MF chystá dluhopis, který ochrání domácnosti před inflací

Praha – Ministerstvo financí nabídne občanům v rámci jarní emise nový dluhopis, který bude úročen podle míry inflace - bude vydělávat přesně tolik, o kolik se v daném roce zvednou ceny. Věřitel na nich sice nevydělá, ale má jistotu, že ani neprodělá. Splatnost těchto dluhopisů by měla být sedm až osm let. Dluhopisová novinka, která se v Česku objeví vůbec poprvé, by měla přijít na trh v průběhu června.

Emise, v rámci které budou nabídnuty i další typy dluhopisů, se zopakuje ještě jednou na podzim. Obě budou v objemu deset až dvacet miliard korun.

„Chci nabídnout pro odpovědnou střední třídu ochranu úspor před inflací. Tou mohou být úspory znehodnoceny, proto jsme vytvořili nabídku jistoty, která sice nenabízí ani korunu zisku, ale představuje jediný produkt, kde stát garantuje, že úspory nebudou znehodnoceny,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

„Pokud si někdo myslí, že se inflace bude v nejbližších letech vyvíjet nad třemi až čtyřmi procenty, tak pro něj to může být dobrá volba,“ říka Petr Pavelek, ředitel odboru státního dluhu.

Vhodné spíše pro konzervativní investory

Inflace pomalu snižuje hodnotu úspor, protože za stejné peníze se dá koupit stále méně zboží. V letošním roce očekává ministerstvo financí podle své nejnovější prognózy průměrnou míru inflace 3,3 procenta, příští rok pak 2,3 procenta. Resort zatím neuvedl, jak by se dluhopisy zhodnotily v případě, že by ceny v Česku naopak klesaly.

Podle Petra Zámečníka, šéfredaktora webu Investujeme.cz, nemusí být „protiinflační“ dluhopis vždy tou nejvhodnější volbou. „Takový produkt, zejména s investičním horizontem, který tyto dluhopisy mají mít, tedy 7 nebo 8 let, je vhodný skutečně jen pro velmi konzervativní klienty, pro lidi, kteří nejsou ochotni přijmout žádné riziko,“ říká.

Ministerstvo nabídne i další dluhopisy

Stát nabídne k prodeji i další dluhopisy - půjde o stejné typy, o které byl loni enormní zájem. O jejich výnosnosti ale zatím ministr Kalousek mluvit nechce. Prodávat se budou stejně jako před rokem, kdy byly k dostání v pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky.

Cenné papíry si mohli koupit občané Česka, cizí státní příslušníci, občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti a zahraniční neziskové společnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 6 hhodinami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 6 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026
Načítání...