní. „Chtějí zabíjet lidi, ale on říká: Ne. Budeme krást, budeme dělat spravedlnost a zákona, ale nebudeme zabíjet,“ popisuje Dominik Teleky, brněnský představitel slavného zbojníka. 

Právě na porušení přikázání „nezabiješ“ se autor i zároveň režisér představení Martin Františák soustředí především. „Je o proměně člověka v době, která není jednoduchá. Snaží se vzdorovat, ale sám době hodnotově a morálně podlehne,“ upřesnil.

Jánošík Revisited
Zdroj: Národní divadlo Brno

Kromě zdůraznění vnitřního morálního konfliktu se Františák od mytičnosti příběhu odklonil i vizuálně. Slovenský folklor se na jevišti mísí se zbojníky, kteří hrají na elektrické kytary, střílí z revolveru a nosí kožené bundy. Lidové nápěvy a tance ale ve hře zůstaly. „Vytvořili jsme takový divoký živý svět, který známe třeba z filmů Emira Kusturici,“ přiblížil pojetí Františák.

Jánošíka hraje brněnská scéna v budově, která nese jméno původního autora hry – v Mahenově divadle.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoSmetanova Má vlast zazněla díky Matyáši Novákovi v newyorské Carnegie Hall

Přepis cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast pro klavír, dílo Jindřicha Káana, uvedl v noci na středu v newyorské Carnegie Hall klavírista z Hradce Králové Matyáš Novák. Absolvent pražské Akademie múzických umění, žák profesora Ivana Klánského, nastudoval dílo v roce stého výročí narození autora. Sám i notový zápis místy dotvořil. Jindřich Káan z Albestů byl český klavírní virtuóz, skladatel a pedagog. Před vznikem republiky vedl konzervatoř v Praze. Na přepisy děl jiných autorů pro klavír se zaměřoval. V červnu uslyší Mou vlast v podání Matyáše Nováka na klavír diváci na festivalu Smetanova Litomyšl.
před 2 hhodinami

Drama o střelbě ve škole zasáhlo citlivá místa

Jaká je nejhorší věc, kterou jste kdy udělali? Odpověď na tuto otázku zásadně zasáhne do svatby, kterou ve filmu nazvaném Drama chystají snoubenci v podání Zendayi a Roberta Pattinsona. Snímek, promítaný od začátku dubna i v českých kinech, provází v USA kritika za to, jakým způsobem se zhostil vážného tématu.
před 16 hhodinami

Jednou měsíčně zdarma otevře dalších pět muzeí, oznámilo ministerstvo

V neděli zdarma otevřou stálé expozice Národního muzea, brněnského a opavského Moravského a Slezského zemského muzea, pražského a brněnského technického muzea. Oznámilo to ministerstvo kultury. Muzea, která patří mezi organizace zřizované tímto resortem, by tak měla být otevřena pravidelně každou druhou neděli v měsíci.
před 17 hhodinami

Nebojíme se shodit své neúspěchy, říká možný objev roku Gufrau

Vytváří něco mezi rapem, RnB a elektronickou hudbou a občas je to prý experiment. Tříčlenné uskupení Gufrau patří k nejviditelnějším objevům posledního roku. Společně s Victorem Kalem mají šanci získat hned tři ceny Anděl.
včera v 08:00

Kulturní instituce a odbory požadují stejnou částku z rozpočtu, jaká byla loni

Zástupci živého i neživého umění a kulturních odborů požadují stejnou částku z rozpočtu jako v roce 2025. Vyzvou ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO) a ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy) k jednání. Po úterním jednání tripartity v kultuře to řekl prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký. V letošním státním rozpočtu se pro kulturu počítá s 17,6 miliardy korun. Oproti loňsku jde o osmnáctiprocentní pokles. Loni ministerstvo hospodařilo s částkou 21,52 miliardy korun. Klempíř uvedl, že má přislíbeno zhruba 180 milionů navíc.
7. 4. 2026

Herec Travolta poprvé režíroval. Adaptaci vlastní knihy uvede v Cannes

Herec John Travolta režíroval svůj první film a debut uvede ve světové premiéře na letošním festivalu v Cannes. Tamní publikum jako jedno z prvních uvidí snímek s názvem Propeller One-Way Night Coach odehrávající se během zlatého věku komerčního letectví.
7. 4. 2026

Nová alba: Nabroušená Suzi Quatro, přímočará Robyn a kritická Martinezová

Freedom, Sexistential a Hades jsou názvy tří nových alb, za nimiž stojí Suzi Quatro, Robyn a Melanie Martinezová. Dělí je nejen generace a žánr, ale také zcela odlišný hudební přístup.
7. 4. 2026

Kadrnka točí film o Komenském před exilem, „nehraje“ ho Slovák Mitaš

Režisér Václav Kadrnka dokončuje celovečerní film Panna Sofia o Janu Amosovi Komenském. Sleduje jednu kapitolu ze života tohoto evropského myslitele. V hlavní roli se představí slovenský herec Marián Mitaš.
7. 4. 2026
Načítání...