V případě slabší koruny nevylučuje Rusnok rychlejší růst sazeb

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích týdnech začne zpevňovat. Řekl to v rozhovoru s agenturou Reuters na konferenci ve Stockholmu. ČNB by podle něj mohla přikročit k rychlejšímu a výraznějšímu zvyšování úrokových sazeb, pokud by koruna po delší dobu zůstala na slabší úrovni, než centrální banka původně předpovídala.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Bankovní rada ČNB na posledním zasedání začátkem května nechala svou základní úrokovou sazbu na 0,75 procenta. Rusnok tehdy uvedl, že na základě nové makroekonomické prognózy letos připadá v úvahu jedno zvýšení základní úrokové sazby, a to na konci roku. Dodal však, že s ohledem na vývoj kurzu koruny nelze vyloučit dřívější růst sazeb.

Zároveň však v nové prognóze změnila centrální banka očekávaný vývoj české měny. Průměrný kurz letos odhadují na 25 korun za euro a příští rok má posílit na 24,40 koruny za euro. V předchozí prognóze ČNB počítala pro aktuální rok s průměrným kurzem 24,90 koruny za euro a příští rok s 24,50 koruny za euro.

Koruna byla ve středu nejslabší od konce loňského roku

Kurz koruny k euru se ve středu dostal na nejslabší hodnotu od konce loňského roku, a to na 25,85 koruny za euro. Analytici oslovení ve čtvrtek ČTK se nicméně shodli na tom, že aktuální oslabování kurzu koruny je dočasnou záležitostí, nikoli počátkem nového trendu.

Zároveň nevyloučili, že v následujících týdnech může koruna ještě dále oslabit a posunout se blíže k hranici 26 korun za euro. Do začátku prázdnin by však podle nich mohla posílit.

ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby letos na počátku února. Základní úroková sazba stoupla o 0,25 procentního bodu. V březnu sazby ČNB nechala beze změny.