Hypotéka bude levnější - banky snižují úroky

Praha - Letošní rok hypotečním bankám zrovna nepřeje. V letošním prvním pololetí poskytly asi o pětinu méně hypoték než ve stejném období loni. Bankám by však mohly pomoci zvrátit nepříznivý trend klesající úrokové sazby. Po prvních vlaštovkách - UniCredit Bank, Komerční bance nebo České spořitelně, dnes ke snižování úroků přistoupily také Československá obchodní banka, největší poskytovatel hypoték v ČR Hypoteční banka, mBank a Raiffeisenbank. Češi tak mohou při splácení úvěrů na bydlení ušetřit měsíčně stovky korun.

Banky zlevňováním hypoték reagují na vývoj na mezibankovním trhu. Ten začátkem srpna stimulovala Česká národní banka, když snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na výsledných 3,50 procenta.

Hypoteční banka snížila sazby hypoték s fixací do pěti let o 0,3 procentního bodu. Například hypoteční úvěr s fixací na tři roky do 85 procent hodnoty nemovitosti lze nyní získat od 5,29 procenta. U mBank činilo průměrné snížení sazeb 0,4 procenta. mBank nabízí hypotéku na 80 až 110 procent odhadní ceny nemovitosti s tříletou fixací od sazby 5,6 procenta. Fixace je doba, po kterou je výše úrokové sazby neměnná a banka ji nesmí měnit.

ČSOB snížila úrokové sazby u všech typů hypotečních úvěrů a fixací o 0,3 procentního bodu. Výjimku tvoří pouze ČSOB Předhypoteční úvěr, ČSOB Americká hypotéka a ČSOB Hypotéka bez dokládání příjmů. U těchto typů hypoték ČSOB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Raiffeisenbank snížila sazby hypoték o čtvrt procentního bodu. U Modré pyramidy platí akční úroková sazba Hypoúvěru se slevou 0,25 procentního bodu. Úroková sazba Hypoúvěru bez nutnosti počátečního vkladu je 4,59 procenta.