Inflace v říjnu mírně zrychlila

Události: Inflace v říjnu stoupla na 2,8 procenta (zdroj: ČT24)

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta. Dražší bylo zejména bydlení, z potravin zdražilo máslo a čokoládové výrobky, naopak pohonné hmoty zlevnily. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 2,8 procenta, což bylo o dvě desetiny procentního bodu více než v září, informoval v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici podobný vývoj očekávali.

„Spotřebitelské ceny v říjnu pokračovaly ve zrychlování meziročního růstu. Ten byl však stejně jako v září tlumen cenami pohonných hmot, které již tři měsíce po sobě klesly,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

V oddíle bydlení byly v říjnu meziročně vyšší ceny elektřiny o 10,5 procenta, teplo a teplá voda zdražily o 8,3 procenta a ceny tuhých paliv přešly ze zářijového poklesu o 0,9 procenta v růst o 0,9 procenta v říjnu. Ceny zemního plynu zmírnily pokles na 2,3 procenta. Dále v bydlení vzrostly ceny nájemného o 6,2 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,2 procenta, vodného o téměř jedenáct a stočného o víc než třináct procent.

Dražší pivo, máslo i čokoláda

Dražší bylo v říjnu i stravování a ubytování, ceny stravovacích služeb stouply meziročně o 6,9 procenta a ubytovacích služeb o devět procent. Dovolená s komplexními službami zdražila oproti loňskému říjnu o pět procent.

V oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly ceny lihovin o 4,5 procenta, piva o 4,4 procenta a tabákových výrobků o sedm procent. Naopak ceny vína meziročně klesly o 1,6 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly vyšší zejména ceny másla, a to o 40,6 procenta a čokolády a čokoládových výrobků o 14,4 procenta.

Ceny zboží v říjnu meziročně úhrnem vzrostly o 1,3 procenta a služeb o 5,3 procenta.

Analytici: Není to překvapivé

Analytici růst inflace v říjnu předpokládali. Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka nebyl překvapivý. „Hlavním důvodem byly zrychlující ceny služeb především v oblasti bydlení. Jak to už vypadá, vlna zvyšování nákladů na bydlení stále ještě nepomíjí,“ řekl.

Podobný názor má i hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. „Je to vlastně kosmetický rozdíl. Když se díváme do střev toho čísla, tak je tam za mě vidět o něco pomalejší růst cen potravin, než jsem očekával, možná o něco výraznější zdražování bydlení a o něco nižší ceny pohonných hmot,“ popsal ekonom.

Ekonom Bureš k říjnové inflaci (zdroj: ČT24)

„Pozitivně lze hodnotit relativně umírněný meziměsíční cenový vývoj ve stravovacích a ubytovacích službách, u výrobků pro domácnost či oděvů a obuvi. Naopak ne zcela optimisticky vyznívá poměrně robustní růst cen v oddíle rekreace a kultury, který lze interpretovat jako nadále doutnající inflační uhlík v problematickém sektoru služeb, a také nezvykle silné zdražení v kategorii bydlení,“ míní hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Podle něj tak zatím nelze mluvit o definitivním překonání inflace z minulých let.

Také hlavní ekonom Deloitte David Marek předpokládá další zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen. „V listopadu a prosinci inflace nejspíše opět vystoupí z tolerančního pásma kolem inflačního cíle. Zkraje příštího roku se však opět vrátí pod hranici tří procent,“ odhadl. Tento vývoj by podle něj ale neměl bránit České národní bance v tom, aby pokračovala ve snižování úrokových sazeb.

Statistici v pondělí zveřejnili také informace o zářijovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Oproti srpnu se ceny vývozu snížily o půl procenta a ceny dovozu klesly o 0,6 procenta. V meziročním srovnání ceny naopak stouply – vývozní o 2,3 a dovozní ceny o 0,4 procenta. Vývozní i dovozní ceny elektřiny a pohonných hmot ale meziročně významně klesly, upozornil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

90′ ČT24: Mírný růst inflace v Česku (zdroj: ČT24)
Načítání...