ČT začíná vyprávět příběh běžné rodiny za totality

Praha - Česká televize dnes spouští nový retro seriál Vyprávěj, jehož děj začíná v roce 1964. Seriál mapuje ve čtyřech sériích historii rodiny Dvořákových od šedesátých let až po současnost. Bude se vyprávět nejen o reáliích tehdejší doby, jako byly typické designy věcí v domácnosti, ale především o celkové atmosféře života v „absurdistánu“. ČT zdůrazňuje, že seriál je původní. Před dvěma týdny se totiž v tisku objevily informace, že se nápadně podobá španělskému seriálu Cuéntame como paso (Vyprávěj, jak to tehdy bylo); španělská televize údajně zvažuje podniknout právní kroky.

"Autorský tým v čele s hlavním scenáristou Rudolfem Merknerem vyvíjel více než dva roky původní český retro seriál Vyprávěj. Tento seriál nemá nic společného se španělským seriálem Cuéntame como paso, ani příběhem, ani postavami, dokonce ani žánrem. Vyprávěj je společné dílo, na kterém se podílí řada tvůrců, dramaturgů, odborných poradců a scénáře vznikaly v úzké spolupráci s Českou televizí,„ prohlásil za tvůrce Filip Bobiňski, ředitel a jednatel producentské společnosti Dramedy. Všech zainteresovaných se podle něj hluboce dotklo, jakým způsobem česká média o seriálu informovala. “Nepokusila se ani zjistit ke kauze náš názor, jen 'okopírovala' články deníku Metro," dodal Bobiňski.  

Seriál mapuje historii ve čtyřech vypravěčsky uzavřenějších cyklech přibližně po desetiletích: (1964-1975), (1975-1985), (1985-1995), (1995-2005). „Snaha zachytit v reálném toku času a událostí dějiny jedné rodiny, která žije běžný život, mi připadá jako něco, co u nás na obrazovce chybí a co by mohlo velmi zaujmout diváky, zejména když historický kolorit je podbarven a doplněn archivními ukázkami,“ říká šéfdramaturg ČT Aleš Ulm.

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či 'velkou' historii. „Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích,“ uvádějí tvůrci seriálu. „Připomenout bychom měli také to, že jsme žili v nesvobodě, že lidé nemohli dělat svou profesi, nemohli nikam vycestovat a názory si museli nechávat pro sebe,“ říká herec Tomáš Töpfer, který v sérii ztvárnil vedlejší roli projektanta.

V hlavní roli Karla Dvořáka diváci uvidí Romana Vojtka. „Hraji takového čestného muže, který si stojí za svými zásadami, nechce dávat úplatky, je proti režimu,“ přiblížil postavu herec. Sám si pamatuje, jak se musel o Vánocích se sestrou dělit o jedno kiwi a měsíček pomeranče. „Je příjemné setkat se s dobovými reáliemi, ale chudinky holky (herečky), ty musí na hlavách nosit nalakované přilby,“ dodal Vojtek.

Kromě autentických rekvizit je devizou seriálu také dobré herecké obsazení. Humorné momenty slibují například slovní přestřelky mezi Veronikou Freimanovou, Svatoplukem Skopalem a Ninou Divíškovou.

  • Roman Vojtek jako Karel Dvořák v seriálu Vyprávěj autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1061/106086.jpg
  • Vyprávěj autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1061/106088.jpg
  • Vyprávěj autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1061/106087.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ve věku 80 let zemřela americká zpěvačka Dolly Partonová

Ve věku 80 let zemřela americká zpěvačka, autorka písní, herečka a filantropka Dolly Partonová, uvedly v úterý večer světové agentury s odvoláním na rodinu umělkyně. Partonová byla považována za legendu a první dámu americké country.
20:11Aktualizovánopřed 26 mminutami

Ministerstvo ukončuje připomínky ke kulturní politice. Nikdo nás nepřizval, říkají umělci

Ministerstvo kultury v úterý uzavírá připomínky odborné veřejnosti k návrhu nové státní kulturní politiky do roku 2030. Někteří zástupci umělecké sféry si stěžují, že je k tvorbě materiálu nikdo nepřizval. A že dokument neotevírá zásadní témata, třeba situaci pracovníků na volné noze. Podle ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy) ale dokument stanovuje věcné priority resortu a garantovat finance předem nemůže.
před 47 mminutami

Lupiči v evropských muzeích přitvrzují. Víc násilí a zlata, méně nenápadnosti

Evropská policejní agentura Europol si všímá narůstající násilnosti pachatelů, kteří se vydají pro lup do evropských muzeí. Tento trend dává do souvislosti s nástupem nových zločineckých sítí. Ty cílí na konkrétní cenné artefakty, přičemž překupníky s uměním nahrazují příležitostné skupiny rekrutované prostřednictvím sociálních sítí.
před 3 hhodinami

Red Leather má pod kloboukem upřímné písně o temnotě a naději

Hrál na ulicích Los Angeles, obličej skrývá pod kloboukem s třásněmi a poslední čtyři roky míří mezi hudební elitu. Americký hudebník z Nevady Red Leather koncertoval v srpnu v Praze. V hudbě kombinuje country s rockovými melodiemi a v textech vypráví o zkušenostech se závislostmi.
před 9 hhodinami

VideoDo Síně slávy Národního divadla vstoupil tenorista Štefan Margita

Do Síně slávy Národního divadla (ND) u příležitosti zahájení 144. sezony při tradičním setkání se zaměstnanci vstoupil operní pěvec Štefan Margita. Jeho uvedení do Síně slávy ND je podle vedení divadla vyvrcholením jedné z nejuznávanějších operních uměleckých drah v historii české první scény. Svou cestu zde zahájil již v roce 1984 jako Lenskij v Evženu Oněginovi a koktavý Vašek v Prodané nevěstě. Národní divadlo zároveň ocenilo umělce a umělkyně do 35 let. Generální ředitel udělil cenu baletce Naně Nakagawové, pěvci Danielu Matouškovi, tanečníkovi Matyáši Rambovi a herci Zdeňku Piškulovi.
včera v 20:19

Máša, medvěd a sankce. Seriál vadí nejen Ukrajině kvůli ruské propagandě

Ukrajina zařadila na svůj sankční seznam tvůrce a distributory ruského animovaného seriálu pro děti Máša a medvěd. Příběhy, které nasbíraly miliardy zhlédnutí po celém světě, včetně Česka, považuje za propagandu.
včera v 18:02

Kvíz k Hradozámecké noci: Posviťte si na své znalosti

V sobotu 22. srpna se uskuteční Hradozámecká noc. Na sto čtyřicet památek, státních i soukromých, po celé republice zůstane otevřeno i po setmění, mnohé připravily navíc speciální program. Včetně třinácti, které jsme zařadili do kvízu o českých hradech a zámcích. Ověřte si v něm, jestli – pokud jde o znalosti – také netápete ve tmě.
22. 8. 2026

V Indii vzniká muzeum připomínající polské uprchlíky za druhé světové války

V indickém městě Valivade vzniká muzeum věnované tisícům polských uprchlíků, kteří během druhé světové války nalezli útočiště v Indii. Jeho otevření je plánováno na letošní podzim, uvedl polský deník Dziennik Gazeta Prawna.
21. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.