Šmerda v České poště skončil, jeho nástupce není znám

Praha - Bývalý ministr dopravy Radek Šmerda byl k dnešnímu dni odvolán z dozorčí rady České pošty. Ministr vnitra Martin Pecina tímto krokem pokračuje ve změnách v kontrolních orgánech státních společností, které podniká Rusnokova vláda. Podle serveru Česká pozice zatím není zřejmé, kdo na volné místo nastoupí. „Nahradí ho někdo z ministerstva vnitra. Šmerda byl jmenován jako zástupce ministerstva, kterým již delší dobu není“ potvrdil dnes Pecina.

Jasno bylo již v pátek

O odvolání bylo rozhodnuto již v pátek, kdy jej ministr Pecina podepsal. Šmerda nepobýval v České poště dlouho - nastoupil v únoru za ministra vnitra Jana Kubiceho, kterému dělal náměstka. Údajně měl usilovat i o post náměstka nebo generálního ředitele pošty.

Podle mluvčí pošty Marty Selicharové není Šmerda na České poště v žádném pracovním poměru a ani nevykonává žádnou činnost na dohodu o provedení práce. Jeho angažmá v podniku tak odvoláním z dozorčí rady skončilo.

O Šmerdovi se v minulosti hovořilo v souvislosti s několika funkcemi. Mimo jiné se o něm spekulovalo jako o možném novém šéfovi pražského dopravního podniku nebo společnosti ČD Cargo.

Kdo je Radek Šmerda:

Šmerda od konce 90. let spolupracoval jako poradce s poslancem Pavlem Severou (KDU-ČSL). Od ledna 2007 do dubna 2008 byl ředitelem kabinetu ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL), v dubnu 2007 se stal jejím náměstkem a ve funkci vydržel do nástupu vlády Jana Fischera. Poté působil jako asistent místopředsedy Vrchního soudu v Praze, od října 2009 do loňského března byl náměstkem generálního ředitele Vězeňské služby pro právo a správní činnost.

Exministr nastoupil na vnitro v půlce listopadu předloňského roku, předtím byl necelé tři měsíce ve funkci ministra dopravy po rezignaci Víta Bárty (VV). Byl také předsedou řídícího výboru drah. Na funkci ministra dopravy nestraník Šmerda rezignoval na žádost Věcí veřejných, které ho do vlády nominovaly.