Pivovarem roku je Herold, nejlepší dvanáctku mají Svijany

Praha - Pivovar Herold Březnice se stal nejlepším pivovarem roku. V žebříčku jej následuje Pivovar Svijany a Rodinný pivovar Bernard z Humpolce. Výsledky dvacátého ročníku ankety o nejlepší pivovar, pivo a pivovarskou osobnost dnes vyhlásilo Sdružení přátel piva. Titul desítka roku získalo světlé výčepní pivo Podskalák z Pivovaru Rohozec a dvanáctka roku Svijanský Rytíř Pivovaru Svijany.

Podle předsedy Sdružení přátel piva Tomáše Erlicha získal vítězný pivovar cenu sdružení po mnoha letech, avšak o to zaslouženěji: „Někdo by možná mohl namítat, proč se jeho piva neumístila na stupních vítězů v jednotlivých kategoriích. Ten čas jistě brzy přijde, protože již nyní a trochu smolně, zůstaly na 'bramborových' místech tmavý 13stupňový Herold či pšeničný Herold wheat, kdy jde navíc o skokana roku v rámci všech kategorií a všech piv v naší soutěži.“ Pivovar Herold má dle Erlicha primát také v tom, že je nejmenším průmyslovým pivovarem v České republice.

Pivovarský dvůr Chýně jako nejlepší minipivovar

Mezi minipivovary se letošním vítězem stal dlouhodobě úspěšný Pivovarský dvůr Chýně. „Je to nejstarší minipivovar v ČR po roce 1990, jehož kořeny sahají ještě před revoluci, a díky místním sládkům zde máte možnost postupně v průběhu roku ochutnat nepřeberné množství skutečně vynikajících a výjimečných piv,“ uvedl Erlich.

Ceny vyhlašovali porotci celkem v 11 kategoriích. Například jedenáctkou roku se stal Svijanský Máz Pivovaru Svijany, speciálem pak čtrnáctistupňové světlé pivo Kvasar Pivovaru Černá Hora. Rodinný pivovar Bernard získal první cenu mezi tmavými pivy za své třináctistupňové černé pivo Bernard. Polotmavým pivem roku pak je třináctistupňový Primátor Polotmavý Pivovaru Náchod. Mezi nealkoholickými pivy se stalo vítězem pivo Bernard Free Jantar Rodinného pivovaru Bernard.

Titul „Sládek roku“ letos získal Ladislav Veselý z pražského minipivovaru U Medvídků. „Mezi jeho největší úspěchy patří z roku 1995 titul pivo roku a v roce 2000 získal bronzovou medaili v celojaponské degustační soutěži za pivo alt beer,“ uvedl Erlich. Česká veřejnost ho rovněž zná jako tvůrce jednoho z nejsilnějších piv na světě, X-Beer 33.

Pivním počinem roku nově otevřený průmyslový pivovar v Chotěboři

Sdružení přátel piva pak mimořádně vyhlásilo cenu v kategorii „Pivní počin roku“, kterou získal letos nově otevřený průmyslový pivovar v Chotěboři. Podle Erlicha se v ČR otevřel nový průmyslový pivovar po 33 letech.

Právě hlasování Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti je nejstarší novodobou soutěží na tuzemském pivním trhu. Její první výsledky byly vyhlášeny již na konci roku 1990. První část hodnocení je anketní: Předsednictvo a Pivní sněm Sdružení přátel piva v průběhu první poloviny roku oznámí členské základně kategorie, ve kterých se bude ocenění v daném roce udílet, a poté následuje hlasování všech členů. Hlasy jsou vedením Sdružení přátel piva shromažďovány a po jejich zpracování určí v každé kategorii pořadí dle oblíbenosti.

Ve druhé části hodnocení posoudí členové Pivního sněmu a předsednictva Sdružení přátel piva zlatavé moky, které se umístily v hlasování členů na prvním až třetím místě, a určí konečné pořadí. Posouzení probíhá formou anonymní degustace a na její průběh dohlíží nezávislí pivovarští odborníci, kteří o ní vystavují veřejný protokol.

Ankety se v letošním roce zúčastnilo 41 procent z 1097 členů Sdružení přátel piva. V anketní části hlasovali celkem pro rekordních 198 různých značek.

  • Pivo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/331/33099.jpg
  • Testování kvality piva autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/329/32802.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump vyčlení 700 milionů dolarů na obnovu uhelného průmyslu v USA

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Oválné pracovně oznámil, že vyčlení 700 milionů dolarů (14,6 miliardy korun) na obnovu uhelného průmyslu ve Spojených státech. Finance půjdou mimo jiné na výstavbu dvou uhelných elektráren. Bude se jednat o první nové uhelné elektrárny v USA za více než deset let, napsal deník The New York Times (NYT).
před 1 hhodinou

EU potvrdila fondu, že postupuje správně při obnovení nárokových dotací pro Agrofert

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ve čtvrtek obdržel od Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova EU (DG Agri) potvrzení, že postupuje správně při obnovení nárokových dotací firmám z holdingu Agrofert, uvedl SZIF v tiskové zprávě. Informace o pozastavení plateb ze strany Evropské komise nejsou podle fondu pravdivé. O dopise informoval také Deník N.
před 9 hhodinami

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí překročila 50 tisíc

Průměrná mzda v Česku stoupla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 8,1 procenta na 50 282 korun. Ve srovnání s prvními třemi měsíci loňského roku to bylo o 3789 korun více. Po zohlednění inflace, která činila 1,6 procenta, vzrostla mzda reálně o 6,4 procenta, vyplývá z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Loni byla dle ČSÚ česká hodinová mzda na úrovni 57 procent průměru EU. Úřad zároveň zveřejnil data o květnové inflaci, která zpomalila na 2,1 procenta.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Novo Nordisk bude v Česku vyrábět látky pro léky na cukrovku a obezitu

Dánská firma Novo Nordisk bude v tuzemsku vyrábět látky pro novou generaci léků na cukrovku a obezitu. Do závodu v osadě Bohumil patřící pod Jevany ve Středočeském kraji investovala několik miliard korun, vyplývá z pozvánky na otevření závodu. V pátek 12. června se ho zúčastní mimo jiné předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a prezident společnosti Novo Nordisk Mike Doustdar.
před 10 hhodinami

Část ropy uvázlé v Perském zálivu odvážejí neznámé tankery, píše Reuters

Přes Hormuzský průliv se v posledních týdnech dostává stále více tankerů s ropou. Přesný počet je však složité určit, protože záměrně vypínají sledovací systémy a plují mimo dosah satelitních sledovacích systémů. Ve své analýze to uvedla agentura Reuters, podle které jde ale i tak jen o zlomek předválečných objemů a trh se do původního stavu možná už nevrátí.
před 10 hhodinami

VideoAI může pomáhat při řízení jaderné elektrárny do deseti let, míní Kochánek

Na konferenci o bezprostřední budoucnosti jaderné energie na francouzském velvyslanectví se mluví o aktuálních trendech v této oblasti – od malých modulárních reaktorů až po využití digitalizace a umělé inteligence (AI) k efektivnější správě a zajištění bezpečnosti. Právě AI může podle předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Štěpána Kochánka nahradit některé lidské specialisty jak při projektování a výstavbě, tak i při samotném řízení provozu jaderného zařízení. „Tak daleko zatím v tuto chvíli nejsme,“ říká ale Kochánek a dodává, že by k tomu mohlo dojít v příští dekádě.
před 10 hhodinami

Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh na znovuzavedení EET

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh na znovuzavedení elektronické evidence tržeb (EET). Má začít fungovat od příštího roku. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) poslancům mimo jiné řekla, že nový systém bude jednodušší a nebude tak administrativně náročný. Předloha odolala návrhům na zamítnutí i vrácení předkladatelům, které vznesli poslanci TOP 09 a ODS. Poslanci se následně potřetí vrátili ke druhému kolu debaty o koaliční novele stavebního zákona. Jednání o tomto bodě bylo následně přerušeno do čtvrtečních ranních hodin.
3. 6. 2026Aktualizováno3. 6. 2026

SpaceX plánuje získat z nabídky akcií 75 miliard dolarů, píše Reuters

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska plánuje získat z primární veřejné nabídky akcií (IPO) rekordních 75 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 1,6 bilionu korun). S odvoláním na své zdroje to uvedla agentura Reuters. Firma plánuje prodat 555,6 milionu akcií za 135 dolarů za kus. Tržní kapitalizace firmy by tak činila zhruba 1,75 bilionu dolarů (přes 36 bilionů korun). S akciemi by se mohlo začít obchodovat na burze 12. června.
3. 6. 2026Aktualizováno3. 6. 2026
Načítání...