Firma dluží na pojistném - doplatí na to zaměstnanci?

Praha – Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost odvádět za své zaměstnance sociální a zdravotní pojištění. Jenže všude se najdou černé ovce, a v tomto případě tedy i firmy, které za své pracovníky pojištění neplatí. To sice může být dokonce i trestným činem, zaměstnance ale bude především zajímat to, zda kvůli ledabylému přístupu svého zaměstnavatele nepřijdou o nárok třeba na podporu v nezaměstnanosti nebo nemocenskou.

Zaměstnavatel plně odpovídá za to, aby za zaměstnance odváděl zdravotní a sociální pojištění. Zaměstnanec to kontrolovat nemusí ani za zaplacení správné částky nijak neodpovídá. V případě, že se ukáže, že zaměstnavatel na pojištění dluží, nemělo by se to navíc ani dotknout práv zaměstnance na nemocenskou, sociální dávky, ošetření, které hradí zdravotní pojišťovna a ani by to nemělo snížit budoucí penzi, na kterou má zaměstnanec nárok.

I přesto vám ale může fakt, že váš zaměstnavatel dluží na pojistném, zkomplikovat život a přidělat starosti. Budete muset totiž celou záležitost úřadům vysvětlit, uvést věci na pravou míru a doložit potřebné dokumenty, které vaše práva jednoznačně prokáží.

Pokud už se do takové situace dostanete, je dobré mít dobře uskladněnou pracovní smlouvu (akt zakládající pracovní poměr) a výplatní pásky. Tímto snadno a rychle provinění na straně zaměstnavatele prokážete a nedojde k žádnému zdržení.

Jestliže ani jednu z vyjmenovaných věcí už nemáte – ztratily jste je například, nebo výplatní pásky vyhazujete, ani pak o nárok na dávky nepřijdete. Své zaměstnání můžete totiž doložit i jinak – například výpisem z účtu, svědeckou výpovědí dalších zaměstnanců. Zde už ale je nutno počítat se zdržením, protože například nashromáždit výpovědi zaměstnanců nějaký čas zabere.

Pokud si nejste jisti, že zaměstnavatel odvádí to, co má, pak můžete s dotazem obeslat dotyčné instituce – tj. zdravotní pojišťovnu a příslušnou správu sociální zabezpečení. Následně danou situaci řešte se zaměstnavatelem, případně jinak, pokud s ním nebude jakákoli řeč možná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoBabiš chce zdanit tiché víno. Schillerová a koaliční partneři jsou proti

Premiér Andrej Babiš (ANO) dál tlačí na zdanění tichého vína. Koalice přitom právě toto odmítla po svém nástupu v programovém prohlášení. Předseda vlády teď chce přesvědčit ke změně vládní partnery. Názory se ale rozcházejí i v samotném ANO, proti je třeba ministryně financí Alena Schillerová. Opozice vládu kritizuje, že je nečitelná, což podle jejích zástupců znemožňuje například plánování nejen vinařům.
před 33 mminutami

Ropa výrazně zlevňuje díky nadějím na řešení konfliktu na Blízkém východě

Ceny ropy zahájily týden výrazným poklesem. Přerušení amerických úderů na Írán vyvolalo naděje na diplomatické řešení konfliktu na Blízkém východě, napsala agentura Reuters. Severomořská ropa Brent kolem 00:30 SELČ vykazovala pokles o zhruba 5,8 procenta a pohybovala se v blízkosti 91,2 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate ztrácela zhruba 5,6 procenta a nacházela se nedaleko 84,3 dolaru za barel.
před 5 hhodinami

VideoPřebytek tlačí cenu mléka dolů, někde je levnější než voda

Ceny mléka v obchodech klesly natolik, že bývá levnější než balená voda. Přebytek mléka na evropském trhu podle zemědělců i mlékáren stlačil výkupní i prodejní ceny pod náklady na výrobu, takže část producentů prodává se ztrátou. Větší podniky ztráty počítají v milionech korun měsíčně. Menší farmy, které mléko samy zpracovávají a prodávají přímo zákazníkům, naopak o odbyt nouzi nemají – a to i přesto, že mléko prodávají několikanásobně dráž. Soustředí se totiž na kvalitu. „Myslím, že to za šest korun s mlékem už moc společného nemá,“ říká majitel Statku u Návarů ve Velechvíně Drahoslav Návara. V běžných obchodech ale podle obchodníků rozhoduje především nízká cena.
před 10 hhodinami

Důchody by od příštího roku mohly vzrůst o zhruba tři sta korun

Průměrný důchod by mohl od příštího ledna vzrůst zhruba o tři sta korun měsíčně, tedy o necelé jedno a půl procenta. České televizi to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Pokud to tak bude, půjde o nejmenší nárůst od roku 2017. Všem penzistům by přitom měl stát přidat stejně. Státní rozpočet by plošné navýšení penzí o 300 korun vyšlo na deset miliard.
25. 7. 2026

VideoDesetiprocentní clo pro EU není smrtící, shodli se Zdechovský a Staněk

Prezident USA Donald Trump uvalil na šedesát zemí světa nová cla ve výši deseti, respektive 12,5 procenta. EU spadá do první kategorie, zatížena je desetiprocentními tarify. Podle Bílého domu mají cla zamezit dovozu zboží, které vzniklo s využitím nucené práce. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským uvedl, že desetiprocentní clo „není smrtící“ a že se vztahy mezi Bruselem a Washingtonem za posledních 150 dní zlepšily. „Aktuálně deset procent není smrtících, ale je to výzva a popud pro EU, aby dělala vše pro to, aby zvyšovala konkurenceschopnost svých podniků,“ řekl europoslanec Antonín Staněk (Motoristé). Připustil také, že výrok o nucených pracích může vyvolávat pochybnosti.
25. 7. 2026

VideoVolkswagen je v problémech, chystá úspory a čelí kritice

Zisk automobilového koncernu Volkswagen se v druhém čtvrtletí letošního roku propadl o třetinu, oznámil šéf firmy Oliver Blume. Společnost čelí klesajícímu odbytu, silné konkurenci v Číně i vysokým nákladům v Německu. Podle Blumeho koncern na změny už v posledních letech reagoval – jenže geopolitické krize i americká cla nutí k dalším krokům. Výrobce tak plánuje balíček úspor, který zahrnuje uzavření čtyř továren i propuštění až sta tisíc lidí. Nejvyšší vedení ho chce schválit do konce roku. Zaměstnanci však chtějí od září proti škrtům protestovat. Proti je i spolková země Dolní Sasko. Patří jí pětina akcií, což je nejvíce po zakladatelské rodině Porsche. Součástí skupiny Volkswagen Group je i česká firma Škoda Auto. Té se v tuzemsku i v zahraničí daří. Momentálně je druhou nejprodávanější značkou aut v Evropě a za první pololetí dodala přes půl milionu vozů do celého světa.
24. 7. 2026

Eurobankovky získají novou podobu. Občané mohou vybírat z deseti návrhů

Evropská centrální banka představila užší výběr návrhů nových eurových bankovek. Zadáním byla témata „Evropská kultura“ a „Řeky a ptactvo“.
24. 7. 2026

Čína přidala na sankční seznam i českou firmu Tatra Trucks

Mezi firmami, které Čína přidala na svůj exportní sankční seznam, je i česká firma Tatra Trucks vyrábějící těžké nákladní, vojenské a speciální automobily. Napsala to agentura AFP. Subjektům na seznamu Čína s okamžitou platností přestane dodávat zboží dvojího užití, tedy použitelné k civilním i vojenským účelům, uvedla agentura Reuters. Evropská komise krok Pekingu analyzuje, informovala její mluvčí Paula Pinhová.
24. 7. 2026Aktualizováno24. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.