Koruna se propadá. ČNB ji může vytáhnout, ale jen zvýšením sazeb

Ještě v únoru česká měna posilovala na dohled hranice 25 korun za euro, pak však nabrala opačný směr a nyní je téměř u 26 korun. Ve středu by jí mohla dát Česká národní banka impulz k oživení – to v případě, že by centrální bankéři zvýšili úrokové sazby. Redakce ČT24.cz se ptala ekonomů, zda se tak podle nich opravdu stane. Jedna změna je jistá už nyní: tentokrát se oproti běžnému čtvrtku sejde rada ČNB již ve středu.

Centrální banka bude rozhodovat za situace, kdy je trh práce přehřátý, mzdy výrazně rostou a koruna je slabší, než ČNB očekávala. „To znamená, že ekonomika není chlazena silnější korunou, což dává prostor k dřívějšímu zvyšování sazeb,“ soudí hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. Odhaduje proto, že ČNB nebude další růst sazeb odkládat a rozhodne o něm tuto středu.

Stejný názor má i hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda, který očekává zvýšení základní úrokové sazby z 0,75 procenta na jedno procento.

Oproti tomu hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček má stále za nejpravděpodobnější, že k růstu sazeb dojde až v srpnu. Členové bankovní rady budou mít v tu dobu už novou makroekonomickou prognózu. Pokud by přesto došlo k dřívější změně, stálo by za tím podle něho právě výrazné oslabování koruny vůči euru.

Tuto nejistotu trhu, jak rozhodne ČNB, vyzdvihuje i hlavní ekonom Generali Investmensts CEE Radomír Jáč. Sám dlouho tipoval srpnový termín, nyní však spíše očekává změnu již na červnovém zasedání.

„Nejistota na trhu je výrazná a ani bankovní rada nebude podle mého názoru jednomyslná,“ domnívá se. Jedna část rady podle něho bude chtít vyčkat na prognózu, navíc s vědomím, že v letošním prvním čtvrtletí byl růst hrubého domácího produktu menší, než se čekalo. Druhá část rady by mohla upřednostit dřívější rozhodnutí právě s přihlédnutím ke kurzu koruny a vyšší inflaci.

Naopak těsné rozhodnutí ve prospěch zachování stávající situace očekává ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Sazby se podle něho budou měnit až v srpnu, a to na jedno procento. „ČNB jednoznačně naznačí, že toto plánuje,“ odhadl středeční výsledek.

Dlouhodobý vývoj koruny k euru
Zdroj: Bloomberg
Vývoj kurzu koruny vůči euru po ukončení intervencí
Zdroj: bloomberg.com

V případě, že centrální bankéři sazbu zvýší již nyní, shodují se analytici, že by koruna měla posílit. „Koruna by posílila v řádu 20 až 30 haléřů,“ uvedla ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová.

Podle Jáče by pak mohla v červenci atakovat úroveň 25,50 za euro. Přípomíná však, že koruna už je nějaký čas pod globálním vlivem, který má obecně negativní vliv na středoevropské měny (vývoj na měnovém páru euro–dolar, opatrnost investorů vůči měnám rozvíjejících se ekonomik). I přes případné povzbuzující zvýšení repo sazby ČNB o čtvrt procentního bodu tak budou tyto negativní vnější vlivy nadále přítomny.

„Větší síle koruny v poslední době brání i nejistoty kolem vývoje některých rozvíjejích se zemí (Turecko, Argentina), které negativně dopadají i na ostatní země v této kategorii včetně České republiky,“ dodal zakladatel a investiční stratég fondu NWD Global Multi Asset Štěpán Tvrdý.

Mírné posílení koruny při růstu sazeb předpokládá Seidler, „protože trh už částečně s tímto vývojem počítá“. To předpokládá i Kovanda. Upozorňuje však, že pokud nebude mít toto posilování další podporu v podobě pokračujících prázdninových slovních intervencí představitelů ČNB ve prospěch silnější koruny, bude to jen krátkodeché.

V případě dalšího zvýšení úrokových sazeb se zvýší poptávka po české koruně, což posílí kurz naší měny vůči euru i dalším měnám. Posilování koruny bude vzhledem k vývoji tuzemské ekonomiky dlouhodobější trend, který bude korigován právě nastavením úrokových sazeb v ČR a v eurozóně.
Štěpán Křeček
hlavní ekonom BH Securities

Nic se nemění, koruna padá

Pokud by ke zvýšení sazeb ve středu nedošlo a nezaznělo by ani varování, že sazby budou zvýšeny, soudí Šichtařová, že koruna nebude vůbec reagovat, nebo dokonce oslabí. To v případě, že budou globální trhy nervózní. 

„Pokud by ČNB ponechala sazby na současné úrovni, bylo by to pro trh zklamáním a koruna by patrně dále oslabila směrem k hranici 26 korun za euro,“ soudí také Seidler.

Od listopadu 2013 do dubna 2017 držela Česká národní banka kurz české měny uměle ve slabším kurzu než 27 korun za euro. Činila tak intervencemi na devizovém trhu (nakupovala eura, aby oslabila korunu), vydala na to celkově více než dva biliony korun. Na tuto její akci dodnes panují mezi odborníky rozporuplné názory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Indie válku „vymlčela“, její ekonomika i pověst utrpěly ránu

Blízkovýchodní krize si vybírá daň na Indii, kde to vře kvůli omezení dodávek a zdražování klíčového ropného plynu i hnojiv. Konflikt může podle odhadů připravit zemi o procento hrubého domácího produktu (HDP). USA navíc posilují vztahy s Pákistánem, který se zhostil mírového vyjednávání, což Dillí znepokojuje. Opozice považuje nečinnost vlády Naréndry Módího za diplomatickou ostudu.
před 2 hhodinami

Venezuela po ropě zpřístupní soukromým společnostem také těžbu nerostů

Venezuela zpřístupní své rozsáhlé zásoby nerostů soukromým investorům. Učiní tak necelé tři měsíce poté, co v souladu s požadavky Spojených států otevřela podobným způsobem svůj ropný sektor. V noci na pátek to napsala agentura AFP, podle níž tento krok schválil parlament latinskoamerické země.
před 3 hhodinami

Írán by neměl účtovat poplatky za proplouvání Hormuzským průlivem, uvedl Trump

Pokud Írán účtuje poplatky tankerům proplouvajícím Hormuzským průlivem, měl by s tím přestat, uvedl v noci na pátek americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. V médiích se objevily zprávy, že by Teherán mohl chtít mýtné od proplouvajících lodí, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters a dodala, že západní představitelé takovou možnost odmítají.
před 6 hhodinami

Ministerstvo na pátek výrazně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny pohonných hmot určované státem v pátek oproti čtvrtku klesnou o koruny. Litr nafty bude nejvýše za 45,20 koruny, litr benzinu za 41,77 koruny. Maximální cena nafty stanovená na pátek je nižší, než za jakou ji většina prodejců paliv nakoupila, tvrdí Unie nezávislých petrolejářů. Ceny ropy se po středečním prudkém poklesu vrátily k růstu, zůstávají ale pod sto dolary za barel.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Doprava v Hormuzském průlivu je stále omezená, za den proplulo šest lodí

Hormuzským průlivem za posledních 24 hodin proplulo šest nákladních lodí, z toho jeden ropný tanker. Vyplývá to z analýzy údajů z aplikací pro sledování lodí, kterou zveřejnila agentura Reuters. Úroveň provozu v klíčové úžině tedy zůstává na podobné úrovni jako před středečním uzavřením příměří mezi Spojenými státy a Íránem. Před válkou touto vodní cestou proplouvalo kolem 135 lodí denně.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Stávající bloky Dukovan mohou fungovat až do roku 2067, řekl Havlíček

Stávající jaderné bloky v Dukovanech bude podle analýzy možné provozovat až 80 let, tedy do roku 2067, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Nyní mají povolení do roku 2035. Skupina ČEZ pokračuje v diverzifikaci dodavatelů paliva pro jaderné elektrárny. Bude spolupracovat na vývoji palivových souborů nové generace pro reaktory dukovanského typu s francouzskou firmou Framatome a dalšími evropskými provozovateli. V Dukovanech zatím slouží ruské palivo TVEL.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Ceny na čerpacích stanicích v podstatě nerostou, tvrdí Schillerová. Skopeček vyčítá nekoncepčnost

Na čerpacích stanicích v Česku platí cenová regulace. Resort financí stanovuje na každý den maximální ceny pohonných hmot. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) argumentovala, že vládní opatření fungují a cena dle ní „v podstatě neroste“. Kabinet se prý snažil zakročit proti vysokým maržím prodejců. Naopak místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) namítl, že se vláda chová „od samého začátku nekoncepčně“. Diskusí v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 21 hhodinami

Průměrná sazba hypoték je podle Hypoindexu nejvýše od roku 2024

Průměrná sazba hypoték počátkem dubna výrazně meziměsíčně stoupla o 0,29 bodu na 5,18 procenta, reagovala na dopady konfliktu na Blízkém východě. Je tak nejvýše od prosince 2024. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro osmdesát procent hodnoty nemovitosti.
včera v 00:17
Načítání...