Maďarsko a Rusko získaly lepší rating od agentury S&P

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska do investiční kategorie. Zlepšila také výhled úvěrového ratingu Ruska z negativního na stabilní.

Hlavní úvěrový rating Maďarska se u S&P zlepšil na stupeň BBB- z dosavadní známky BB+. Agentura to zdůvodnila zlepšenými vyhlídkami hospodářského růstu, veřejných financí a vnější bilance. Odměnila tím vládu premiéra Viktora Orbána za ekonomickou politiku, která byla sice v očích mezinárodních institucí a ratingových agentur kontroverzní, obnovila ale silný hospodářský růst a stabilizovala veřejné finance.

S&P zlepšila rating země už loni v březnu, poprvé od série jeho degradací v roce 2011. Dosud byla ale tato známka stále v takzvané spekulativní kategorii, což znamená, že do maďarských státních dluhopisů nemohly investovat některé skupiny investorů. V květnu zvýšila rating Maďarska do investiční kategorie jako první agentura Fitch.

Výhled ratingu ponechala S&P stabilní. Agentura konstatovala, že hospodářský růst potáhne soukromá spotřeba, kterou podporuje rostoucí zaměstnanost a příjmy obyvatelstva. Díky zlepšení ekonomiky získala Budapešť stabilní veřejné finance, zatímco vládní náklady na obsluhu dluhu postupně klesají, sdělila S&P.

U Ruska se čeká návrat k růstu

Zlepšení výhledu úvěrového ratingu Ruska z negativního na stabilní znamená, že v dohledné době se už nečeká jeho zhoršení. Samotnou známku, která hodnotí schopnost země splácet závazky, agentura ponechala na BB+, tedy na nejvyšší příčce takzvané spekulativní kategorie.

Agentura konstatovala, že vnější rizika pro ruskou ekonomiku v poslední době do značné míry ustoupila. Ekonomika se dál adaptuje na situaci nižších cen ropy a západních sankcí a S&P založila svůj dnešní krok na předpokladu, že tato adaptace bude zdárně pokračovat.

S&P snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska do spekulativního pásma loni v lednu. Ztráta investičního ratingu znamenala, že řada finančních institucí nemohla investovat do ruských aktiv.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. Zlepšení ratingu tedy může příslušnému dlužníkovi snížit náklady na nový úvěr.