Národní knihovna zkoumá tisíce knih, které nacisté za války dovezli do tehdejšího protektorátu, včetně například titulů zabavených zednářům. Díky mezinárodnímu projektu vyhlášenému Norskými fondy se knihovníci pustili do detektivní práce v uzamčených skladištích a snaží se zjistit, co se v archivovaných svazcích skutečně ukrývá.
Národní knihovna třídí knihy po zednářích i nacistech
Přes půl milionu neidentifikovaných svazků leží v policích Národní knihovny od války. Jejich příběhy lze ale rozluštit podle razítek a vpisků původních majitelů.
„Cestoval po Evropě a knihu četl mezi 16. říjnem a 2. listopadem 1942 při cestě vlakem,“ je podle historičky Marcely Strouhalové možné vyčíst například z poznámky v jedné z knih Gregora Schwartz-Bostunitsche, předního ideologa NSDAP. Jeho exlibris pak tituly, které vlastní, odkazuje po jeho smrti straně.
12 tisíc znovu nalezených knih
Bostunitschova rozsáhlá sbírka antisemitské literatury skončila v protektorátu. Nacisté na české území převezli knihovny německých institucí, včetně univerzit nebo nemocnic, před postupujícími Spojenci ale ukryli i knihy zkonfiskované nepřátelům. „Například knihy, které byly zabaveny zednářským ložím, ať už v Německu, nebo na okupovaném území,“ uvedla historička.
Podle razítek je možné dohledat, kudy svazky cestovaly. Výsledky detektivního pátrání pak knihovníci zaznamenávají do počítače, zpracované tituly se postupně budou digitalizovat. V katalogu knihovny v tuto chvíli už přibylo dvanáct tisíc svazků.
Spletité a zdlouhavé putování Knih znovu nalezených přibližuje do 21. května v chodbě Národní knihovny také výstava.