Ztráta Orca se prohloubila na 7,5 milionu eur

Praha - Developerská společnost Orco se v pololetí propadla do ztráty 7,5 milionu eur (asi 180 milionu Kč). V loňském roce ve stejném období hospodařila se ziskem 238 milionů eur. Tržby firmě klesly meziročně o víc než polovinu na 73,6 milionu eur. Společnost o tom informovala na internetových stránkách.

Výsledek příznivě ovlivnil mimo jiné prodej rozestavěného realitního projektu na Lipském náměstí v centru Berlína za 89 milionů eur na počátku roku, připomněla dnes firma.

„Finanční prostředí zůstává obtížné a může mít nepříznivý dopad na naše možnosti financování. Naše trhy v Německu a střední Evropě si však vedou dobře,“ uvedl k výsledkům šéf Orco Jean-François Ott. Dodal, že firma se bude nadále držet strategie koncentrovat se na své základní aktivity a zjednodušovat svou organizační a akcionářskou strukturu.

Orco se v posledních letech potýkalo s vysokým zadlužením. Kvůli dluhům se firma s akciemi na pražské burze nacházela přes rok v režimu soudní ochrany před věřiteli. Loni v květnu ale obchodní soud v Paříži schválil Orku obchodní plán, který zahrnuje splacení dluhu společnosti do roku 2020.

V Praze patří mezi hlavní projekty Orka zástavba území kolem bývalého nádraží v Bubnech. Firma tam plánuje mimo jiné výstavbu bytů, kanceláří, v místě chce mít například i vysokou školu. Spolu s developerem Unibail-Rodamco plánuje v Bubnech výstavbu obchodního centra.

U konkurenčního developera ECM se věci vyvíjely jinak. Společnost známá projekty výškových budov v Praze na Pankráci se do problémů s dluhy dostala v roce 2010. Letos na jaře poslali věřitelé ECM do insolvenčního řízení, od července je v konkurzu.

ECM byla za letošní první pololetí ve ztrátě 2,6 milionu eur, tedy asi 64 milionů korun. Za stejné období roku 2010 developer prodělal 41,1 milionu eur (kolem jedné miliardy Kč).