Maloobchodní tržby v říjnu opět vzrostly

Nahrávám video

Maloobchodní tržby v Česku bez prodejů a oprav motorových vozidel se v říjnu opět zvýšily. Meziročně vzrostly o 5,5 procenta po zářijovém revidovaném růstu o 4,8 procenta. Nejvýrazněji se zvýšily v e-shopech a zásilkových obchodech. Meziměsíčně tržby stouply o 0,6 procenta, uvedl v pátek Český statistický úřad.

„Vyšší tržby jsme zaznamenali u prodejců pohonných hmot, nepotravinářského zboží i potravin. Nejvýrazněji se tržby zvýšily internetovým a zásilkovým obchodům, naopak nejvíce se snížily prodejnám s výrobky pro domácnost,“ řekla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb Českého statistického úřadu. Tržby za pohonné hmoty v říjnu vzrostly o 12,2 procenta, za nepotravinářské zboží o 6,6 procenta a za potraviny o 1,6 procenta.

Internetové a zásilkové obchody utržily ve srovnání s loňským říjnem zhruba o pětinu více. „Už i senioři v Česku naprosto běžně nakupují v on-line obchodech. Trend jednoznačně ukazuje, že lidé chtějí nakupovat pohodlně a rychle a v podstatě odkudkoliv,“ uvedla Tereza Copers z internetového obchodu Allegro.

Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se meziročně zvýšily o 15,8 procenta a v těch s převahou potravin o 2,2 procenta.

Prodejnám s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím tržby v meziročním srovnání vzrostly o 12,9 procenta a v obchodech s kosmetickými a toaletními výrobky zhruba o desetinu. Obchody s oděvy a obuví utržily meziročně o 1,5 procenta více a obchody s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 0,6 procenta více. Naopak o 5,5 procenta byly nižší tržby v prodejnách s výrobky pro domácnost a o 2,8 procenta v obchodech s počítačovým a komunikačním zařízením.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně zvýšily o 2,3 procenta, přičemž za opravy vzrostly o 3,4 procenta a za prodej včetně náhradních dílů o dvě procenta.

Tržby v maloobchodě od letošního června tři měsíce v řadě zrychlovaly růst. Po revizi údajů nakonec v září růst zpomalil.

Pomáhá nízká inflace a růst mezd, míní analytici

Maloobchodní tržby rostou díky nízké inflaci a růstu reálné mzdy, což zlepšuje ekonomickou situaci domácností, míní analytici. „Kombinace nízké inflace a solidního růstu nominální mzdy, vedoucí k silnému růstu průměrné reálné mzdy, vytváří příznivé prostředí pro další oživení maloobchodních tržeb a spotřeby domácností obecně,“ podotýká hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Zvyšující se spotřebě pomáhá i důvěra v ekonomiku, která roste třetí měsíc po sobě, myslí si Dominik Kohut ze strategického poradenství PwC. „Důvodem je zlepšující se ekonomická situace domácností, což potvrzuje aktuální informace o růstu reálné mzdy o 4,6 procenta ve třetím kvartálu roku,“ sdělil.

Maloobchodní tržby jsou ale vlivem vysoké inflace po dobu dvou let a silného propadu reálných mezd stále zhruba na úrovni roku 2019, upozornil ekonom Filip Pastucha ze společnosti Deloitte. Podle analytiků bude trend růstu reálných příjmů a spotřeby pokračovat i na konci roku, do tržeb se promítnou i předvánoční nákupy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí naposled oznámilo maximální ceny benzinu a nafty

Ministerstvo financí v pátek oznámilo maximální ceny pohonných hmot na víkend. Litr benzinu se bude prodávat maximálně za 43,41 koruny, litr nafty nejvýše za 42,13 koruny. Ceny ropy přitom s další eskalací situace na Blízkém východě dál rostou, což ovlivní ceny na tuzemských čerpacích stanicích. Kromě situace ve světě k tomu povedou také domácí faktory – vláda totiž ukončí nejen zastropování cen paliv, ale i marže obchodníků a snížení spotřební daně u nafty. Současná opatření mají platit do neděle.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Regulace cen paliv s nedělí skončí

Vláda neprodloužila regulaci cen pohonných hmot. Cenové stropy tak budou platit naposledy v neděli, od příštího pondělí se ceny benzinu a nafty budou řídit pouze podle tržních mechanismů. Novinářům to po pondělním jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Mimořádná tržní situace podle ní pominula. Zároveň ale zdůraznila, že resort financí bude ceny paliv i marže prodejců nadále pozorně monitorovat.
13. 7. 2026Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Výroba aut v Česku vzrostla, více než třetinu tvoří elektromobily či hybridy

Tuzemské automobilky vyrobily v prvním pololetí 780 378 osobních aut, což je meziročně o 4,4 procenta více. V červnu produkce vzrostla o 3,3 procenta. Celkem čtyřicet procent vyrobených aut byly elektromobily nebo hybridy, z toho bylo 130 356 elektromobilů, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
před 14 hhodinami

Banky v červnu poskytly hypotéky za 48,9 miliardy korun, o třetinu víc než loni

Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry za 48,9 miliardy korun. Ve srovnání s loňským červnem to znamená nárůst o 32 procent, proti květnu se objem hypoték snížil o sedm procent. Nové úvěry bez refinancování meziměsíčně klesly o čtyři procenta na 36,5 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru stouply na 4,79 procenta z květnových 4,67 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 19 hhodinami

U mimounijních levných zásilek se v Česku za dva týdny vyměřilo clo ve výši 117 milionů

Celní správa České republiky eviduje za první dva týdny od zavedení nového cla téměř 470 tisíc levných zásilek ze zemí mimo Evropskou unii. Vyměřila na ně clo ve výši skoro 117 milionů korun. Nové clo na tyto zásilky nízké hodnoty zavedla EU od 1. července. Chce tak narovnat podmínky trhu, posílit kontrolu dováženého zboží a snížit objem zboží doručovaný do EU v malých zásilkách.
16. 7. 2026

EK schválila český systém kapacitních mechanismů pro nové zdroje elektřiny

Evropská komise (EK) uvedla, že schválila český systém takzvaných kapacitních mechanismů pro výstavbu nových zdrojů elektřiny. Stát by tak v příštích letech měl v rámci systému garantovat investorům formou státní podpory alespoň částečnou návratnost jejich investic do nových zdrojů. Nastavení kapacitních mechanismů bylo jednou z priorit vlády ANO, SPD a Motoristů v energetice.
16. 7. 2026

Volkswagen pokračuje v úsporách, zasáhnout by měly i Škoda Auto

Koncern Volkswagen šetří a chystá změny. Dotknout by se podle německých médií mohly i společnosti Škoda Auto. Skončit by podle deníku Bild mohla třeba Fabia. Naopak některé vozy určené pro indický trh by se mohly prodávat i jinde.
15. 7. 2026

EU a Ukrajina uzavřely dohodu o společné výrobě dronů

Evropská unie a Ukrajina uzavřely dohodu o společné výrobě dronů, oznámila ve středu v Kyjevě předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Má podle ní spojit ukrajinské bojové zkušenosti s evropskou průmyslovou kapacitou. Ukrajinský ministr obrany Mychajlo Fedorov předtím oznámil, že ukrajinské firmy získají přístup k programům EU a tři sta milionům eur (asi 7,25 miliardy korun). V Kyjevě se kromě toho koná summit zemí jihovýchodní Evropy a Ukrajiny, na který přicestoval mimo jiné srbský prezident Aleksandar Vučič.
15. 7. 2026Aktualizováno15. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.