Jak vybrat LCD televizor?

Praha - LCD televizory v poslední době rapidně zlevňují, a tak si chce řada lidí místo svého klasického rozměrného miláčka pořídit televizi, která v obývacím pokoji zabere nesrovnatelně méně místa. Mezi plusy nových LCD televizorů ale patří samozřejmě také vyšší kvalita zvuku a obrazu či možnost bez přídavných zařízení přijímat digitální signál. Výrobců televizorů je však velké množství a ze svých továren chrlí nepřeberné množství typů. Jak si proto vybrat ten nejvhodnější?

Prvním krokem v rozhodování je výběr správné úhlopříčky televizoru. V tomto případě je třeba řídit se především velikostí pokoje, do kterého chcete zařízení umístit. Z místa, ze kterého se budete na televizor dívat, byste ho měli mít v zorném poli celý. Navíc je třeba mít na paměti upozornění odborníků, že na televizi by se mělo správně koukat nejméně ze vzdálenosti odpovídající trojnásobku její úhlopříčky. Pro klasické panelové domy s menším obývacím pokojem tak postačí televizor s úhlopříčkou 32 palců (cca 81 centimetrů), který je v porovnání s „obry“ také výrazně levnější.

Podle čeho vybírat dále?

6 minut
LCD televize
Zdroj: ČT24

Jedním s důležitých parametrů je odezva televizoru. Nikdo z nás přece nechce trávit dlouhé vteřiny před černou obrazovkou, než se na ní konečně objeví kýžený film. Odezva má dvě části rise a fall, přičemž se většinou uvádí součet obou hodnot. Obecně pro ni platí čím menší číslo, tím lépe. Nejnovější LCD televizory přitom mají odezvu dokonce pod 8 ms.

Mezi další údaje, které výrobci u televizorů uvádějí, patří jas a kontrast. Údaj o kontrastu mohou výrobci zkreslovat tím, že použijí při jeho měření mezní podmínky, a proto odborníci nedoporučují kupujícím, aby se podle něj plně orientovali. Obecně však platí, že čím vyšší hodnota kontrastu, tím lépe.

Pavel Matějka, prodejce:


„Dneska máte výběr opravdu těžký, protože televizory jsou vesměs velice dobré kvality a výběr je velice velký. Rozdíly mezi LCD a plazmou už jsou téměř vymazány.“

Důležitější pro výběr konkrétního přístroje je jas, který dokáže obrazovka vyvinout. Na něm závisí vykreslení obrazu i za plného denního světla. Běžné LCD televizory mívají jas mezi 400 až 500 cd/m2, což běžnému uživateli bohatě stačí. I zde platí obecné pravidlo, čím větší hodnota, tím lépe, většinu astronomických hodnot již však člověk pouhým okem nerozezná.

Při výběru televizoru byste se měli zamyslet také nad úhlem pohledu. Ten udává hraniční úhel, za kterým je již obraz zkreslený. Obrazovkám, které mají úhel pohledu nižší, než 170 stupňů je lepší se raději vyhnout. V neposlední řadě je dnes také třeba pamatovat na to, že v roce 2012 bude v celém Česku minulostí analogový signál. Pokud tedy nechcete, aby vám za pár let stále vedle televize krabička zvaná set-top box, vybírejte raději televizor s integrovaným DVB-T tuner, který umožňuje přijímat digitální vysílání.

Které televize jsou nejlepší?

Odpověď na otázku, které televizory jsou nejlepší, se před nedávnem zabývala redakce časopisu TEST. Pro své šetření si vybrala televizory s úhlopříčkou 94 centimetrů (37 palců). Porovnala celkem 13 modelů, ze kterých šesti udělila dobrou známku, což tyto televizory dělá velmi vhodnými k nákupu.

Několik rad na závěr

V rozhovoru pro pořad České televize Černé ovce doplnil Václav Beneš z časopisu TEST ještě několik doporučení:

  • „Pokud je výrobek kvalitní ve starším modelu, vyplatí se koupit starší model, protože jejich ceny klesají velmi rychle.“
  • „Pokud budete hodnotit kvalitu obrazu přímo v prodejně, nechte si promítnout běžný televizní vysílání, nebo vlastní donesený materiál, např. vaše oblíbené DVD a kvalitu obrazu posuzujte na něm.“
  • Největší LCD obrazovka světa autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/449/44899.jpg
  • Test LCD televizorů autor: ČT24, zdroj: TEST http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/740/73967.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
před 10 hhodinami

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Antimonopolní úřad zrušil zakázku na 180 trolejbusů pro Prahu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil zadávací řízení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 180 bateriových trolejbusů za víc než tři miliardy korun. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, DPP jej může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík uvedl, že podnik v příštím roce vypíše novou veřejnou zakázku.
před 19 hhodinami

O svátcích budou velké obchody většinou zavřené

Obchodní řetězce a nákupní centra budou mít o Vánocích naposledy otevřeno na Štědrý den, který letos připadá na středu, maximálně však do 12:00 hodin. Ve čtvrtek 25. prosince a v pátek 26. prosince budou mít všechny velké obchody zavřeno, stejně tak i ve čtvrtek 1. ledna. Děti šly letos do školy naposledy v pátek 19. prosince a vrátí se v pondělí 5. ledna.
před 23 hhodinami

Provizorium nemusí být problém, nebude-li dlouhé, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Vláda Andreje Babiše (ANO) míří do rozpočtového provizoria, protože chce předělat návrh státního rozpočtu zděděný po kabinetu Petra Fialy (ODS). Hlavní ekonom Investiky Vít Hradil a redaktor ČT Petr Vašek diskutující v pořadu Události, komentáře z ekonomiky se shodli, že provizorium nemusí být zásadní problém, pokud nepotrvá dlouho. Babišova vláda se ale zřejmě nevyhne vyššímu schodku, pokud chce prosadit priority jako přesun poplatků za obnovitelné zdroje na stát nebo snížení záloh živnostníkům. Debatu moderovala Vanda Kofroňová.
21. 12. 2025

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
20. 12. 2025
Načítání...