Glamping - kempování pro náročné

Praha - Pro mnoho Čechů neznamená kempování synonymum pro bezstarostnou dovolenou. Frustrující stavba plátěného obydlí uprostřed studené a vlhké plochy pokryté kravinci s cílem odpočinku je pro někoho naprosto nepředstavitelná. Ovšem stereotypy spojené s kempováním, jako drsné noci, provizorní toalety a štípání komárů, v poslední době nahrazuje nový styl „okouzlujícího“ kempování nazývaný glamorous camping, zkráceně glamping. V posledních letech rostou nové trendové kempy skoro jako houby po dešti, a to po celém světě. Navíc s nezájmem turistů vůbec nemají problémy, jak uvádí portál TravelDailyNews.com.

Za rostoucí popularitou glampingu je spojení tradičního kouzla kempování, jako jsou noci pod hvězdami, s luxusem pohodlných postelí a stanů vybavených lépe než některé hotely. Perfektní spojení přírody a pohodlí tak láká stále více lidí k úniku z měst ke glampingu.

Provozovatelé tohoto typu kempů doporučují glamping lidem, kteří jsou zatím nedotčeni klasickým kempováním a spíše je děsí množství speciálního vybavení a různých stanů na prodej. Skvělý je tento typ dovolené také pro rodiny, protože nemusí manipulovat s ohněm nebo s plynovými bombami a nemusí bojovat se stavbou levných stanů, zatímco jejich ratolesti tropí výtržnosti. Většina těchto stanů v kempech určených pro glamping je již postavena a připravena přivítat návštěvníky.

V případě, že se rozhodnete pro dovolenou ve stylu glamping, určitě nebudete mít problém s nedostatečnou nabídkou míst či druhů ubytování. Mezi nejoblíbenější modely stanů patří mongolské jurty a prostá indiánská týpí. Existuje však řada tajemných a nádherných obydlí k pronájmu, od romsko-cikánských karavanů po ekologické buňky vybavené plazmovou obrazovkou a stanicí pro iPod. 

Glamp: Nejen luxusní ubytování, ale především krásná příroda v jeho okolí

Ke kempování láká zpravidla krásná příroda v okolí. Kdo má strach, že je glamping připraví o tento krásný zážitek, tak si může být jist, že luxusní stany nemají vykompenzovat nedostatek krásné přírody v okolí.

Navíc za zajímavým zážitkem nemusíte cestovat jen do vzdálených oblastí. Velká řada zajímavých glampů je i v Británii. Za zmínku stojí Mawgan Porth v Cornwallu, kde se mohou návštěvníci ubytovat v karavanech ve stylu 50. let inspirovaných legendárními americkými karavany Airstream.

Glampy s luxusním ubytováním najdete po celém světě. Jedním z nejpozoruhodnějších glampů je Koh Kong na hranici Kambodže a Thajska. Na pozadí hor a uprostřed bujné džungle je Koh Kong vůbec první plovoucí kemp na světě. Turisté zde bydlí v tradičních khmerských obydlích a oblast kromě odpočinku nabízí i množství aktivit, včetně trekkingu a jízdy na kajaku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bitcoin letos poklesl o téměř sedm procent na 87 tisíc dolarů

Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin letos ztratila téměř sedm procent své hodnoty a na konci roku se obchodovala kolem 87 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,79 milionu korun. Za letošní rok přitom bitcoin dosáhl svého dosavadního maxima přes 124 tisíc dolarů (2,6 milionu korun), ale také se propadl až k 76 tisícům dolarů (1,6 milionu korun). Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz.
před 11 hhodinami

Růst tuzemské ekonomiky očekávají odborníci i v příštím roce

Tuzemské ekonomice se letos dařilo – ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,8 procenta. Celoroční růst se podle odhadů resortu financí a analytiků ustálí na hodnotě dvě a půl procenta. The Economist zařadil v prosinci Česko na šesté místo v žebříčku nejlépe prosperujících ekonomik světa. Dle ekonoma Jana Bureše je však tento seznam zkreslující. Odborníci se shodují, že hospodářský růst může pokračovat i v dalším roce. Ekonom David Marek v této souvislosti zmínil překročení tří procent.
29. 12. 2025

Cena regulované složky elektřiny pro domácnosti klesne o patnáct procent

Regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti od začátku příštího roku klesne o 15,1 procenta. Spotřebitelé tak oproti letošnímu roku za cenu určovanou státem ušetří v průměru 420 korun za spotřebovanou megawatthodinu (MWh). Stovky korun za megawatthodinu ušetří i větší odběratelé. Rozhodl o tom Energetický regulační úřad (ERÚ). Do nových cen už zahrnul úlevu od poplatků za podporované zdroje energie (POZE), kterou v prosinci vláda převedla pod státní rozpočet.
29. 12. 2025

„Čínská Havaj“ chce přilákat zahraniční investice nulovými cly

Na ostrově Chaj-nan už druhým týdnem funguje největší přístav volného obchodu v Číně. Původně turistická provincie se proměnila ve výrobní a logistickou základnu. Nulová cla a citelné daňové úlevy mají přilákat nové zahraniční investice. Komunistická vláda v Pekingu to prezentuje jako ukázku své podpory neomezeného byznysu. Zároveň ale zdůrazňuje, že nic nesmí ohrozit národní bezpečnost.
29. 12. 2025

Elektřina řadě lidí zlevní. I díky převodu plateb za obnovitelné zdroje na stát

Energetický trh nabízí do nového roku příznivý výhled. Řada dodavatelů avizuje zlevnění elektřiny, zejména u smluv na dobu neurčitou. Na účtech odběratelů se má pozitivně projevit i rozhodnutí převést poplatky za podporované zdroje energie na stát. Změnu odsouhlasila vláda a Energetický regulační úřad teď rozhodnutí zpracovává. U plynu se systém poplatků nemění.
29. 12. 2025

Kompenzace regionům za dostavbu Dukovan mají vyjít na patnáct miliard

Patnáct miliard korun mají stát kompenzační opatření v regionech dotčených dostavbou Jaderné elektrárny Dukovany. Většinu sumy uhradí stát, část ale i kraje a obce. Ty už připravují projekty na bydlení a infrastrukturu. S výstavbou nových bloků má totiž přijít až deset tisíc lidí.
28. 12. 2025

Automobilky v Česku mohou vyrovnat výrobní rekord. Chystají se ale na nová omezení

Automobilky v Česku letos vyrobí skoro půl druhého milionu osobních vozů. Vyrovnaly by tím loňský rekord, kdy se produkce zastavila na zhruba 1,45 milionu kusů. Rok 2026 označují zástupci odvětví za klíčový. Na firmy dopadnou evropské regulace a jejich fungování budou dál ovlivňovat třeba vysoké náklady, celní politika nebo čínská konkurence. I proto už nepředpokládají, že by dál výrazněji rostly.
28. 12. 2025

Od ledna stoupnou živnostníkům odvody, vzrostou i daně z tabáku a alkoholu

Daňové změny a úprava odvodů od ledna dopadnou hlavně na živnostníky. Minimální sociální odvody se jim mají dočasně zvýšit o 960 korun a zdravotní o zhruba 160 korun měsíčně. Důvodem je především úsporný balíček, který v minulém volebním období prosadil kabinet Petra Fialy (ODS). Koalice ANO, SPD a Motoristů chce růst poslaneckým návrhem zpomalit se zpětnou platností. Od ledna platí také změny u paušální daně a vzroste i spotřební daň na tabák a alkohol.
27. 12. 2025
Načítání...