Severní Korea se chlubí novými tramvajemi. Podle odborníků jde jen o modernizaci českých vozů

3 minuty
KLDR se chlubí vlastními tramvajemi. Zřejmě jsou jen modernizované
Zdroj: ČT24

Severokorejská metropole představila nové tramvaje, ovšem odborníci upozorňují na nepřehlédnutelnou podobu se staršími kusy, které mají české kořeny. Zda jde o skutečně nový výrobek, nebo pouze o předělávku starších modelů, ale příliš neřeší sami cestující.

Tři nové kusy tramvají vybavené moderní technikou křižují severokorejskou metropoli Pchjongjang. Většina komponentů má pocházet přímo z domácí produkce. Za jeden den každá z tramvají urazí cestu dlouhou až 250 kilometrů.

„Je to skvělá tramvaj. Vyrobili ji pouze naši konstruktéři. Když ji řídím, jsem hrdý a připadá mi, že dělám něco opravdu užitečného,“ prohlásil řidič nového modelu Ri Jong Čchol.

Podle mnohých odborníků jsou však tyto nové stroje pouhou modernizací československého vozu, modelu KT8D5, který se do KLDR začal vyvážet už v devadesátých letech.

„Severní Korea se v roce 2014 rozhodla, že nebude pokračovat v nákupu ojetých tramvají, ale bude místo toho modernizovat starší československé vozy,“ uvedl šéfredaktor časopisu Československý Dopravák Libor Hinčica.

Většina dodaných vozů je stále v provozu

Tramvaje s českým původem vozí tamní cestující i po téměř třiceti letech. Některé mají na boku namalované červené hvězdy. Každá z nich pak symbolizuje padesát tisíc kilometrů bez nehody. „Ze 45 dodaných kusů tramvají KT8D5 dodnes jezdí 42,“ doplnil Hinčica.

Tramvaj v KLDR
Zdroj: ČTK/AP/Dita Alangkara

Využívání veřejné dopravy severokorejská metropole hojně dotuje. Za jeden lístek se cestující dostanou v podstatě kamkoliv, kam trasa vede.

Ještě před oficiálním spuštěním tramvají na koleje si je osobně přijel do závodu prohlédnout severokorejský vůdce Kim Čong-un. Absolvoval i noční projížďku. A byl spokojen. Dalších 40 vozů českého původu na svoji modernizaci ještě čeká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Budoucnost ruského hospodářství závisí na cenách ropy, míní ekonomka Matesová

„Už není z čeho dolévat zdroje a živit válečnou ekonomiku,“ řekla ve vysílání ČT24 ke stavu ruského hospodářství ekonomka a bývalá zástupkyně Česka ve Světové bance Jana Matesová. Ruský ministr hospodářství Maxim Rešetnikov už ve čtvrtek varoval, že tamní ekonomika je na pokraji recese. Podle Matesové závisí její budoucnost na cenách ropy. Ruská ekonomika totiž podle ní byla vždy závislá na vývozu nerostných surovin.
před 8 hhodinami

Některým majitelům solárních panelů hrozí pokuty

Tisíce majitelů solárních elektráren dostanou od července pokuty, pokud nemají pro svá zařízení zajištěnou takzvanou odpovědnost za odchylku – tedy rozdíl mezi plánovanou a skutečnou výrobou elektřiny. Pokud totiž fotovoltaika vygeneruje přebytečnou energii, kterou chce uživatel prodat do sítě, musí k tomu mít vlastní EAN kód. Jeho prostřednictvím za přebytkovou energii přebírá zodpovědnost distributor. Lidé, kteří nebudou mít fotovoltaické panely registrované, budou sankcionováni za neoprávněnou dodávku do sítě ve výši stovek korun měsíčně.
před 21 hhodinami

Ruský ministr prohlásil, že tamní ekonomika je na pokraji recese

Ruský ministr hospodářství Maxim Rešetnikov na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu prohlásil, že ruská ekonomika je na pokraji recese. O tom, zda do ní skutečně vstoupí, podle něj rozhodne vývoj měnové politiky, informuje agentura Reuters.
19. 6. 2025

Většina kontrolovaných e-shopů porušila zákon, zjistila inspekce

U většiny e-shopů kontrolovaných v prvním čtvrtletí letošního roku zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI) porušení zákona. Ze 174 kontrol jich s pochybením bylo 87 procent, v loňském prvním čtvrtletí šlo o 79 procent kontrol z 223, informovala inspekce.
19. 6. 2025Aktualizováno19. 6. 2025

K blackoutu ve Španělsku přispělo i nevhodné chování provozovatele sítě, tvrdí ministryně

Celostátní výpadek elektrické sítě, který zasáhl Španělsko 28. dubna, měl více příčin, přispělo k němu ale nevhodné počínání provozovatele sítě Red Eléctrica a některých elektráren. Při prezentaci vládní analýzy okolností výpadku to řekla ministryně zodpovědná za energetiku Sara Aagesenová. Výpadek podle ní vyvolalo přepětí, na které síť nebyla schopná reagovat. Ministerstvo vedené Aagesenovou předloží v krátké době opatření, která mají posílit schopnost španělské sítě se s podobnými výkyvy v napětí vyrovnávat.
17. 6. 2025

Krize IPB vyvrcholila před čtvrt stoletím razií

Fronty před pobočkami, klienti hromadně vybírající vklady, ale také útvar rychlého nasazení a nucená správa. Krize v krachující Investiční a poštovní bance vrcholila před 25 lety – 16. června 2000. Lidé na prosakující informace o její špatné kondici reagovali rychle a pár dní po prvních výběrech do banky přišlo ozbrojené policejní komando. Potíže přitom trvaly už dlouho a pomoci měla japonská investiční skupina Nomura. Třetí největší peněžní ústav v zemi ale nakonec po letech sporů a arbitráží za jednu korunu převzala ČSOB.
16. 6. 2025

Na dani z nemovitosti se zatím vybralo 15,5 miliardy

Majitelé nemovitostí zatím letos zaplatili na dani z jejich vlastnictví 15,48 miliardy korun, tedy o 187 milionů více než v loňském roce. Jedná se zhruba o dvě třetiny částky očekávané za celý rok. Sedm a půl miliardy mají majitelé poslat do začátku prosince. Daň vybírá stát, výnos ale putuje obcím.
15. 6. 2025

Ropa po izraelském útoku prudce zdražuje, evropské i americké akcie oslabily

Ceny ropy prudce vzrostly po zprávě o izraelském útoku na Írán. Severomořská ropa Brent si kolem 7:30 SELČ připisovala téměř osm procent a pohybovala se blízko 75 dolarů za barel. Během noci na pátek se vyšplhala až na 78,50 dolaru za barel, tedy na nejvyšší úroveň od 27. ledna. Evropské akcie uzavřely obchodování poklesem. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 ztratil 0,89 procenta na 544,94 bodu. Prudce oslabily také americké akcie.
13. 6. 2025Aktualizováno13. 6. 2025
Načítání...