Radost amerických farmářů. EU přijme více hovězího masa v bezcelním režimu

Spojené státy a Evropská unie v pátek podepsaly dohodu, která umožní americkým farmářům dovážet do Evropy v bezcelním režimu více hovězího. Americký prezident Donald Trump to označil za vítězství nejen pro americké zemědělce, ale také pro evropské spotřebitele. Americké hovězí přitom označil za nejlepší na světě.

Dohoda podle amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera znamená, že se objem trhu zvýší o 270 milionů dolarů (6,3 miliardy korun) ročně, jakmile budou všechny části dohody zavedeny. Za evropskou stranu se podpisové ceremonie zúčastnili velvyslanec EU v USA Stavros Lambrinidis a zástupce z Finska, které do konce roku Unii předsedá.

Trump řekl, že v prvním roce se zvýší bezcelní dovoz amerického hovězího do EU o 46 procent a v rámci sedmiletého období bude zvýšení více než 90procentní. Americký prezident rovněž prohlásil, že export hovězího z USA do Evropy se zvýší ze 150 milionů dolarů (3,5 miliardy korun) na 420 milionů dolarů (9,7 miliardy korun).

Dohoda podle analytiků zmírní vztahy s EU, které nyní zatěžuje vyjednávání o obchodní dohodě. Trump v minulosti pohrozil, že dovoz automobilů a jejich dílů z EU do USA zatíží 25procentním clem, pokud se Washington s Bruselem nedohodnou.

V závěru páteční tiskové konference se k těmto clům vrátil a oznámil, že USA a EU pracují na dohodě, v níž se EU zaváže platit 25procentní dovozní clo na všechny automobily Mercedes Benz a BMW. „Dělám si legraci,“ řekl následně Trump a poznamenal, že na přítomných diplomatech z EU byla vidět nervozita.