Pierre-Auguste Renoir: Milenci

Jako jeden z mála impresionistů se Pierre-Auguste Renoir věnoval především figurální malbě. Zachycoval své přátele a vrstvu bohémů, umělců a herců, ale i střední vrstvu Pařížanů, za nimiž se vypravoval hlavně na Montmartre nebo do přírody, kde odpočívali o víkendech. V roce 1875, rok po slavné impresionistické výstavě, namaloval obraz nazvaný Milenci.

Zdali byla vyobrazená dvojice malíře a francouzské herečky mileneckým párem i ve skutečnosti, dodnes nevíme, na plátně ovšem jejich vztah vypadá velice věrohodně. O tom, jak rozpoznat díla jednotlivých impresionistů, ale i o dalších detailech díla, například k čemu odkazuje stranou odložený klobouk, pohovoří kurátorka NG v Praze Monika Sybolová.

Monika Sybolová je od roku 1993 externí lektorkou Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze a od roku 2000 kurátorkou pro edukační činnost. Realizovala doprovodné programy k velkým výstavám NG jako Mistr Theodorik, Gotika v západních Čechách a Julius Mařák a jeho žáci. Při dalších výstavách, jako byly Václav Brožík, František Ženíšek, Emil Filla, Mikoláš Aleš, Otakar Lebeda, Piepenhagenové a Joža Uprka, vytvářela v týmu celý doprovodný program včetně interaktivních prostor a pracovních listů. Připravuje vzdělávací programy pro střední školy ve stálých expozicích NG. Specializuje se na dospělé návštěvníky a organizuje Letní týdenní krajinářské dílny pro studenty a dospělé a Jednodenní plenéry.

Národní galerie v Praze nikdy nezavírá - Milenci (zdroj: ČT24)

Seriál Národní galerie nikdy nezavírá pokračuje opět v neděli 8. dubna. Společně s Monikou Sybolovou se podíváme na jedno z klíčových děl sochaře Augusta Rodina Sv. Jan Křtitel. Všechny předešlé díly naleznete zde.