Většina vládních stran souhlasí s pomalejším růstem důchodů

5 minut
Události: Úspory v důchodech
Zdroj: ČT24

Tři z pěti vládních stran: ODS, TOP 09 i lidovci uvažují o pomalejším růstu důchodů. Jejich zástupci to řekli České televizi. Argumentují rychlým zvyšováním výdajů na penze, které ročně poskočí o desítky miliard. Pomalejší zvedání důchodů doporučuje kvůli ozdravení veřejných financí Národní ekonomická rada vlády. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) návrh zvažuje zařadit do úsporného balíčku, kterým chce v roce 2024 ušetřit 70 miliard korun.

„Já myslím, že to je jeden z legitimních návrhů, které musíme propočítat právě kvůli tomu, že se dlouhodobě snižuje počet ekonomicky aktivních lidí a zvyšuje se počet penzistů,“ uvedl Stanjura.  

Rychlejší růst důchodů prosadila ve sněmovně před pěti a půl lety vláda Bohuslava Sobotky. Zatímco do konce roku 2017 stát počítal třetinu růstu reálných mezd, od 1. ledna 2018 je to jedna polovina.

ODS, lidovci a TOP 09 připouštějí, že by stát mohl vrátit pravidla pro zvyšování důchodů právě na úroveň před pěti lety – nově by tak rostly penze o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Právě to navrhuje i NERV. 

„Myslím, že teď na to je vhodný čas, protože je evidentní, že v roce 2022 dojde k poklesu reálné mzdy, takže se nebude navyšovat ani o polovinu ani o třetinu růstu,“ dodal Stanjura.

„Musíme jednat o tom, jakým způsobem jsou nastavena pravidla pro valorizace důchodů. A tato valorizace je extrémně náročná na rozpočet,“ konstatoval ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Co se týká důchodů, jejich růstu, tak určitě je to nasnadě, abychom i toto velmi důkladně zvažovali,“ dodal předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

Starostové, Piráti a opozice s tím nesouhlasí

V dalších letech, až budou znovu růst reálné mzdy, by tak stát zvyšoval penze o desetikoruny až o několik málo stokorun méně než doteď. Záleželo by na tom, jak rychle mzdy očištěné o inflaci porostou.

„Říkat, že já jim reálně začnu snižovat jejich příjmy, jejich důchody, to si myslím, že pro nás není na pořadu dne,“ řekl předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).

„Jsou tady osamocení důchodci, kteří nemají ani na nájem. A nedokážou si vyřídit dávky,“ připomíná ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Výdaje státního rozpočtu na důchody
Zdroj: MF ČR

Zákon zpomalující růst důchodů by ve sněmovně nepodpořila opozice. „Neuvěřitelné, v době krize sáhnout na ty nejzranitelnější, to znamená na ty, kteří nejsou schopni se o sebe postarat,“ rozhořčila se předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.

„Zpomalovat růst důchodů teď není dobré, protože oni samozřejmě budou muset vážit na lékárnických vahách, jestli si zaplatí nájem, koupí si jídlo anebo léky,“ upozornil šéf poslanců SPD Radim Fiala.

Zpomalení růstu penzí by mohlo v dalších letech ušetřit v rozpočtu miliardy ročně. Detaily chce koalice dohodnout v první polovině příštího roku. 

Důchod přesáhl 18 tisíc měsíčně

S letošním podzimem už průměrný důchod přesáhl 18 tisíc korun měsíčně. To je skoro o tři tisíce víc než vloni a o sedm tisíc víc než před deseti lety.

Další zvýšení zhruba o osm stovek se očekává s novým rokem. Zároveň stát od ledna začne penzistům vyplácet výchovné – pět set korun měsíčně za každé dítě. Dostávat ho budou většinou ženy.

Průměrný důchod
Zdroj: ČSSZ



Výdaje na důchody rychle rostou. Příští rok se počítá s rekordní sumou 672 miliard korun. O polovinu víc než před čtyřmi lety. Navíc populace stárne. Lidí starších 65 let už je víc než dva miliony a 169 tisíc. A to je pětina všech obyvatel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 17 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 17 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
včera v 12:38

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...