Méně peněz z daní by mohlo Prahu připravit o čističku

Praha – Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) chce ještě s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) jednat o změnách v rozpočtovém určení daní, kvůli kterým má Praha přijít ročně o 2,2 miliardy korun. I když by se příjmy z daní snižovaly postupně během čtyř let, musela by Praha zastavit některé nové investice. V ohrožení by se tak mohla octnout třeba výstavba čističky odpadních vod. Ta přitom musí stát do roku 2015, jinak Česku hrozí ze strany Evropské unie pokuty. Svoboda na to upozornil v dnešních Otázkách Václava Moravce.

Konec privilegií nesmyslně přeplácených měst - vzkázal včera starostům Kalousek. „Neexistuje jediný racionální důvod, proč by na jednoho Českobudějovičana nebo Liberačana, což jsou poměrně velká města, bylo téměř dvakrát méně peněz než na jednoho Plzeňana,“ uvedl.

Jenže podle pražského primátora je minimálně v případě hlavního města tato disproporce opodstatněná. „Musíme si uvědomit, že Praha je město, které produkuje 25 procent hrubého domácího produktu, že je to město, které má funkci kraje a tu funkci hradí celou ze svých prostředků,“ zdůraznil Svoboda. Připomněl také, že Praha jako jediná obec v Česku staví například metro, které je finančně velmi náročnou investicí.

Otázky Václava Moravce (zdroj: ČT24)

Kdyby Praha o více než 2 miliardy z daní přišla, musela by osekat některé investice. Ve hře je především to, že nerozjede ty nové. K dalšímu zvyšování jízdného by se Svoboda uchylovat nechtěl.

Největší nárůst výnosu ze sdílených daní na obyvatele by se měl podle Kalouska týkat obcí od 2 000 do 10 tisíc obyvatel. Napomůže tomu změna kritérií, když jako nové bude zavedeno kritérium počtu dětí v mateřských a základních školách v obci, které bude mít ve výpočtu váhu sedmi procent. Váha prostého počtu obyvatel se zvýší ze tří na deset procent, beze změny zůstane tříprocentní váha celkové výměry katastrálního území. O peníze naopak přijdou čtyři největší česká města. Kromě Prahy to bude Brno, Plzeň a Ostrava, které připravovaná novela připraví o necelou miliardu ročně.