Řecko nemá peníze na vyplácení daňových přeplatků

Atény - Řecká vláda pozastavila vyplácení daňových vratek a dalších závazků společnostem, zaměstnancům pobírajícím stálý plat a seniorům. Podle zpravodajského portálu ekathimerini.com se Atény k tomuto kroku rozhodly poté, co letošní rozpočtový schodek podle všeho přesáhne deset procent HDP.

V současnosti ministerstvo financí zoufale hledá způsob, jak zastavit narůstání fiskálního deficitu, který nabobtnal kvůli dodatečným platbám do sociálních fondů (až 0,9 procenta HDP) a z důvodu nedostatečných příjmů do letošního listopadu.

V pondělí se vicepremiér a ministr financí Evangelos Venizelos se svým náměstkem Filipposem Sachinidisem sešli s dalšími vysokými představiteli ministerstva a dohodli se zastavit vyplácení daňových vratek daňovým poplatníkům, firmám a státním dodavatelům. Rovněž se rozhodli podpořit počínaje rokem 2012 novou směrnici, která umožní uhradit staré dluhy v 60 splátkách. Nejnižší část každé splátky může činit 300 eur (7 600 korun). Od opatření si slibují vyšší příjmy do státní pokladny.

Státní pokladnu potěšila zvláštní daň z nemovitostí

Podle předběžných údajů za prvních deset prosincových dnů veřejné příjmy zůstávají na nízké úrovni, ačkoli příjemným překvapením se stala zvláštní daň z nemovitostí, kterou lidé platí přes účty za odběr elektřiny. Suma takto získaných peněz přesáhla původní očekávání, část financí ale bude muset stát vrátit kvůli chybám ve výpočtu daně pro některé majitele nemovitostí.

Řecko
Zdroj: Visit Greece, Facebook, ČT24

Letošní státní příjmy na základě těchto okolností podle očekávání zaostanou za původně přehodnoceným cílem o nejméně 1,5 miliardy eur (zhruba 38 miliard korun). Výdajová část rozpočtu bude vyhodnocena až po stanovení plateb do sociálních fondů.

Nižší škody na letošních nedostatečných rozpočtových příjmech by přinesly jen další škrty ve veřejném investičním programu, uvedl ekathimerini.com. I přes tato opatření bude nemožné srazit schodek pod deset procent výkonu ekonomiky. Sachinidis v neděli v parlamentu připustil, že při vypracovávání letošních makroekonomických odhadů pro Řecko selhala vláda i věřitelé.

Vydáno pod