Euro zažilo prudký propad a nejhorší den od referenda o brexitu

Euro ve čtvrtek zamířilo prudce dolů poté, co Evropská centrální banka (ECB) slíbila, že bude přinejmenším do konce léta příštího roku držet své základní úrokové sazby na rekordních minimech. Jednotná evropská měna tak zažila nejhorší den od referenda o odchodu Británie z Evropské unie před téměř dvěma roky.

Bez deseti dnů to jsou dva roky, co v reakci na výsledek referenda o brexitu jednotná evropská měna propadla o téměř 2,4 procenta. Od té doby druhé nejsilnější turbulence přišly právě nyní. Krátce před čtvrtečními 22:00 SELČ euro vůči dolaru ztrácelo zhruba 1,7 procenta a nacházelo se těsně pod 1,16 USD. 

ECB na dnešním zasedání ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu nula procent. „Rada guvernérů očekává, že základní úrokové sazby ECB zůstanou na současné úrovni alespoň do konce léta 2019,“ uvedla banka ve své tiskové zprávě.

ECB zároveň oznámila, že je připravena od října snížit svůj rozsáhlý program nákupů dluhopisů a do konce letošního roku jej zcela ukončit. Banka také zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 2,1 procenta z dříve předpokládaných 2,4 procenta.

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Zároveň předpověděla, že letos úroky zvýší čtyřikrát, zatímco dříve předpokládala pouze tři zvýšení.