Beneš jako Rakušan, Beneš jako Hitler?

Brno – Diplomat a spisovatel Jiří Gruša v Brně představil svou nejnovější knihu Beneš jako Rakušan. Odborná historická esej vypráví formou románu o druhém českém prezidentovi bez emocí a polopravd a naplno ukazuje dosud nevyřčené souvislosti. „Je o českém národním mýtu, kterému se říká Eduard Beneš. Je o dvou kapitulacích jednoho prezidenta, který se měl zasloužit o stát, který neuměl ustát,“ říká Jiří Gruša.

Kniha Beneš jako Rakušan má českou národní pověst o druhém československém prezidentovi převyprávět bez emocí a fabulací čistě fakticky. Na rozdíl od jiných historických knih a monografií má ale jen čtenářsky příjemnějších sto stran. „Co na tom oceňuji, je, že je napsána jako román, jako beletrie. Já jsem to v uvozovkách nazval jako román faktu,“ osvětluje žánr nové Grušovy knihy překladatel Mojmír Jeřábek. Nejnovější kniha Jiřího Gruši je v originále napsaná německy, v českém překladu ji přijel představit do Brna.

… Drobná paralela by tu byla

Nahrávám video

Jiří Gruša

„Jako diplomat jsem musel neustále odpovídat na to, jak to je s tím Benešem. Já jsem nikdy nepatřil k jeho zvláštním ctitelům, ale jako velvyslanec jsem musel hledat faktické odpovědi. Proto jsem se tomu tématu musel věnovat.“

Před českými diváky i bývalými kolegy Gruša o své knize v Brně diskutoval poprvé. V plánu má ale ještě další podobná setkání. Kniha totiž vzbuzuje otázky a kontroverze nejen u odborné veřejnosti. „Kontroverzní je na tom asi ta paralela, kdy Beneš je srovnáván co do sociálního zázemí svého původu právě se sociálním zázemím Adolfa Hitlera,“ doplňuje germanista a historik Roman Kopřiva. Podle Jiřího Gruši z knihy s trochou nadsázky vyplývá ponaučení, že kapitulovat se nevyplácí.

Jiří Gruša, významná osobnost české kulturní a politické scény, se narodil roku 1938 v Pardubicích. Do literatury vstoupil básnickou sbírkou Torna, v roce 1969 měl problémy s tehdejšími československými úřady kvůli své grotesce Mimner aneb Hra o smrďocha a v roce 1978 byl za šíření samizdatového vydání svého románu Dotazník zatčen. Jako signatář Charty 77 byl roku 1982 donucen k emigraci a usadil se v Bonnu. Po sametové revoluci se Jiří Gruša vrátil do Bonnu znovu - v roce 1991 jako velvyslanec České republiky.

V roce 1997 krátce působil jako ministr školství. V letech 1998 až 2004 zastával funkci českého velvyslance v Rakousku, roku 2004 byl zvolen prezidentem mezinárodního PEN klubu. Mezi jeho díla psaná česky i německy patří romány Dámský gambit, Doktor Kokeš a Janinka, básnické sbírky Der Babylonwald a Grušas Wacht am Rhein a soubory esejů Česko - návod k použití, Umění stárnout a Šťastný bezdomovec. Jiří Gruša je též vynikajícím překladatelem textů Franze Kafky a básní Friedricha Schillera a R. M. Rilka. Jiří Gruša žije ve Vídni, kde působí ve funkci ředitele Diplomatické akademie.

Jiří Gruša / Dámský gambit
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vila Tugendhat slaví 25 let v UNESCO třídenní akcí v zahradách

Brněnská vila Tugendhat letos oslaví 25 let od zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Hlavní část oslav výročí o víkendu propojí zahradu vily se zahradami sousední Arnoldovy vily a vily Löw-Beer. Vrcholem programu bude videomapping na fasádách všech tří památek, který budou lidé moci zdarma sledovat od pátku do neděle vždy mezi 21:00 a půlnocí.
před 17 hhodinami

Knížák byl pro mnohé symbolem svobody a intelektuálního rebelství, řekl Klaus

Výtvarníka, hudebníka a pedagoga Milana Knížáka v pátek na poslední cestě ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích doprovodily tři čestné salvy a státní hymna. S umělcem mnoha zájmů se přišla rozloučit rodina, bývalí studenti, veřejnost, umělci i politici. Pohřeb, na kterém promluvili ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a bývalý prezident Václav Klaus, se uskutečnil se státními poctami. Knížák zemřel v neděli 26. července ve věku 86 let.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Dvě deci tuše vykreslují japanologa a otce Petra Geislera

Sestry Ester a Anna Geislerovy složily ze vzpomínek a archivních záběrů portrét svého už zesnulého otce, japanologa Petra Geislera. Snímek Dvě deci tuše vzešel z potřeby pochopit a obsáhnout jeho osobnost. Vznikl v koprodukci České televize a 6. srpna ho začala promítat tuzemská kina.
včera v 08:00

Válka ševců změnila obuvnictví, popisuje kniha

Od malé ruční výroby k mechanizaci a velkým továrnám. Proměnu obuvnictví na počátku dvacátého století popisuje kniha Válka ševců. Zaměřuje se i na to, jaký vliv měly na boty válečné konflikty.
6. 8. 2026

Album Revolver The Beatles naživo nikdy nehráli. Objevovali ale magii studia

Album Revolver se po vydání 5. srpna 1966 zařadilo mezi nejlepší desky rockové historie. The Beatles z této nahrávky pro složitost aranží nehráli na koncertech žádnou píseň, navíc nedlouho poté skončili s koncertováním úplně.
6. 8. 2026

VideoFilmové premiéry: 6 gramů, Dvě deci tuše i Hořké svátky

Film španělského režiséra Pedra Almodóvara Hořké svátky vypráví o stárnoucím režisérovi, v jehož příbězích se začnou poznávat jeho blízcí. Francouzský snímek Americký sen natočili tvůrci Nedotknutelných a je inspirován skutečnými událostmi z prostředí basketballu. V české komedii 6 gramů hraje výraznou roli nedorozumění a absurdita. Ondřej Vetchý, Jiří Mádl, David Novotný a Martin Pechlát se jako čtyři otcové potkávají ve škole poté, co je u jejich synů objeven bílý prášek. V dokumentu Dvě deci tuše představují Ester a Anna Geislerovy svého už zesnulého otce, japanologa a kaligrafa Petra. Využily rodinné archivy i vzpomínky přátel a dotýkají se i problematických aspektů jeho osobnosti.
6. 8. 2026

Pauza Ariany Grande poukazuje na hranice fanouškovského zájmu

Jakmile dokončí v září turné, stáhne se americká herečka a zpěvačka Ariana Grande z veřejného života. Své rozhodnutí oznámila začátkem srpna s vysvětlením, že si potřebuje odpočinout od neustálého posuzování sebe a svého života. Rozproudila tím diskusi o tlaku, jakému hvězdy v době sociálních sítí i od svých fanoušků čelí.
6. 8. 2026

Český snímek Volklore má studentského Oscara, zabojuje o cenu za krátký film

Český film Volklore režisérky Viktorie Štěpánové získal studentského Oscara v kategorii alternativních a experimentálních snímků, informovala na webu Akademie filmového umění a věd, která vyznamenala celkem dvanáct studentských počinů. Kvalifikoval se tak do klání o Oscary v kategorii krátkých filmů.
5. 8. 2026Aktualizováno5. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.