Start: Nový trh pražské burzy pro malé a střední firmy

Praha - Burza cenných papírů Praha (BCPP) vytvořila speciální trh s názvem Start. Jeho cílem je usnadnit malým a středním firmám přístup ke kapitálu. Podle generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice je trh připraven od středy.

Podle Koblice burza novým trhem reaguje na situaci, kdy zejména banky výrazně omezily přísun peněz do malých a středních podniků. Partnery burzy při přípravě trhu byly společnosti Cyrrus a Raiffeisenbank. V budoucnu ale burza čeká, že se garanty stanou i další. Připraví dokumentaci, poradí, poskytnou právní pomoc a zkoordinují celý proces. A starají se i po vstupu firmy na burzu, a to i několik let.

Podmínky trhu jsou nastaveny tak, aby bylo pro budoucí emitenty co nejméně administrativně náročné na trh vstoupit a současně byla zachována dostatečná míra transparentnosti trhu.

Velikost emise není omezena

Pro vstup na trh Start neexistuje omezení pro velikost emise a nejsou stanoveny žádné požadavky na délku existence firmy či její tržní kapitalizaci. „Zájem mezi firmami o vstup na tento trh je, těžší bude vybrat ty správné,“ prohlásil ředitel pražské pobočky Cyrrusu Jan Procházka.

Start byl zařazen mezi tzv. neregulované trhy, což umožňuje emitentům místo tradičního prospektu emise vypracovat pouze jednodušší informační dokument. Prvním krokem pro zájemce o vstup na nový trh by mělo být kontaktování některého z takzvaných garantů emise. Ten se stane pro budoucího emitenta jeho průvodcem a poradcem. Současně se zaručuje burze za svého klienta a za jeho schopnost dostát všem závazkům plynoucím ze statutu veřejně obchodované společnosti.

Petr Koblic, generální ředitel pražské burzy 

„Vznik trhu Start si vyžádali naši členové. Podmínky byly upraveny tak, aby maximálně vyhovovaly klientům našich členů, se kterými jsme na přípravě spolupracovali. Současně jsme chtěli využít jejich zkušeností z obdobných zahraničních platforem a vyvarovat se chyb, kterých se dopustily jiné burzy.“

S emisí akcií pomůže patron

Garant může po samotném uvedení nové společnosti na trh začít pro emitenta zajišťovat rovněž služby tzv. patrona emise. Hlavní náplní práce patrona je udržovat podmínky pro likviditu emise. Dalším významným úkolem garanta bude připravit jednou ročně analytickou zprávu emitenta, která investorům ukáže, jak si emitent vede ve srovnání se svým obchodním plánem. „Informuje investory o tom, co se děje ve firmě – jestli splnila plán, jestli ne, zjišťuje proč, píše analytické zprávy, hledá možnosti akvizice,“ sdělil Procházka.

Pokud se firmě bude dařit, může časem přejít na hlavní trh mezi silné společnosti - tam už jsou ale nároky vyšší: „Musí vytvořit prospekt, komplexnější informační dokument, musí začít čtvrtletně informovat investory o svých výsledcích a účetnictví dle mezinárodních standardů. V projektu START stačí jen účetnictví podle českých standardů,“ popisuje Petr Koblic, generální ředitel BCPP.

Malé a střední firmy nový trh přivítaly

Jeho zavedení zástupci malých a středních podniků vítají. „Často jsme slýchávali od podnikatelů otázku, proč podobný trh funguje ve Velké Británii, Polsku a co brání jeho vzniku v Praze. Jsme nyní rádi, že Start umožní českým malým a středním firmám získávat kapitál na akciových trzích,“ vysvětlila místopředsedkyně Unie malých a středních podniků Radomíra Kotlárová.

Každý další nástroj pro posílení financování malých a středních podniků je vždy dobrý, dodal prezident Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček: „Neočekávám ale nějaký přehnaný zájem. Je to pro většinu podniků úplně nový způsob získávání kapitálu, kterému musí nejdříve uvěřit, následně se s ním seznámit, poté na to připravit svoje podniky, čili jeho faktické fungování vidíme až ve střednědobém horizontu. Je škoda, že burza nezačala s osvětou dříve.“ 

Nahrávám video

Podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka je pozitivní, že burza rozšiřuje působnost o nový segment. Domácí podniky jsou ale velmi konzervativní, co se týče přístupu k cizím zdrojům. „Avšak jestli se vznik nového segmentu řídil současnou nabídkou a poptávkou, pak není moc lepších řešení,“ doplnil.

Tento projekt by navíc mohl pomoct rozhýbat český burzovní trh, o který teď investoři nejeví velký zájem. Za minulý týden klesl po mnoha letech dlouhodobý objem obchodu pod jednu miliardu korun za den.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda podpořila navýšení penzí podle věku a zákaz mobilů ve školách

Lidem by mohl od jejich osmdesáti let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Polepšili by si senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku. Důchodovou novelu schválila v pondělí vláda a na síti X to oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zákon dostane k projednání sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) také oznámil, že vláda podpořila zákaz mobilů ve školách.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Po konci vládní regulace zdražuje hlavně nafta

Ceny pohonných hmot na některých čerpacích stanicích v Čechách a na Vysočině oproti pátku vzrostly. Nafta někde zdražila i o víc než tři koruny na litru. Na některých jihočeských pumpách se ceny od pátku nezměnily a v Liberci zůstaly stejné jako v neděli. Také v Karlovarském kraji se ceny paliv po skončení státní regulace měnily jen minimálně, zjistili zpravodajové ČT a agentury ČTK. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (za SPD) zatím dopad konce regulace není tak silný, jak se očekávalo.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Evropská komise vyměřila AliExpressu za nelegální výrobky pokutu 550 milionů eur

Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření. Podle AliExpressu je pokuta nepřiměřená.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

VideoPřetížené kamiony ničí silnice, ministerstvo preferuje častější kontroly

Horko se na stavu silnic podepisuje podobně negativně jako zima – zejména když na měkký asfalt vjede přetížený kamion. Podle kontrolorů je nad limitem šest z deseti zastavených nákladních aut. Kromě poškození vozovek to znamená i vyšší riziko nehod. Maximální povolená hmotnost soupravy je nyní v tuzemsku 48 tun, tedy o osm více než v okolních státech. Někteří opoziční politici by to chtěli změnit. Ministerstvo dopravy ale zatím plánuje jen častější kontroly.
před 21 hhodinami

VideoŘada Čechů používá kartu v zahraničí špatně. Přichází o peníze

Češi ročně utratí v zahraničí přes dvě stě miliard korun. Desítky až stovky milionů ale nechají v cizině zbytečně. Podle bankéřů část turistů nepoužívá správně kartu, když místo místní měny zvolí koruny. Jde o konverzi měn, označovanou jako DCC. Banky přitom nabízejí možnost blokace této varianty. Prodražit se může lidem i lékařská péče.
před 22 hhodinami

Analytici čekají skokové zdražení nafty

O nedělní půlnoci skončí státní regulace cen benzinu a nafty. Analytici očekávají, že nejvýrazněji zdraží motorová nafta, u níž se zároveň vrátí spotřební daň na původní úroveň. Během týdne by její cena mohla vzrůst až o tři a půl koruny za litr, u nejdražších dálničních čerpacích stanic se může přiblížit 45 korunám. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) připustila, že by vláda mohla při dalším růstu cen znovu zasáhnout.
19. 7. 2026

Velké podniky už v EU nesmí likvidovat neprodané oblečení a obuv

V Evropské unii v neděli vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu, píše server německé rozhlasové stanice Deutsche Welle. V EU se podle něj každoročně zlikvidují stovky tun oblečení, které se dlouho nedařilo prodat, mělo vadu nebo jej po zakoupení na internetu zákazníci vrátili.
19. 7. 2026

VideoVýjimky z nové EET matou některé obchodníky

Nová elektronická evidence tržeb (EET) by měla platit pro všechny a od stejného termínu, nikoliv ve vlnách, jako když ji stát zavedl poprvé. Zákon ale připouští i výjimky a někteří obchodníci nevědí, jestli se jich změny dotknou. Týká se to třeba provozovatelů prodejních automatů. Ministerstvo financí slíbilo vydat metodický pokyn po přijetí návrhu zákona o EET. Výjimky mají dostat i lesní bary či prodejci ryb před Vánoci.
18. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.