Řecko ustupuje eurozóně: chce zvýšit daně a omezit výdaje

Atény/Brusel - Řecká vláda odeslala eurozóně návrh reforem, které je ochotná učinit výměnou za novou finanční pomoc. Program předkládá v noci řeckému parlamentu, který jej má ve zrychleném řízení projednat v pátek. Podle informací řeckých médií kabinet nabízí podle všeho největší ústupky za celou dobu vyjednávání s mezinárodními věřiteli. Zadlužená země slibuje prudký nárůst daní, zásah do penzijního systému a rozpočtové škrty například ve výdajích na obranu.

Podle řeckých televizních stanic vláda dokument s návrhem odeslala e-mailem šéfovi euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, Nizozemci Jeroenu Dijsselbloemovi. Jeho mluvčí Michel Reijns přijetí dokumentu potvrdil a řekl, že je důležité, aby věřitelské instituce vzaly návrh v potaz při vyhodnocení řecké situace. V sobotu má být jejich názor předán ministrům financí eurozóny, kteří se ten den opět sejdou.

Balík reforem, které mají řeckému státu vynést nebo ušetřit kolem 12 miliard eur (325 miliard Kč), podrobí analýze pracovní skupina na úrovni náměstků ministrů financí, jejich spolupracovníků a také činitelů Evropské komise a Evropské centrální banky.

Řecký parlament bude podle televize Ant1 okamžitě vyzván k tomu, aby zmocnil vyjednávací skupinu v čele s premiérem Alexisem Tsiprasem a ministrem financí Euklidisem Tsakalotosem rokovat s eurozónou o detailech navrhovaného dokumentu. Po poslancích je dokonce požadován bianko šek, aby souhlasili i s případnými změnami, což je považováno za signál, že Atény jsou ochotné vyjít vstříc případným námitkám evropských partnerů.

Od tohoto programu se budou odvíjet také všechna zákonná opatření, jež bude muset řecký parlament přijmout zřejmě už v sobotu nebo nejpozději v neděli, kdy už se má konat summit zemí eurozóny a poté i celé Evropské unie.

„Na první omak to vypadá, že Řekové začali řezat do 'živého', že se jedná o kvalitnější návrh ozdravného programu. Je to paradoxní situace, protože v nedělním referendu voliči odmítli něco, co jejich vláda nyní navrhla znovu a v ještě přísnější podobě,“ přidal pro ČT svůj komentář ekonom Tomáš Sedláček.

Alexis Tsipras
Zdroj: ČTK/AP/Petros Karadjias

Blíží se rozštěpení vládnoucí strany?

V parlamentu se očekávají prudké debaty, které se mohou projevit na rozkolu vládní levicové formace Syriza, jejíž poslanecký klub má zasednout hned v pátek dopoledne. Krajně levicové křídlo strany pod velením řeckého ministra pro energetiku Panajotise Lafazanisa může projekt dohody s eurozónou odmítnout. Odhaduje se, že v tomto uskupení bude kolem 50 až 70 poslanců strany Syriza, která jich má v parlamentu celkem 149.

Co údajně obsahují řecké návrhy?

  • zvýšení DPH u většiny zboží a služeb na 23 procent
  • u hotelů se DPH zvýší z 6,5 na 13 procent
  • daň z příjmů firem se zvýší z 26 na 28 procent
  • zpřísnění podmínek pro předčasný odchod do důchodu – za každý rok penalizace ve výši 16 procent
  • posunutí věku pro odchod do důchodu na 67 let (postupně do roku 2022)

Tuto ztrátu by ale mohly kompenzovat desítky poslanců proevropské opozice, tedy z řad konzervativců z Nové demokracie, liberálů ze strany To Potami a socialistů z Pasok. Političtí předáci těchto stran při setkání s Tsiprasem plán dohody podpořili.
 
Podle mediálních spekulací se tak Tsipras po měsících lavírování, kdy si nechtěl znepřátelit krajně levé křídlo Syrizy, nakonec rozhodl pro záchranu Řecka v eurozóně a je ochoten riskovat rozpad své vlastní strany.

Redaktor ČT: Řekové si černý scénář nepřipouštějí (zdroj: ČT24)