Hraběnka v Moravském divadle nikdy neustoupí, ani totalitnímu režimu

3 minuty
Moravské divadlo nastudovalo Hraběnku
Zdroj: ČT24

Novinkou Moravského divadla je Hraběnka. Vypráví o šlechtičně, kterou komunisté vyhnali ze zámku, ona se domů ale rozhodne vrátit, aby tu oslavila své narozeniny. V hlavní roli se našla Vlasta Hartlová. Divadelní hra je adaptací televizního filmu Zámek v Čechách.

Elizabeth Anna Marie z Lansdorfu a Scheibergu – pro vládnoucí režim pouze dělnice Lansdorfová – se vrací do rodného městečka, aby tu oslavila sedmdesáté narozeniny. Její zámek komunisté zestátnili a proměnili v chátrající muzejní expozici. Hraběnka chce přesto splnit slib a dohrát po deseti letech na klavír valčík z opery Evžen Oněgin.

Setkání s bývalými zaměstnanci je spíše hořké než sladké, z bývalého majordoma je alkoholik žijící u fotbalového hřiště a z bývalé komorné manželka správce. Starou dámu to ale nezlomí. „Je noblesní, sarkastická, vtipná. Ale hlavně pevná ve svých názorech. Žije podle hesla ‚nikdy neustupovat' – a ona nikdy neustoupí,“ popisuje hraběnku její představitelka Vlasta Hartlová. Roli dostala k jubileu, letos uplynulo třicet let od chvíle, kdy vstoupila do angažmá olomoucké činohry.

Aktuálnější, než tvůrci chtěli

Nebojácnou hraběnkou ztvárnila poprvé v televizním filmu Zámek v Čechách Jiřina Jirásková. Scénář Jiřího Hubače adaptoval pro divadlo jeho syn Ivan. Ze scény Hany Knotkové vystupuje budovatelský socialismus. I v kostýmech akcentovala státní barvy červenou, modrou a bílou. Inspirovaly ji propagandistické filmy a plakáty.

„Nerad na tuhle dobu vzpomínám, protože naše rodina byla velice perzekvována,“ prozradil Lukáš Červenka, který hraběnce sekunduje jako bývalý komorník. Přesah hry ale vidí i pro současnou dobu. „Pokud lidé mají příležitost, stanou se z nich hlupáci, kteří jdou jenom s davem,“ všímá si.

Režisérka Michaela Doležalová poznamenává, že inscenace je nyní aktuálnější, než tvůrci při přípravě premiéry zamýšleli. „Někdo přijde k vám domů a oznámí, že už tam nebydlíte, začne vás okupovat a zabírat,“ upřesnila.

Hraběnku má ve svém repertoáru také pražské Divadlo Palace. V rolích nezlomené šlechtičny a bývalého komorníka poznají diváci Elišku Balzerovou a Davida Novotného.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ochotníci se dostali na seznam UNESCO

Výbor UNESCO zapsal hraní amatérského divadla v Česku na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva. V tiskové zprávě o tom informovalo české ministerstvo kultury a na síti X to uvedlo také samotné UNESCO. Je to desátá položka, kterou Česko na seznamu má. Už dříve na něj byly zapsány například jízdy králů, sokolnictví či modrotisk.
10. 12. 2025Aktualizováno10. 12. 2025

Méně filmů v kinech a streamovací obr? Co přináší přetahovaná o Warner Bros. Discovery

Paramount Skydance chce zabránit vytvoření dominantního giganta na filmovém trhu, který by vznikl, pokud by Netflix od Warner Bros. Discovery převzal filmová studia i konkurenční platformu HBO Max. Ve snaze zvrátit nedávno zveřejněnou dohodu proto Paramount nabídl, že odkoupí celou společnost WBD, tedy včetně kabelové televizní sítě. Hollywood i znalci zábavního průmyslu vedou diskuse, co tyto vlastnické změny můžou přinést. Ubude filmů pro kina?
9. 12. 2025

ČT chystá na jaro Místo zločinu Zlín, černou komedii Lajf i pečení

Česká televize představila programové novinky na jaro 2026. Mimo jiné se vrátí pořad Peče celá země a série Místo zločinu se rozšíří o Zlín. Tvůrčí dvojice Jiří Strach a Marek Epstein představí černou komedii Lajf. Novinkou zaměřenou na deváťáky je projekt DouČTo a ČT sport čekají přenosy ze zimní olympiády.
9. 12. 2025

Nominace Zlatých glóbů vede drama Jedna bitva za druhou

Nominace na Zlaté glóby ovládlo americké drama Jedna bitva za druhou režiséra Paula Thomase Andersona, získalo jich devět. Následuje snímek Citová hodnota s osmi nominacemi a film Hříšníci se sedmi.
8. 12. 2025Aktualizováno8. 12. 2025
Načítání...