Inflace v říjnu mírně zrychlila

5 minut
Události: Inflace v říjnu stoupla na 2,8 procenta
Zdroj: ČT24

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta. Dražší bylo zejména bydlení, z potravin zdražilo máslo a čokoládové výrobky, naopak pohonné hmoty zlevnily. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 2,8 procenta, což bylo o dvě desetiny procentního bodu více než v září, informoval v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici podobný vývoj očekávali.

„Spotřebitelské ceny v říjnu pokračovaly ve zrychlování meziročního růstu. Ten byl však stejně jako v září tlumen cenami pohonných hmot, které již tři měsíce po sobě klesly,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

V oddíle bydlení byly v říjnu meziročně vyšší ceny elektřiny o 10,5 procenta, teplo a teplá voda zdražily o 8,3 procenta a ceny tuhých paliv přešly ze zářijového poklesu o 0,9 procenta v růst o 0,9 procenta v říjnu. Ceny zemního plynu zmírnily pokles na 2,3 procenta. Dále v bydlení vzrostly ceny nájemného o 6,2 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,2 procenta, vodného o téměř jedenáct a stočného o víc než třináct procent.

Dražší pivo, máslo i čokoláda

Dražší bylo v říjnu i stravování a ubytování, ceny stravovacích služeb stouply meziročně o 6,9 procenta a ubytovacích služeb o devět procent. Dovolená s komplexními službami zdražila oproti loňskému říjnu o pět procent.

V oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly ceny lihovin o 4,5 procenta, piva o 4,4 procenta a tabákových výrobků o sedm procent. Naopak ceny vína meziročně klesly o 1,6 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly vyšší zejména ceny másla, a to o 40,6 procenta a čokolády a čokoládových výrobků o 14,4 procenta.

Ceny zboží v říjnu meziročně úhrnem vzrostly o 1,3 procenta a služeb o 5,3 procenta.

Analytici: Není to překvapivé

Analytici růst inflace v říjnu předpokládali. Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka nebyl překvapivý. „Hlavním důvodem byly zrychlující ceny služeb především v oblasti bydlení. Jak to už vypadá, vlna zvyšování nákladů na bydlení stále ještě nepomíjí,“ řekl.

Podobný názor má i hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. „Je to vlastně kosmetický rozdíl. Když se díváme do střev toho čísla, tak je tam za mě vidět o něco pomalejší růst cen potravin, než jsem očekával, možná o něco výraznější zdražování bydlení a o něco nižší ceny pohonných hmot,“ popsal ekonom.

9 minut
Ekonom Bureš k říjnové inflaci
Zdroj: ČT24

„Pozitivně lze hodnotit relativně umírněný meziměsíční cenový vývoj ve stravovacích a ubytovacích službách, u výrobků pro domácnost či oděvů a obuvi. Naopak ne zcela optimisticky vyznívá poměrně robustní růst cen v oddíle rekreace a kultury, který lze interpretovat jako nadále doutnající inflační uhlík v problematickém sektoru služeb, a také nezvykle silné zdražení v kategorii bydlení,“ míní hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Podle něj tak zatím nelze mluvit o definitivním překonání inflace z minulých let.

Také hlavní ekonom Deloitte David Marek předpokládá další zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen. „V listopadu a prosinci inflace nejspíše opět vystoupí z tolerančního pásma kolem inflačního cíle. Zkraje příštího roku se však opět vrátí pod hranici tří procent,“ odhadl. Tento vývoj by podle něj ale neměl bránit České národní bance v tom, aby pokračovala ve snižování úrokových sazeb.

Statistici v pondělí zveřejnili také informace o zářijovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Oproti srpnu se ceny vývozu snížily o půl procenta a ceny dovozu klesly o 0,6 procenta. V meziročním srovnání ceny naopak stouply – vývozní o 2,3 a dovozní ceny o 0,4 procenta. Vývozní i dovozní ceny elektřiny a pohonných hmot ale meziročně významně klesly, upozornil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

8 minut
90′ ČT24: Mírný růst inflace v Česku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 6 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 16 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Soud rozhodl o pozdržení podpisu smlouvy o dostavbě Dukovan

Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) však bude mít odklad ekonomické dopady. Ve hře je prý podání kasační stížnosti. Podle analytiků může škoda za zpoždění dosáhnout stovek milionů korun.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Inflace v dubnu zpomalila na 1,8 procenta, byla nejnižší za sedm let

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně stouply o 1,8 procenta. Inflace tak zpomalila z březnových 2,7 procenta. Nižší byla naposledy v březnu 2018. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta, vyplývá z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici předpokládali meziroční inflaci těsně nad dvěma procenty. Konečnou hodnotu zveřejní ČSÚ v úterý 13. května, v předchozích měsících pokaždé potvrdil svůj předběžný odhad.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...