„Hřiště se srovnává. Musíme brát čínské automobilky velmi vážně,“ řekl Jahn

27 minut
Interview ČT24 – Martin Jahn (13. 9. 2023)
Zdroj: ČT24

Evropská komise vytáhla do boje s čínskými automobily. Podle její předsedkyně Ursuly von der Leyenové Peking možná zvýhodňuje vlastní výrobce masivními dotacemi. Podle prezidenta Sdružení automobilového průmyslu a člena představenstva Škody Auto Martina Jahna by však obchodní válka nikomu neprospěla. Čína se navíc v některých oblastech stává technologickým lídrem. „Evropské automobilky bych ale neodepisoval,“ řekl v pořadu Interview ČT24.

„Globální trhy jsou zaplaveny levnějšími čínskými elektromobily. A jejich cena je obrovskými státními dotacemi udržována na nízké úrovni. To narušuje náš trh. A stejně jako tyto praktiky netolerujeme uvnitř, nebudeme je tolerovat ani zvnějšku. Mohu proto oznámit, že Komise zahajuje antisubvenční šetření týkající se elektrických vozidel z Číny,“ řekla ve středu předsedkyně Evropské komise.

Podle Jahna má Peking už asi patnáct let cílenou strategii na podporu elektromobility, čínské automobilky se snaží etablovat i na evropském a americkém trhu. „Bereme je vážně,“ poznamenal.

Že Komise „bude prozkoumávat“ velký příliv nových produktů z nového teritoria, je podle něj logické. „Vyhrocenou obchodní válku s Čínou“ si podle něj nepřeje nikdo. „To by určitě nebylo v zájmu Evropy. Je potřeba si najít s Čínou vyváženou obchodní politiku. Abychom se dívali zpříma do očí,“ uvedl.

Jahn poukázal na to, že čínské automobilky mají státní podporu nejen ve výrobě, ale například i při získávání přírodních zdrojů pro baterie. „Což evropské automobilky nemají. Dlouhodobě postrádáme cílenou průmyslovou politiku,“ řekl.

Kromě investic do výrobních kapacit podle něj v Evropě chybí i podpora výzkumu a vývoje či zajišťování nerostných zdrojů. Na rozdíl od Číny a USA je „evropský systém pouze nařízením toho, co můžeme a nemůžeme kdy prodávat“. „Naše výchozí pozice byla tímto oslabena,“ poznamenal.

Automobilky starého kontinentu tak podle něj nyní musí zrychlit vývoj nových vozů, které by měly být zajímavé pro mladé zákazníky.

Investice do výroby baterií a elektromobilů plánují také Spojené státy, poznamenal. V reakci na to Komise otevřela možnosti podpory investic v Evropě. „Nicméně mohou si to dovolit spíše bohaté státy. Státy jako Česká republika nebo jiné země ve střední a východní Evropě by s financováním asi měly problémy,“ domnívá se.

Ve spalovacích motorech Čína nedominovala. Obrat přišel s bateriovým pohonem

Mladé čínské automobilky se podle něj dokázaly velmi rychle dostat na podobnou technologickou úroveň těch tradičních evropských. „Což se jim v oblasti tradičních spalovacích motorů nepodařilo,“ uvedl. „Technologická změna umožnila vstup naprosto nových subjektů, ať už je to například firma Tesla, nebo některé čínské firmy.“ „Hrací hřiště se srovnává. Musíme brát čínské automobilky velmi vážně,“ řekl. 

Upozornil, že Čína je jednou z mála zemí, kde zahraniční automobilky mají větší podíl na trhu než ty domácí. „Bylo logické, že pokud se dostanou na dobrou technologickou úroveň, tak se poměr bude pomalu obracet,“ myslí si Jahn. V Číně je podle něj již nyní velice vysoký podíl nově prodávaných elektrických vozů. 

Volkswagen investoval do XPengu

Koncern Volkswagen, pod který spadá Škoda Auto, nedávno koupil pětiprocentní podíl v jedné z čínských automobilek, firmě XPeng. „V současné době razantní technologické změny je potřeba rozšiřovat možnosti kooperací,“ okomentoval krok Jahn. Volkswagen podle něj spolupracoval i s řadou dalších společností ze Spojených států i Evropy v oblasti bateriové technologie nebo autonomního řízení.

„Čína se dostává v mnoha technologiích na špičkovou úroveň. V telekomunikační technice, dronech nebo obnovitelných zdrojích. Spolupracovat s čínskými firmami, které jsou v mnohých oblastech na špici, není nic, za co by se musel člověk stydět,“ poznamenal Jahn. „Dnes není možné předpokládat, že si vyvineme všechno pouze vlastními silami,“ dodal.

V asijské zemi během posledních patnácti let velké množství firem zkrachovalo a prosadit se dokázaly jen ty nejlepší. „Jako například BYD nebo MG,“ uvedl. Mezi novými automobilkami se pouze americké Tesle „podařilo proniknout do objemového sektoru“.

„Je potřeba těžit z technologie, která se v tomto těžkém boji vytříbila,“ uvedl Jahn. „Bude docházet stále častěji k tomu, že evropské nebo americké firmy budou s těmi čínskými kooperovat,“ řekl. „Čína se prostě stává v mnoha oblastech technologickým lídrem,“ dodal.

Přesto si nemyslí, že by čas silných evropských automobilek končil. „Boj se bude teprve odehrávat. Já bych evropský autoprůmysl neodepisoval,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 2 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 6 hhodinami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánovčera v 10:29

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
včera v 08:00

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
včera v 07:30

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
30. 3. 2025
Načítání...