Ministerstvo zaplatí pokutu za výstavu v Kazani

Brno - Pokutu šedesát tisíc korun udělil ministerstvu průmyslu a obchodu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ministerstvo prý porušilo při zakázce, v níž hledalo firmu pro zajištění a propagaci Národní výstavy České republiky v ruské Kazani v roce 2007. Verdikt antimonopolního úřadu je nepravomocný a ministerstvo se může odvolat k předsedovi úřadu Martinu Pecinovi.

Ministerstvo podle úřadu nejprve v souladu se zákonem zveřejnilo v roce 2004 v obchodním věstníku podmínky veřejné zakázky. Následně vybralo společnost Messa Time jako vítěze a uzavřelo s ní smlouvu na necelý milion korun. V roce 2007 pak ale v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách zvýšilo cenu zakázky na šest milionů korun, a to v souvislosti s cenami za pronájem plochy, výstavbu expozice a její propagaci.

„Podle ÚOHS však (zadavatel) nebyl oprávněn takto postupovat a měl vyhlásit nové výběrové řízení podle zákona,“ míní místopředseda úřadu Kamil Rudolecký. „Svým postupem ministerstvo omezilo soutěžní prostředí,“ dodal.

Výše pokuty je podle úřadu preventivní. Jako k polehčující okolnosti ÚOHS přihlédl k faktu, že zadavatel si je vědom svého pochybení a z celé kauzy posléze vyvodil personální důsledky.